Święta z dobrą energią. Polski Czerwony Krzyż pomaga w kryzysie

Akcja specjalna Święta z dobrą energią
Święta z dobrą energią. Polski Czerwony Krzyż pomaga w kryzysie
Święta z dobrą energią. Polski Czerwony Krzyż pomaga w kryzysie 123rf
Okres Bożego Narodzenia, czas bliskości... Skupiamy się na rodzinie, święta chcemy przeżywać w spokoju. Ale to dobry moment, by pomyśleć też o ludziach samotnych, może mniej zaradnych. Pomoc w kryzysowych sytuacjach oferuje PCK - jedna z organizacji, która wspiera seniorów.

Święta z dobrą energią. Polski Czerwony Krzyż pomaga w kryzysie

Przypomnijmy, że „Święta z dobrą energią” to zaproszenie do udziału w charytatywnej akcji, skupiającej się na sytuacji starszych mieszkańców, najbardziej odczuwających skutki energetycznego kryzysu, jaki dziś nas dotyka. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi Polski Czerwony Krzyż, a wiceprezes tej organizacji, dr Jerzy Zaborowski, potwierdza, że sytuacja osób w podeszłym wieku nie jest łatwa - często mierzą się z samotnością, nawet z biedą.

- Ostatnie wydarzenia, zawirowania sprawiły, że ich życie stało się jeszcze bardziej skomplikowane - mówi dr Jerzy Zaborowski, wiceprezes Polskiego Czerwonego Krzyża. - Trwająca na Ukrainie wojna i ogólny wzrost cen oznaczają, że wielu seniorów znajdzie się na skraju ubóstwa. Polski Czerwony Krzyż oferuje niezbędną pomoc.

KLIKNIJ
I ZGŁOŚ POMYSŁ

Wiceprezes PCK podkreśla, że rozmawiamy o grupie szczególnie zagrożonej marginalizacją, w większości o bardzo niskich dochodach.

- Osoby te żyją tylko z emerytur i rent, które często nie są wystarczające. Wzrost kosztów energii, ogrzewania, wody jest dla nich bardzo odczuwalny - dodaje dr Jerzy Zaborowski. Działania oferowane przez PCK są więc związane z pomocą socjalną - zarówno rzeczową, jak i finansową, ale - co bardzo istotne - mają także charakter społeczny. Organizacja aktywnie współpracuje z samorządami lokalnymi w całej Polsce. Sprawy rozpatrywane są indywidualnie, w taki sposób, aby zapewnić każdej osobie wsparcie, jakiego potrzebuje.

Na szczególną uwagę zasługuje program SeniorOn. Istotą jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych oraz przygotowanie ich do godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną.

Projekt wzmacnia więzi międzypokoleniowe i - co kluczowe - kreuje wśród dzieci i młodzieży wizerunek osób starszych jako godnych partnerów przy realizacji wspólnych działań.

- Organizujemy inicjatywy, które sprawiają, że ta grupa społeczna nie czuje się wyizolowana. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy towarzyszy nam niepokój związany z sytuacją geopolityczną - mówi Jerzy Zaborowski.

Każda osoba potrzebująca sama może się zgłosić do najbliższego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża, może to zrobić bliski lub sąsiad. Organizacja prowadzi wyspecjalizowane centra dla seniorów (świetlice, kluby), które opiekują się ludźmi starszymi, wykazującymi bierną postawę życiową, a aktywnym oferuje takiego rodzaju wsparcie, które ma wpływ na jak najdłuższe utrzymanie kondycji fizycznej i intelektualnej.

Nadal możecie zgłaszać projekty!

Chcemy wyróżnić instytucje, organizacje i samorządy, które aktywnie działają na rzecz starszych mieszkańców, chroniąc przed wysokimi kosztami energii.

Zgłoszone w ramach akcji „Święta z dobrą energią” inicjatywy oceni kapituła. Kolejnym etapem będzie głosowanie, do którego zaprosimy naszych Czytelników. Najwyżej oceniane pomysły wesprzemy finansowo. Przypomnijmy, że łączny budżet to aż 200 tys. zł. W każdym województwie przyznamy trzy wyróżnienia:

  • 1 miejsce: 6000 zł
  • 2 miejsce: 4000 zł
  • 3 miejsce: 2500 zł

Na Wasze zgłoszenia czekamy do poniedziałku, 23 stycznia 2023 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Święta z dobrą energią. Polski Czerwony Krzyż pomaga w kryzysie - Dziennik Bałtycki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński