Tydzień Świadomości Raka Płuc. Obrazki na paczkach papierosów nie działają. Potrzebna większa świadomość

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Rozpoczął się Tydzień Świadomości Raka Płuca w Szczecinie w ramach Kampanii edukacyjnej Pogoń Raka! Skojarz Fakty!
Rozpoczął się Tydzień Świadomości Raka Płuca w Szczecinie w ramach Kampanii edukacyjnej Pogoń Raka! Skojarz Fakty! Andrzej Szkocki
Właśnie rozpoczął się Tydzień Świadomości Raka Płuca, realizowany w ramach kampanii Pogoń Raka! Skojarz Fakty! To kampania ogólnopolska, która rozpoczyna się od Szczecina.

- Te makabryczne obrazki, jakie umieszczane są na paczkach papierosów i które mają zniechęcić do palenia papierosów już nie działają - mówi dr hab. n. med. Janusz Wójcik, specjalista chirurgii klatki piersiowej, chirurgii ogólnej i medycyny ratunkowej, lekarz kierujący kliniką chirurgii klatki piersiowej i transplantacji Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie Zdunowie. - Stąd nasza akcja, która ma na celu przede wszystkim uświadomić zagrożenie. Bo tylko świadomość tego, jakie mogą być skutki palenia papierosów są w stanie do nas przemówić - tłumaczy i od razu dodaje, że nie ma idealnej pigułki na rzucanie palenia papierosów, tylko wiedza na temat szkodliwości palenia może pomóc w zerwaniu z nałogiem.

A rak płuca jest jednym z najczęściej diagnozowanych i najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce. Rocznie umiera z jego powodu ponad 22 tys. osób.

Dlaczego? Bo nie boli, a do tego w 80 proc. jest rozpoznawalny dopiero w zaawansowanym stadium choroby, gdzie pozostają ograniczone możliwości leczenia.

- Ten nowotwór rozwija się najczęściej w sposób bezobjawowy, co stanowi główny problem związany z jego wczesnym wykrywaniem i diagnostyką - podkreśla lek. Dariusz Błoch, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych, lekarz kierujący oddziałem gruźlicy, chorób płuc i alergologii w szpitalu w Zdunowie. - A objawy na początku choroby są dość niespecyficzne, dlatego bywają bagatelizowane przez samych pacjentów i pomijane w wywiadzie lekarskim. Zazwyczaj guz wykrywany jest przypadkowo, przy okazji innych zleconych badań.

- Tymczasem główną przyczyną rozwoju rak płuca jest palenie tytoniu. Według danych, ok. 9 mln. Polaków nadal pali papierosy, i co ciekawe mężczyźni częściej niż kobiety rzucają palenie, a do tego kobiety częściej sięgają po papierosy - podkreśla dr hab. n. med. Janusz Wójcik.

Wskazuje, że kluczowe jest wczesne wykrycie raka płuca, dlatego warto korzystać z możliwości diagnostycznych w postaci badania rentgenowskiego bądź niskodawkowej tomografii komputerowej dostępnej w wybranych szpitalach.

Pełna lista znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia pod tym LINKIEM.

Co powinno zaniepokoić każdego palacza?

Lekarze wskazują, że:

  • przewlekły kaszel lub zmiany jego charakteru,
  • nawracające zapalenia płuc i oskrzeli,
  • odkrztuszanie wydzieliny z zabarwieniem krwi,
  • długotrwała chrypa.

- Z takimi objawami należy od razu udać się do lekarza - mówią eksperci i zwracają uwagę, że właśnie rozpoczęty Tydzień Świadomości Raka Płuca jest idealną okazją, aby się tym bliżej zainteresować.

- Opracowaliśmy cały plan działań i gorąco namawiamy do skorzystania z tych możliwości - zachęca Agata Nowicka ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Odział Szczecin.

Poleca środowy (5 października) webinar z dr n. med. Marią Piotrowska, czy też dyżury telefoniczne: dziś z lek. Wojciech Knop - specjalistą chorób wewnętrznych, Oddział Gruźlicy, Chorób Płuc i Alergologii i SPWSZ, jutro z dr n. med. Małgorzatą Noceń-Piskorowską, specjalistą chorób wewnętrznych i chorób płuc, Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc SPWSZ, a w czwartek z lek. Karina Witkiewicz, Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc SPWSZ pod numerem telefonu 727 452 483, w godzinach od 17 do 19.

Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin przy udziale lekarzy z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, odział Arkońska-Zdunowo w trakcie Tygodnia Świadomości Raka Płuca będą obalać mity dotyczące raka płuca.

- Mimo, że w naszym ośrodku obecnie mamy możliwości nowoczesnego leczenia, to świadomy pacjent jest kluczem do szybkiej i skutecznej diagnostyki. Wiemy, jak ważna jest edukacja, dlatego chętnie włączyliśmy się w akcję promowania zdrowych nawyków i edukację w kierunku eliminacji tego nowotworu - podkreśla dr hab. n. med. Janusz Wójcik z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, odział Zdunowo.

A Agata Nowicka dodaje, że wiele dobrego wydarzyło się w ostatnich latach w zakresie diagnostyki i leczenia pacjentów chorujących na nowotwory płuca. Obecnie leczenie pacjentów wygląda zupełnie inaczej.

- Coraz więcej wiemy o tym nowotworze, więc możliwe jest precyzyjne dobranie terapii - mówi. - Dzięki czemu rak płuca z choroby śmiertelnej zmienia się w chorobę przewlekłą. Ministerstwo Zdrowia sukcesywnie poszerza wachlarz terapii, jednak nadal czekamy na możliwość wdrożenia terapii podwójną immunoterapią połączoną ze zmniejszoną liczbą cykli chemioterapii, jak też na włączenie immunoterapii w leczeniu międzybłoniaka opłucnej.

Więcej informacji znajduje się na stronie www oraz FB Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie