Mateusz Pietras
Porażka i awans polskich siatkarzy plażowych do 1/8 finału w Dausze
Porażka i awans polskich siatkarzy plażowych do 1/8 finału w Dausze Fernando Llano/Associated Press/East News
Brązowi medaliści mistrzostw świata Michał Bryl i Bartosz Łosiak przegrali z katarską parą Cherif Younousse/Ahmed Tijan 1:2 (21:19, 15:21, 10:15) w ostatnim meczu fazy grupowej turnieju Beach Pro Tour Elite16 rozgrywanego w Dausze. Pomimo porażki Biało-Czerwoni z bilansem jednego zwycięstwa i dwóch porażek awansowali do 1/8 finału imprezy inaugurującej sezon. Następna faza rozpocznie się w piątek.

Zwycięstwo i porażka pierwszego dnia katarskiego turnieju

Wczoraj brązowi medaliści mistrzostw świata w siatkówce plażowej Michał Bryl i Bartosz Łosiak odbyli dwa spotkania. Na inaugurację turnieju Beach Pro Tour Elite16 w Dausze rozprawili się z amerykanami Milesem Evansem i Chase'em Budingerem 2:1 (14:21, 23:21, 15:12). Warto dodać, że oprócz decydującej partii, rywale byli o krok od zwycięstwa. W drugim secie dwie wygrane akcje dzieliły ich od zwycięstwa.

Z kolei wieczorem czasu polskiego zostali poskromieni przez włoską parę Samuele Cottafava/Paolo Nicolai. Pojedynek także rozstrzygnął tie-break. Ostatecznie przegrali 1:2 ( 21:16, 19:21, 12:15).

W drugiej odsłonie Polacy byli dwie akcje od kolejnego triumfu.

Po pierwszym dniu zmagań w grupie D para Brył/Łosiak była wiceliderem, tuż za ''plażowiczami'' z Italii. Taki sam bilans mieli dzisiejsi rywale Katarczycy Cherif Younousse i Ahmed Tijan. Z kolei na czwartym miejscu z dwiema porażkami plasowali się Amerykanie.

Nieudany rewanż

W czwartek rywalami Polaków byli reprezentanci gospodarzy. Ich pojedynki kończyły się identycznymi werdyktami jak Biało-Czerwonych.

Obie pary spotkały się ze sobą podczas zwieńczenia sezonu... w Dausze. W turnieju Beach Po Tour Finals Bryl i Łosiak musieli uznać wyższość rywali. Pomimo prowadzenia po inauguracyjnym secie, większą dbałością i cierpliwością wykazali się rywale zwyciężając 2:1 (14:21, 22:20, 16:14). Na uwagę zasługuje fakt, iż Polacy byli o krok od zwycięstwa. W drugiej i trzeciej partii brakowało im dwóch punktów do premierowego triumfu na katarskiej plaży.

Początkowa faza seta odbyła się pod dyktando gospodarzy, którzy prowadzili nawet trzema punktami (8:5). Jednak druga faza należała do Polaków, którzy sukcesywnie odrabiali straty. Po raz pierwszy remis miał miejsce w połowie seta. Od stanu 10:10 obie strony nie potrafiły zbudować większej przewagi. Przy stanie 17:17 po raz pierwszy w meczu objęli prowadzenie, którego nie oddali do końca wygrywając 21:19.

Druga partia miała zupełnie inny przebieg. Polacy jak i Katarczycy nie zdołali wypracować kilkupunktowej przewagi. W związku z tym gra toczyła się niemalże akcja za akcję. Przy stanie 11:11 gospodarze grali coraz lepiej. Skutkiem owocnych poczynań była coraz większa strata Polaków. Ostatecznie Bryl i Łosiak nie zdołali dogonić rywali, którzy doprowadzili do remisu (21:15).

Od początku tie-breaka lepsze wrażenie sprawiali rywale (6:2). Jednak w następnej fazie trzeciego seta Polacy zdołali się na chwilę otrząsnąć doprowadzając do remisu. Jednak od stanu 10:10 pięć punktów z rzędu zdobyli gospodarze i to oni zajęli drugie miejsce w grupie.

Bezpośredni awans do ćwierćfinału zapewnili sobie niepokonani Włosi, zaś Amerykanie zakończyli zmagania na czwartym miejscu, nie odnosząc zwycięstwa.