MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Subtelny objaw cukrzycy, który może pojawić się nawet lata przed innymi symptomami. Obserwuj się uważnie

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zdarzają ci się zawroty głowy lub omdlenia, kiedy wstajesz? W przyszłości możesz zachorować na cukrzycę. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Semmelweis. Ten subtelny objaw cukrzycy może się pojawić wiele lat przed innymi symptomami. Sprawdź, o jaki objaw chodzi.

Spis treści

Po czym poznać, że jest się chorym na cukrzycę? Jeden objaw może się pojawić wcześnie

Badanie naukowców z Uniwersytetu Semmelweis sugeruje, że jeśli zawroty głowy lub omdlenia podczas wstawania mogą sygnalizować, że w przyszłości zachowujesz na cukrzycę. Pacjenci zagrożeni cukrzycą typu 2 są nawet sześciokrotnie bardziej narażeni na uszkodzenia nerwów, które wpływają na serce i są powiązane z chorobą. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Endocrinology.

W badaniu porównano wyniki testów zdrowotnych 44 osób ocenionych jako obarczone wysokim ryzykiem rozwoju cukrzycy i 28 zdrowych osób z grupy kontrolnej. Uczestnikom zmierzono bicie serca, a także zbadano, jak ich węzły reagują m.in. na ból, pieczenie, drętwienie.

Obecnie nie ma lekarstwa na neuropatię związaną z cukrzycą.
Obecnie nie ma lekarstwa na neuropatię związaną z cukrzycą. bymuratdeniz/Getty Images

Objawy neuropatii obejmują uczucie omdlenia i zawroty głowy. Eksperci twierdzą, że mogą zostać wykryte nawet kilka lat przed zdiagnozowaniem cukrzycy.

Neuropatia oznacza uszkodzenie nerwów. Choć jest to znane powikłanie cukrzycy, to badacze twierdzą, że pacjenci wykazują subtelne oznaki tego uszkodzenia, nawet zanim cukrzyca w pełni się rozwinie. Jak mówią, ich odkrycia mogą zostać wykorzystane do śledzenia objawów neuropatii u pacjentów zagrożonych cukrzycą, a następnie spowolnić lub zapobiec uszkodzeniu nerwów.

Co boli przy neuropatii?

Neuropatia to częste powikłanie cukrzycy. Dzieje się tak ze względu na sposób, w jaki wysoki poziom cukru we krwi uszkadza małe naczynia krwionośne, które odżywiają nerwy. Co oznacza to w dłuższej perspektywie? Może to prowadzić do uszkodzenia nerwów i różnych objawów – w zależności od tego, które nerwy są dotknięte.

Zwykle skutkuje to tak zwaną neuropatią obwodową, która powoduje m.in.:

  • drętwienie,

  • mrowienie,

  • pieczenie,

  • bóle,

  • skurcze,

  • osłabienie stóp i dłoni (które mogą rozprzestrzenić się na całą kończynę).

Osoby chorujące na cukrzycę mogą też cierpieć na inne rodzaje neuropatii, które obejmują problemy ze zmysłami, sygnałami odbieranymi przez narządy i zdolnością kontrolowania rąk.

  • Neuropatia przywspółczulna – rodzaj uszkodzenia nerwów, które regulują sposób, w jaki twoje ciało odpoczywa (np. wysyłając sygnały obniżające bicie serca).

  • Neuropatia autonomiczna serca (CAN) – rodzaj uszkodzenia nerwów związanych z sercem (częściej występująca w grupie ryzyka cukrzycy), które obejmują niezdolność do ćwiczeń przez okres dłuższy niż bardzo krótki czas oraz niskie ciśnienie krwi, które może powodować zawroty głowy lub omdlenia po wstaniu.

Czy da się wyleczyć neuropatię cukrzycową?

Naukowcy stwierdzili częstsze występowanie neuropatii czuciowej w grupie ryzyka, jednak dodali, że zaobserwowano to u pacjentów biorących udział w badaniu.

– Szukaliśmy oznak neuropatii u pacjentów z prawidłowym poziomem glukozy we krwi, ale z wyższym ryzykiem rozwoju cukrzycy – powiedziała Anna Körei, adiunkt medycyny i onkologii w Semmelweis, autorka badania. – Cofnęliśmy się w czasie i przyjrzeliśmy się wcześniejszemu etapowi, w którym mogą występować czynniki ryzyka, ale nie ma wyraźnych oznak (przed)cukrzycy.

Autorzy badania stwierdzili, że potrzebne są dalsze badania, m.in. z powodu niewielkiej liczby uczestników.

Neuropatia może być objawem cukrzycy, który pojawia się wiele lat przed rozwinięciem choroby. Obecnie nie ma lekarstwa na neuropatię związaną z cukrzycą, jednak dostępne są leki zwalczające jej objawy.

Źródło:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Subtelny objaw cukrzycy, który może pojawić się nawet lata przed innymi symptomami. Obserwuj się uważnie - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński