MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strefy bez grabienia liści, by chronić jeże? Jest taki wniosek do prezydenta Szczecina

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com/pl
Jeże są w Polsce chronione tak samo jak np. żubry. Naukowcy alarmują, że jeśli im nie pomożemy w trudnych okresach, to wyginą do 2025 r.

Igor Podeszwik, twórca inicjatywy „Nowy Szczecin” wystosował list do prezydenta Szczecina, Piotra Krzystka.

- Wnoszę o wyznaczenie i oznakowanie na terminie miasta stref bez grabienia, gdzie liście będą mogły przeleżeć do wiosny - napisał uzasadniając, że liście stanowią schronienie dla jeży. - Dlatego wzorem Wrocławia warto wyznaczyć i oznakować na terenie miasta strefy bez grabienia liści.

ZOBACZ TEŻ: Tych zwierząt już nie spotkasz - gatunki, które wyginęły w ciągu Twojego życia

W ciągu ostatnich 50 lat wyginęło 60 proc. dzikich zwierząt - te porażające dane przytoczył raport Living Planet, opublikowany przez World Wildlife Fund w 2018 r. Liczba wymierających osobników rośnie w zastraszającym tempie, co niestety doprowadziło do unicestwienia wielu gatunków. Niektóre odeszły do nas dosłownie przed chwilą. Jakie? Zobacz w galerii --->

Te zwierzęta zniknęły bezpowrotnie. Niektóre gatunki pożegna...

Podeszwik przypomina prezydentowi, że jeże nie tylko są chronione, ale również wymagają ochrony czynnej, co regulują rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 roku w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną.

- Ochrona ścisła polega na całkowitym zakazie bezpośredniej ingerencji człowieka w środowisko jeży, to jest pozyskiwania, przemieszczania, niszczenia i zabijania jeży - wyjaśnia. - Ochrona ścisła jeży zmierza do maksymalnego ograniczenia ich śmiertelności. Ochrona ta obejmuje wszystkie naturalne siedliska jeży, czyli tam, gdzie żyją i są spotykane.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Te zdjęcia cię zachwycą! Zobacz niezwykłe i zabawne fotografie przyrodnicze małych zwierząt

Fotografowanie dzikich, szybkich i płochliwych zwierząt to niełatwe zadanie, wymagające ogromnej cierpliwości. Wysiłek jednak się opłaca. Zobaczcie zdjęcia Juliana Rad, nagrodzonego w 2015 nagrodą Comedy Wildlife Photography Award za zdjęcie biegnącego chomika. Momenty, w których zostały przyłapane zwierzęta są fascynujące!

Te zdjęcia cię zachwycą! Zobacz niezwykłe i zabawne fotograf...

Powołuje się też na Stowarzyszenie "Nasze jeże", które publikuje wiele cennych porad, w tym dotyczących opieki nad jeżami jesienią i zimą, z których warto skorzystać.

Przypomina też preambułę Uchwały Rady Miasta Szczecin z 22 stycznia 2019 roku w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Szczecinie w 2019 r. W niej znalazł się zapis: „Człowiek winien jest zwierzętom, jako istotom zdolnym do odczuwania cierpienia, poszanowanie ich praw, opiekę i ochronę”.

Czy służby prezydenckie przychylą się do propozycji? Jeszcze tego nie wiemy. List dopiero wpłynął do prezydenta.

CZYTAJ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński