Rozmowa Tygodnia: Bez Bożego Narodzenia święta nie mają...

  Rozmowa Tygodnia: Bez Bożego Narodzenia święta nie mają sensu [WIDEO]

  Piotr Polechoński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Rozmawiamy z księdzem Wojciechem Parfianowiczem, rzecznikiem prasowym koszalińskiej kurii biskupiej.
  Dzisiaj Wigilia, przed nami Święta Bożego Narodzenia. Ale... obecnie święta w dużej mierze zostały oderwane od Bożego Narodzenia. Słowo „święta” odmienia się przez wszystkie przypadki, o tym, że chodzi o Boże Narodzenie słychać rzadko, a o tym, ze chodzi o narodzenie Jezusa Chrystusa praktycznie wcale. Dlaczego?

  Przyczyny są złożone. Nacisk współczesnego świata na to, aby oderwać ludzi od religijnego wymiaru Świąt Bożego Narodzenia jest bardzo duży.
  Szlachetne pragnienie obdarowania prezentem naszych bliskich jest rozdmuchiwane do granic możliwości i coś, co powinno być dodatkiem do świąt staje się najważniejszą ich częścią, często zastępując ich istotę.

  A czy religijna strona świąt pada ofiarą nie tylko komercjalizacji, ale też i siły tradycji? Rodzinne spotkanie, wigilijna kolacja są w naszej kulturze kluczowe, a dwa dni świąt zdają się być tylko dodatkiem,

  Tak się dzieje w wielu domach, ale też jestem pewien, że w takich domach, gdy czas kolacji minie, jej uczestnicy odczują swego rodzaju pustkę.

  Bo źle zostały rozłożone akcenty?

  Tak. To, co najważniejsze jest u nas często na ostatnim miejscu. Tymczasem wystarczy tylko te akcenty dobrze poukładać. Jest czas na prezenty, na tradycyjne rodzinne spotkanie w Wigilię i jeżeli tylko na pierwszym miejscu jest Chrystus - a my potrafimy to w czasie świąt zaakcentować - to wtedy wszystko jest na swoim miejscu. A wówczas kolacja wigilijna będzie początkiem naszego świętowania, a nie jego końcem. Stale tylko pamiętać musimy o jednym: że w centrum świąt ma być spotkanie z Jezusem Chrystusem. Bez tego nasze świętowanie nie ma sensu  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów