MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozwód u notariusza albo w USC? Nadciąga rewolucja i zmiany w prawie mające umożliwić szybsze rozwody. Kto skorzysta na nowym rozwiązaniu?

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nadciąga rewolucja w prawie, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Ma ona umożliwić rozwód u notariusza lub przed pracownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Pozasądowe rozwiązywanie małżeństw ma być korzystne dla par, które nie są skłócone, jak również ma odciążyć same sądy - informuje "Rzeczpospolita".
Szykuje się rewolucja w rozwodach? Zdjęcie ilustracyjne
Szykuje się rewolucja w rozwodach? Zdjęcie ilustracyjne Photo by Eric Ward on Unsplash

Spis treści

Nadciągają rewolucyjne zmiany w rozwodach mające odciążyć sądy

Planowane zmiany dotyczące możliwości uzyskania rozwodu za porozumieniem stron nie tylko przed obliczem sądu gazeta nazwała „rewolucyjnymi”.

Poinformowała, że w Ministerstwie Sprawiedliwości rozważane są dwie koncepcje: rozszerzenie uprawnień notariuszy lub dopuszczenie rozwodów przed urzędnikiem urzędu stanu cywilnego. Zdaniem cytowanych przez „Rz” przedstawicieli ministerstwa przyjęcie takiego rozwiązania wpłynęłoby na odciążenie sądów i umożliwiło małżonkom szybsze uzyskanie rozwodu za porozumieniem stron, bez orzekania o winie, zwłaszcza w sytuacji, gdy małżonkowie nie posiadają małoletnich dzieci.

Gazeta przypomniała, że obecnie rozwód bez orzekania o winie, a więc należący do kategorii spraw bezspornych, można uzyskać na rozprawie trwającej kwadrans.

Rozwód u notariusza albo w Urzędzie Stanu Cywilnego?

„Kłopot w tym, że aby do niej w ogóle doszło, trzeba czekać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Rozstrzyganie w tej materii zastrzeżone jest dla sądów okręgowych, które są przeciążone m.in. licznymi procesami frankowymi” – podkreślono w artykule.

Zdaniem cytowanego przez „Rz” Aleksandra Szymańskiego, prezesa Krajowej Rady Notarialnej, w sprawach, w których brak jest sporu i nie występuje kwestia opieki nad dziećmi, rozwiązanie małżeństwa przed notariuszem będzie zdecydowanie szybsze niż prowadzenie postępowania przed sądem. Jak ocenił, wprowadzenie rozwodu notarialnego odciąży też sądownictwo. Na taki krok zdecydowały się już między innymi Hiszpania, Francja, Łotwa, Litwa i Słowenia.

Łatwiejsze i szybsze rozwody?

Dr Joanna Dominowska, adwokat specjalizująca się w prawie rodzinnym, powiedziała „Rz”, że również powierzenie kompetencji związanych z rozwodem urzędnikom USC „byłoby o tyle sensowne, że to przed nimi zawiera się małżeństwo, więc i przed nimi powinno się je rozwiązywać”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozwód u notariusza albo w USC? Nadciąga rewolucja i zmiany w prawie mające umożliwić szybsze rozwody. Kto skorzysta na nowym rozwiązaniu? - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński