Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Zabytków w Świnoujściu. Przyszły tłumy

Redakcja
Skarbiec był jedną z największych atrakcji Święta Zabytków.
Skarbiec był jedną z największych atrakcji Święta Zabytków.
Niemalże sto osób uczestniczyło w niedzielnej wycieczce do tzw. Worka. Kilka tysięcy przewinęło się przez najsłynniejsze atrakcje turystyczne w mieście. Wszystko to z okazji Święta Zabytków, które zaplanowała Świnoujska Organizacja Turystyczna.

Dzięki niemu wielu mieszkańców miało okazję poznać swoje miasto. Nie wszyscy bowiem znają "od środka" najciekawsze zabytki kurortu.

- Mamy nadzieję, że w przyszłości przyprowadzą tutaj swoich znajomych, rodziny i gości, jacy ich często odwiedzają - mówią członkowie ŚOT, którzy prowadzą obiekty turystyczne. - Zależy nam, aby każdy - kto odwiedza Świnoujście bądź tutaj mieszka - wiedział, że szeroka i piękna plaża to niejedna atrakcja miasta na wyspach.

Do nadmorskiego uzdrowiska specjalnie na tę okazję tłumnie zjechali też turyści. Wielu z nich chciało skorzystać z oferty bezpłatnego wejścia do trzech Fortów (Anioła, Gerharda i Zachodniego), wieży widokowej, podziemnej prochowni czy Muzeum Rybołówstwa. Inni, którzy znają te obiekty, wybrali się na niecodzienną wycieczkę. Do miejsc, które zwykle są zamknięte dla zwiedzających. To m.in. zabytkowe ujęcie wody, które dyrektor Zakładu Wodociągów i Kanalizacji otworzył specjalnie z okazji Święta Zabytków.

W Muzeum Rybołówstwa, którego siedzibą jest były miejski ratusz (najstarszy budynek w mieście), na turystów czekała niespodzianka. Wyjątkowo można było tam zajrzeć do starego bankowego skarbca. Sejf, wielkości małego pokoju, zamykany jest olbrzymimi pancernymi drzwiami. Na co dzień nie jest udostępniany zwiedzającym.

Po raz pierwszy można też było zwiedzić największą podziemną prochownię w lewobrzeżnej części świnoujskiej Twierdzy. W podziemnym magazynie, wybudowanym w XIX wieku i wyposażonym w przemyślny system wentylacji przechowywano do 660 beczek z prochem. Obiekt od kilku miesięcy jest remontowany przez fascynatów historii skupionych w Towarzystwie Miłośników Fortów.

Święto zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Dedykowane było pamięci Tomasza Merty - generalnego konserwatora zabytków, który zginął 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński