- W Światowy Dzień Zapalenia Opon Mózgowo-Rdzeniowych lekarze przypominają: pomimo postępu, jaki w ostatnim czasie nastąpił w walce z zapaleniem, ono nadal jest groźne. - To ciężka choroba - zapewnia lek. Joanna Łasecka-Zadrożna, specjalista pediatrii i chorób zakaźnych w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest najczęstszą postacią chorób zakaźnych układu nerwowego, wywoływanych przez wirusy i bakterie, z których najpopularniejsze są trzy patogeny: meningokoki, pneumokoki i Haemophilus influenzae.
- W zależności od przyczyny powstania, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może mieć różny przebieg i podlega odmiennemu leczeniu - podkreśla Joanna Łasecka-Zadrożna. - W większości przypadków zapalenia wirusowego (wywołanych głównie enterowirusami) nie ma ukierunkowanego leczenia. Postępowanie jest objawowe - polega przede wszystkim na nawodnieniu (kiedy pacjent wymiotuje i ogólnie źle się czuje) oraz stosowaniu leków przeciwgorączkowych.
Przez 2-3 tygodnie, bo tyle trwa ustępowanie zmian w płynie mózgowo-rdzeniowym, należy dużo wypoczywać, unikać wysiłku fizycznego oraz komputera i telefonów komórkowych - ze względu na potrzebę odpoczynku również układu nerwowego.
W przypadku zapalenia bakteryjnego kluczowe znaczenie ma szybko wdrożona antybiotykoterapia.
- Szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia jest kluczem do sukcesu - czas w tym przypadku odgrywa ogromna rolę - twierdzi specjalista chorób zakaźnych. - Bo bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może mieć ciężki przebieg.
Dane wskazują, że jedna na dziesięć osób, które zachorują na bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych umiera, a jedna na pięć zmaga się z poważnymi powikłaniami. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim niemowlęta i dzieci do 5. roku życia, a także nastolatki w wieku 15-19 lat.
Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych na szczęście jest stosunkowo rzadkie, choć bakterie, które je wywołują, występują dość często.
- Przykładem są pneumokoki, które wywołują infekcje dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, zatok czy zapalenia płuc - wymienia Joanna Łasecka-Zadrożna. - Na szczęście mamy już w kalendarzu szczepień obowiązkowych szczepienia przeciwko głównym patogennym serotypom pneumokoków. I widzimy, że tych poważnych zakażeń jest wyraźnie mniej.
Jednym z najcięższych zakażeń bakteryjnych jest zakażenie meningokokami.
- Przeciwko tym patogenom również mamy szczepionki z tym, że nie są one jeszcze uwzględnione w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Szczepionki są dostępne w ramach szczepień zalecanych.
Trzeci główny patogen, czyli Haemophilus influenzae od wielu lat już się praktycznie nie pojawia - dzięki szczepionce.
- Szczepienia są głównym orężem walki z tą chorobą - podkreśla nasza rozmówczyni. - Warto się na nie zdecydować, bo choroba ta może się niestety zakończyć śmiercią albo poważnymi powikłaniami neurologicznymi.
Na oddziale pediatrii w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie w tym sezonie nie był hospitalizowany żaden pacjent z bakteryjnym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Leczone były natomiast dzieci z wirusowymi zapaleniami opon mózgowo-rdzeniowych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

WMF Kitchenminis 4211129128131
Założona w 1853r i znana ze stylowego wzornictwa ł…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026ECA Czerwony Karmelek
Blender KitchenAid Artisan K400 CA 5KSB4026ECA kar…
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz