Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa brama 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie lśni jak nowa. Bramę odtworzono na podstawie archiwalnych zdjęć

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Remont zabytkowej bramy 109 Szpitala Wojskowego jest jednym z kilku elementów wielkiej inwestycji polegającej na modernizacji całego kompleksu szpitalnego.
Remont zabytkowej bramy 109 Szpitala Wojskowego jest jednym z kilku elementów wielkiej inwestycji polegającej na modernizacji całego kompleksu szpitalnego. 109. Szpital Wojskowy
Brama 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie odzyskała dawny blask: budynek bramny został wyremontowany a samą bramę odtworzono - na podstawie oryginalnych, historycznych fotografii. Obiekt jest zabytkiem, dlatego wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków.

Remont zabytkowej bramy 109 Szpitala Wojskowego jest jednym z kilku elementów wielkiej inwestycji polegającej na modernizacji całego kompleksu szpitalnego.

- To największa modernizacja, jaką szpital wojskowy przechodzi od początku swojego istnienia - podkreśla płk Krzysztof Jurkowski, komendant "sto dziewiątki".

Wizytówką szpitala wojskowego przy ul. Piotra Skargi w Szczecinie jest historyczna brama. Jej remont, łącznie z budynkiem bramnym, rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku. Wykonawca przeprowadził izolację fundamentów, chemicznie oczyścił elewację i uzupełnił ubytki w cegłach. Specjaliści wykonali także renowację powojennych mozaik (nad głównym wejściem), wyremontowali także dach, który pokryty został nową, ceramiczną dachówką.

Wewnątrz bramy, z dbałością o każdy szczegół, odnowiono historyczne lastriko: posadzka została wyczyszczona i uzupełniona w miejscach, gdzie wystąpiły pęknięcia. Także wewnętrzne płytki odzyskały swój dawny blask dzięki usunięciu powłok malarskich, wyczyszczeniu chemicznemu i uzupełnieniu ubytków.

Sama konstrukcja bramy wjazdowej jest nowa. Wykonano ją z metalu na podstawie nielicznych, zachowanych zdjęć i historycznych rysunków. Brama powstała w nowoczesnej technologii, ale na podstawie projektu sporządzonego po analizie oryginalnych zdjęć.
To co widać na pierwszy rzut oka, to brak pochodzących z czasów PRL luksferów zamontowanych wtedy na frontowej ścianie. Ich miejsce zajęły szklane tafle w metalowej konstrukcji bramy wjazdowej tak, jak w oryginale.
Szpital wojskowy istnieje od lipca 1945 r. (powołał go do życia pierwszy prezydent Szczecina Piotr Zaremba). Mozaiki na froncie budynku uznano więc za zabytkowe i zachowano. Odnowiony też został napis "Szpital Wojskowy", a także wizerunek eskulapa i orła.

Przypomnijmy, że budynek bramny, dziś administracja 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie, przed wojną należał do dawnego zespołu medycznego Landes Frauenklinik (kliniki dla kobiet prowincji pomorskiej). Inicjatorem jego budowy był ówczesny Geheimer Sanitätrat (tajny radca sanitarny) prowincji, prof. Siegfried Stephan. Klinika miała być miejscem kształcenia akuszerek. Prace budowlane rozpoczęto 23 sierpnia 1929 r. - klinika została oddana do użytku w 1931 r. (mieszkańcy Szczecina nazwali ją żartobliwie - bociani zamek).

W budynku bramnym administracyjnym (przy dawnej ul. Feldmarszałka Albrechta von Roona), mieściły się głównie pomieszczenia mieszkalne. Na parterze znajdowało się duże mieszkanie dyrektora administracyjnego (w części zachodniej), oraz dwa mniejsze mieszkania dozorców, w części północnej. Poza tym znajdowała się tutaj portiernia i centrala telefoniczna. Piwnice przeznaczono na pokoje mieszkalne dla szwaczek i pokojówek. Na poddaszu zaprojektowano pokoje mieszkalne dla laborantek, kucharek i praczek.
Zespół kliniki wzniesiono w formach modernistycznych inspirowanych nurtem funkcjonalizmu (szczególnie od strony parku Kasprowicza). Zdaniem specjalistów, zespół dawnej kliniki charakteryzujący się bardzo wysokim poziomem estetycznym i budowlanym jest jednym z ciekawszych zabytków niemieckiego modernizmu z okresu 1927-1934.

- Stopniowo przywracamy dawny blask całemu szpitalnemu kompleksowi, który jest jednym z najciekawszych, historycznych budynków Szczecina - mówi komendant szpitala wojskowego płk Krzysztof Jurkowski. - Docelowo doprowadzimy szpital do takiego stanu, by połączyć w nim funkcjonalność nowoczesnej placówki leczniczej przy zachowaniu piękna historycznego budynku. To jednak długotrwały i kosztowny proces.

Obecnie w szpitalu trwają jednocześnie remonty w kilku budynkach szpitala. Trwają prace przy elewacji zabytkowego budynku przychodni stomatologicznej. W sprzęt i meble wyposażony zostanie historyczny, wyremontowany już budynek szpitalnej apteki. Gotowy jest też łącznik pomiędzy apteką a głównym budynkiem szpitala. W najbliższych miesiącach ruszają kolejne etapy remontu, którego pierwszy etap potrwa co najmniej do 2025 r.

Najbardziej zaawansowane prace prowadzone są w budynku przychodni przy Jasnych Błoniach (będącej integralną częścią "sto dziewiątki"). W związku z prowadzonymi pracami wszystkie znajdujące się w niej gabinety na co najmniej półtora roku przeprowadziły się do głównego budynku szpitala przy ul. Piotra Skargi - w nowym miejscu wszystkie gabinety i poradnie pracują normalnie.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński