Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin, dworzec. Mural przedstawiający najnowsze dzieje miasta zniknął z ulicy Kolumba. Powstanie nowy?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Mural przedstawiał św. Jana Pawła II, strajk w Stoczni Szczecińskiej, obraz z ataku oddziału ZOMO na ulicy Krzywoustego w Szczecinie oraz postać Gary'ego Coopera z plakatu zachęcającego do głosowania na "Solidarność" w wyborach z 1989 roku.
Mural przedstawiał św. Jana Pawła II, strajk w Stoczni Szczecińskiej, obraz z ataku oddziału ZOMO na ulicy Krzywoustego w Szczecinie oraz postać Gary'ego Coopera z plakatu zachęcającego do głosowania na "Solidarność" w wyborach z 1989 roku. Szczecin się zmienia
Z ulicy Kolumba zniknął jeden z najbardziej rozpoznawalnych murali w Szczecinie. Mural został odsłonięty z okazji 35-lecia NSZZ "Solidarność" oraz Porozumień Sierpniowych w 2015 roku.

Mural przedstawiał św. Jana Pawła II, strajk w Stoczni Szczecińskiej, obraz z ataku oddziału ZOMO na ulicy Krzywoustego w Szczecinie oraz postać Gary'ego Coopera z plakatu zachęcającego do głosowania na "Solidarność" w wyborach z 1989 roku. Kompozycja bardzo spodobała się mieszkańcom. Obraz namalowali Biko" oraz "Filas" reprezentujący F-studio ze Szczecina.

- Przedstawiliśmy tam fragmenty z życia wielu odważnych mieszkańców Szczecina. Mural był hołdem dla cichych i zapomnianych bohaterów - mówi o muralu Wojciech Woźniak, działacz opozycji antykomunistycznej.

Malowidło zniknęło po remoncie ściany oporowej przy ulicy Kolumba. To inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych.

- PKP poinformowały nas o remoncie ściany i zamalowaniu jeszcze w czerwcu i o tym, że wyrażą zgodę na odtworzenie obrazu - mówi Katarzyna Stróżyk z Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego. - Nie wykluczamy, że w przyszłości mural zostanie odtworzony. Natomiast z okazji 40-lecia NSZZ "Solidarność" i Porozumień Sierpniowych nowy mural powstał na ścianie kamienicy przy alei Powstańców Wielkopolskich.

Podsumowanie rankingu. Zobacz TOP osiedli w Szczecinie!

Ranking osiedli w Szczecinie 2020. Podsumowanie. Zobacz TOP 5!

O tym, że w tym miejscu brakuje sztuki z prawdziwego zdarzenia, niech świadczy fakt, że na dopiero co wyremontowanej ścianie pojawiły się szpecące napisy. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby udostępnienie miejsca dla utalentowanych artystów. O tym, że warto niech świadczy przykład z Gdańska. W sierpniu tego roku przedstawiciele Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zdecydowali o udostępnieniu liczącej blisko 1 tysiąc metrów kwadratowych powierzchni muru oporowego obok przystanku PKM Gdańsk Jasień. Dzięki temu osoby wykonujące graffiti mogą w tym miejscu legalnie (bez obaw, że operatorzy monitoringu wezwą policję) stworzyć plenerową galerię własnych prac, których na tak dużej powierzchni zmieści się sporo.

Ranking osiedli w Szczecinie 2020. Zobacz również:

BEZPIECZEŃSTWO

KOSZTY ŻYCIA

EKO

SĄSIEDZI

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński