MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sędziowie do sędziów: nie awansujcie, gdy Ziobro zrobi czystkę

Mariusz Parkitny
Bezprecedensowy apel największego stowarzyszenia sędziów "Iustitia". Apeluje do sędziów, aby nie przyjmowali stanowisk po sędziach, których odwoła minister sprawiedliwości. Sędziowie wprost piszą o czystce w wymiarze sprawiedliwości. Członkami "Iustitii" jest kilkudziesięciu sędziów naszego okręgu. A apel może być wkrótce aktualny w szczecińskich sądach.

Potężna władza ministra

Apel sędziów to efekt wejścia w życie ustawy o ustroju sądów powszechnych, która daje potężną władze ministrowie sprawiedliwości. Do grudnia możę odwołać wszystkich obecnych prezesów sądów, a potem przewodniczących wydziałów. Łącznie to setki stanowisk. Sędziowie są przekonani, że do zmian dojdzie, stąd apel "Iustitii". Wielu prawników uważa, że ustawa o ustroju sądów powszechnych jest niezgodna z konstytucją.

"Nie przyjmujcie stanowisk"

- Pomimo naszych próśb i stanowisk w ostatnich dniach weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która umożliwia Ministrowi Sprawiedliwości – Prokuratorowi Generalnemu przeprowadzenie „czystki” personalnej na stanowiskach funkcyjnych w sądach i pozbawia nas - sędziów wpływu na to, kto będzie kierował pracą sądów i wydziałów - czytamy w stanowisku "Iustitii".

Według stowarzyszenia odwołanie sędziów ze stanowisk urąga wszelkim zasadom

- Z tego powodu apelujemy do Was, abyście nie przyjmowali stanowisk po wyrzuconych w tym trybie prezesach. Pamiętajmy, że za każdą taką decyzją stoi pozbawienie naszych kolegów i koleżanek funkcji w sposób urągający wszelkim zasadom prawnym i międzyludzkim. Jeśli w tej nadzwyczajnej, „namiestnikowskiej” procedurze nowo powołani prezesi sądów dokonają analogicznych zwolnień podległych sobie sędziów funkcyjnych - apel o nieuczestniczenie w tej niekonstytucyjnej i niekoleżeńskiej procedurze jest w pełni aktualny co do obejmowania zwolnionych w ten sposób funkcji m. in. przewodniczących wydziałów, wizytatorów, czy kierowników sekcji - czytamy.

Sędziowie chcą też monitorować jak będą przebiegać zmiany.

- Zwracamy się do Koleżanek i Kolegów Sędziów z prośbą o przekazywanie informacji o takich sytuacjach, jak i wszystkich innych związanych z naruszeniem zasad niezależności sądów i niezawisłości sędziów na adres: [email protected] - kończą apel

Jak w Szczecinie

W szczecińskim sądzie okręgowym od dwóch miesięcy nie ma prezesa, bo w czerwcu skończyła się kadencji sędzi Haliny Zarzecznej. W tym wypadku nie ma więc mowy o czystce, bo minister powoła prezesa na wolne stanowisko. Na razie nie wiadomo kto to będzie.

Stanowisko może stracić sędzia Maciej Żelazowski, prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. W ostatnich miesiącach sędziowie apelacyjni dwukrotnie ostro skrytykowali pomysły ministra sprawiedliwości reformujące wymiar sprawiedliwości. Zmian mogą się spodziewać prezesi sądów rejonowych.

Zobacz także: "Prokuratorzy stwierdzili zmianę składów sędziowskich w sposób niezgodny z prawem". Postępowanie wobec sądu w Szczecinie

Polecamy na gs24.pl:

Wielkie biegowe święto i morderczy "Dzikobieg" w Policach

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński