- Te makabryczne obrazki, jakie umieszczane są na paczkach papierosów i które mają zniechęcić do palenia papierosów już nie działają - mówi dr hab. n. med. Janusz Wójcik, specjalista chirurgii klatki piersiowej, chirurgii ogólnej i medycyny ratunkowej, lekarz kierujący kliniką chirurgii klatki piersiowej i transplantacji Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie Zdunowie. - Stąd nasza akcja, która ma na celu przede wszystkim uświadomić zagrożenie. Bo tylko świadomość tego, jakie mogą być skutki palenia papierosów są w stanie do nas przemówić - tłumaczy i od razu dodaje, że nie ma idealnej pigułki na rzucanie palenia papierosów, tylko wiedza na temat szkodliwości palenia może pomóc w zerwaniu z nałogiem.
A rak płuca jest jednym z najczęściej diagnozowanych i najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce. Rocznie umiera z jego powodu ponad 22 tys. osób.
Dlaczego? Bo nie boli, a do tego w 80 proc. jest rozpoznawalny dopiero w zaawansowanym stadium choroby, gdzie pozostają ograniczone możliwości leczenia.
- Ten nowotwór rozwija się najczęściej w sposób bezobjawowy, co stanowi główny problem związany z jego wczesnym wykrywaniem i diagnostyką - podkreśla lek. Dariusz Błoch, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych, lekarz kierujący oddziałem gruźlicy, chorób płuc i alergologii w szpitalu w Zdunowie. - A objawy na początku choroby są dość niespecyficzne, dlatego bywają bagatelizowane przez samych pacjentów i pomijane w wywiadzie lekarskim. Zazwyczaj guz wykrywany jest przypadkowo, przy okazji innych zleconych badań.
- Tymczasem główną przyczyną rozwoju rak płuca jest palenie tytoniu. Według danych, ok. 9 mln. Polaków nadal pali papierosy, i co ciekawe mężczyźni częściej niż kobiety rzucają palenie, a do tego kobiety częściej sięgają po papierosy - podkreśla dr hab. n. med. Janusz Wójcik.
Wskazuje, że kluczowe jest wczesne wykrycie raka płuca, dlatego warto korzystać z możliwości diagnostycznych w postaci badania rentgenowskiego bądź niskodawkowej tomografii komputerowej dostępnej w wybranych szpitalach.
Pełna lista znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia pod tym LINKIEM.
Co powinno zaniepokoić każdego palacza?
Lekarze wskazują, że:
- przewlekły kaszel lub zmiany jego charakteru,
- nawracające zapalenia płuc i oskrzeli,
- odkrztuszanie wydzieliny z zabarwieniem krwi,
- długotrwała chrypa.
- Z takimi objawami należy od razu udać się do lekarza - mówią eksperci i zwracają uwagę, że właśnie rozpoczęty Tydzień Świadomości Raka Płuca jest idealną okazją, aby się tym bliżej zainteresować.
- Opracowaliśmy cały plan działań i gorąco namawiamy do skorzystania z tych możliwości - zachęca Agata Nowicka ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Odział Szczecin.
Poleca środowy (5 października) webinar z dr n. med. Marią Piotrowska, czy też dyżury telefoniczne: dziś z lek. Wojciech Knop - specjalistą chorób wewnętrznych, Oddział Gruźlicy, Chorób Płuc i Alergologii i SPWSZ, jutro z dr n. med. Małgorzatą Noceń-Piskorowską, specjalistą chorób wewnętrznych i chorób płuc, Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc SPWSZ, a w czwartek z lek. Karina Witkiewicz, Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc SPWSZ pod numerem telefonu 727 452 483, w godzinach od 17 do 19.
Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin przy udziale lekarzy z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, odział Arkońska-Zdunowo w trakcie Tygodnia Świadomości Raka Płuca będą obalać mity dotyczące raka płuca.
- Mimo, że w naszym ośrodku obecnie mamy możliwości nowoczesnego leczenia, to świadomy pacjent jest kluczem do szybkiej i skutecznej diagnostyki. Wiemy, jak ważna jest edukacja, dlatego chętnie włączyliśmy się w akcję promowania zdrowych nawyków i edukację w kierunku eliminacji tego nowotworu - podkreśla dr hab. n. med. Janusz Wójcik z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, odział Zdunowo.
A Agata Nowicka dodaje, że wiele dobrego wydarzyło się w ostatnich latach w zakresie diagnostyki i leczenia pacjentów chorujących na nowotwory płuca. Obecnie leczenie pacjentów wygląda zupełnie inaczej.
- Coraz więcej wiemy o tym nowotworze, więc możliwe jest precyzyjne dobranie terapii - mówi. - Dzięki czemu rak płuca z choroby śmiertelnej zmienia się w chorobę przewlekłą. Ministerstwo Zdrowia sukcesywnie poszerza wachlarz terapii, jednak nadal czekamy na możliwość wdrożenia terapii podwójną immunoterapią połączoną ze zmniejszoną liczbą cykli chemioterapii, jak też na włączenie immunoterapii w leczeniu międzybłoniaka opłucnej.
Więcej informacji znajduje się na stronie www oraz FB Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?