Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ściany gipsowo-kartonowe

mag, 7 grudnia 2006 r.
Inwestorzy często obawiają się stosowania systemów suchej zabudowy ze względu na możliwość pęknięcia spoin pomiędzy płytami.

Tak jednak się nie stanie, pod warunkiem:

* montażu systemów w określonych warunkach wilgotnościowych

Zbyt duża wilgotność w pomieszczeniach, w których montuje się, a później eksploatuje suchą zabudowę jest bardzo ważnym czynnikiem mogącym powodować pęknięcia skurczowe podczas wysychania. Do prac montażowych należy więc przystępować, gdy wszystkie "mokre" roboty budowlane zostały zakończone i obiekt zdążył wyschnąć. W nowych budynkach może to trwać nawet kilka mięsięcy. Podczas eksploatacji budynku wilgotność nie może przekraczać 70 proc.

* ścisłego przestrzegania wymagań montażu

Ściany czy sufity wykonane z płyt gipsowo-kartonowych są nienośnymi elementami budynku, a więc nie mogą podlegać zbyt dużym obciążeniom, chociażby od ugięć i drgań stropów występujących podczas eksploatacji.

* użycia właściwych materiałów i technologii do szpachlowania

Zastosowanie nieodpowiednich mas jest podstawowym czynnikiem mającym wpływ na skłonność do pękania spoin pomiędzy płytami. Na rynku dostępnych jest mnóstwo gipsów i wszystkie wyglądają podobnie: biały lub lekko szary proszek, który po zmieszaniu z wodą twardnieje. Jednak gipsy te, a raczej mieszanki różnią się nie tylko nazwą i ceną, a przede wszystkim zawartością dodatków uszlachetniających i modyfikujących ich własności.

* zastosowania systemów odpowiednich do specyfiki danych pomieszczeń

Wiele pomieszczeń ze względu bądź to na swoje przeznaczenie (łazienki, baseny, sale audytoryjne), bądź położenie w obiekcie (poddasza) wymagają zastosowania specjalnych systemów suchej zabudowy.

* pomieszczenia o specjalnych wymaganiach odnośnie obciążenia ścian

Jeśli zaistnieje taka potrzeba, w poszyciu ścianek działowych mogą zostać zastosowane specjalne grube i sztywne płyty gipsowokartonowe "grubas" lub szczególnie wytrzymałe i odporne na uderzenia płyty gipsowo -włóknowe o nazwie handlowej "rigidur".

* poddasza

Ruchy budynku, a szczególnie jego części drewnianej czyli dachu lub budynku w konstrukcji szkieletowej powodowane są tez przez napór wiatru, śnieg, zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Zabudowa poddasza będzie więc narażona na dodatkowe obciążenia. Istotną sprawą jest nadanie konstrukcji mocującej płyty pewnej elastyczności, umożliwiającej amortyzacje ruchów dachu.

Jednak sama elastyczność konstrukcji mocującej nie zawsze jest w stanie zapobiec pęknięciom szczególnie przy mniej sztywnej konstrukcji dachu. Wówczas zastosowanie tzw. "spoin ślizgowych" umożliwia ruchy zabudowy w z góry założonych miejscach zmniejszając naprężenia, a więc niebezpieczeństwo pęknięć w całym pomieszczeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński