Święta z dobrą energią. Seniorzy potrzebują naszej obecności

Akcja specjalna Święta z dobrą energią
To dobra energia buduje relacje, prezentem może być drobiazg
To dobra energia buduje relacje, prezentem może być drobiazg 123rf
Święta blisko, tym samym przed nami wiele nadprogramowych wydatków. W trudnym czasie, z jakim dziś się zmagamy, warto jednak pomyśleć o oszczędzaniu, chroniąc najbardziej narażonych na skutki kryzysu - dziadków, starszych rodziców, sąsiadów.

Całe piękno Bożego Narodzenia, jakiego w tych dniach chcemy doświadczać, nierozerwalnie wiąże się z byciem razem, odpowiadaniem na wzajemne potrzeby. Dlatego nasza charytatywna akcja „Święta z dobrą energią” koncentruje się na seniorach - grupie najbardziej narażonej na skutki globalnych zawirowań. Autorów specjalnych projektów dedykowanych starszym ludziom, które mogą realnie wpłynąć na poprawę ich materialnej sytuacji, zachęcamy do zgłaszania inicjatyw.

Tymczasem wszyscy dbajmy o naszych bliskich na co dzień, podpowiadając, jak zapewnić potrzeby energetyczne domów przy jak najmniejszym zużyciu energii, nie zmniejszając dotychczasowej jakości i komfortu życia.

KLIKNIJ
I ZGŁOŚ POMYSŁ

Efektywne korzystanie z energii wiąże się z umiejętnym doborem źródeł jej użycia. Jednym z rozwiązań jest m.in. korzystanie ze wszelkich alternatywnych źródeł oraz popularnych produktów energooszczędnych, jak choćby świetlówek LED. Jak jeszcze w prosty sposób można na co dzień zwiększyć efektywność energetyczną?

Pamiętaj o słońcu

Warto jak najdłużej korzystać z naszego naturalnego „dostawcy” energii - ze słońca. Dopóki świeci i ogrzewa, pozostawcie rolety i zasłony odsłonięte.

Nie używasz? Wyłącz!

To kluczowa zasada mądrego korzystania z energii, a więc zminimalizowanie jej niepotrzebnego zużycia. Koniecznie zadbajcie, aby światła w pustych pomieszczeniach były zawsze zgaszone, a nieużywane urządzenia odłączone od prądu.

Kupuj to, czego naprawdę potrzebujesz

Już kupując nowy sprzęt RTV/AGD można zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które pomogą zachować efektywność energetyczną. W przypadku lodówek i zmywarek warto wybierać sprzęt klasy A, czyli najmniej energochłonnej (więc energooszczędny). Pamiętajcie także o tym, aby nie kupować sprzętu pokaźnych rozmiarów, jeśli taki nie jest potrzebny.

Dopasuj grupę taryfową

Jeżeli są takie godziny w ciągu dnia, gdy najaktywniej korzystacie ze sprzętów elektronicznych, zastanówcie się nad zmianą grupy taryfowej. W przypadku taryfy G12 stawka za energię w godzinach 13.00-15.00 oraz 22.00-6.00 jest niższa, a w pozostałych godzinach - wzrasta.

To tylko kilka prostych wskazówek, które mogą sprawić, że staniemy się świadomymi użytkownikami energii.

Chcecie podpowiadać seniorom, jak jeszcze oszczędzać? Korzystajcie z porad zawartych na blogu ZielonePojecie.pl.

Zgłaszajcie projekty

Chcemy wyróżnić instytucje, organizacje i samorządy, które aktywnie działają na rzecz starszych mieszkańców, chroniąc przed wysokimi kosztami energii.

Zgłoszone w ramach akcji „Święta z dobrą energią” inicjatywy oceni kapituła. Kolejnym etapem będzie głosowanie, do którego zaprosimy naszych Czytelników. Najwyżej oceniane pomysły wesprzemy finansowo. Przypomnijmy, że łączny budżet to aż 200 tys. zł. W każdym województwie przyznamy trzy wyróżnienia:

  • 1 miejsce: 6000 zł
  • 2 miejsce: 4000 zł
  • 3 miejsce: 2500 zł

Na Wasze zgłoszenia czekamy do poniedziałku, 23 stycznia 2023 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Święta z dobrą energią. Seniorzy potrzebują naszej obecności - Dziennik Bałtycki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński