Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerem wzdłuż brzegu Bałtyku. Klify, latarnie, słynne ruiny, wąskotorówka. GALERIA

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Nadbałtycki szlak rowerowy Velo Baltica to - zwłaszcza w sezonie letnim - bardzo popularna trasa. Staje się coraz bardziej kompletna. Wystarczy przejazd stosunkowo krótkim odcinkiem, aby zobaczyć sporo turystycznych atrakcji.

Jeśli chcemy uniknąć tłumów na szlaku i w miejscowościach nadmorskich, lepiej korzystać z okazji już teraz.

Dobra pogoda zachęca do krótkiego wypadu nad morze z rowerem.

W ostatni lutowy weekend odwiedziliśmy nabrzeże na terenie powiatu gryfickiego. Swoją wyprawę rozpoczęliśmy w Pustkowie, niewielkiej wsi pomiędzy Pobierowem a Trzęsaczem. W tej kameralnej miejscowości szlak Velo Baltica (o jego przebiegu informują pomarańczowe tabliczki z numerami 10 i 13) przebiega ulicą Słoneczną, kierując się w stronę Trzęsacza zbliża się do drogi DK 102, wzdłuż której poprowadzono pieszo-ścieżkę.

Ruiny w Trzęsaczu

W Trzęsaczu znajdziemy chyba najsłynniejsze w Polsce ruiny - pozostałości gotyckiego kościoła wybudowanego na przełomie XIV i XV wieku. Świątynia pierwotnie wzniesiona w odległości ok. 1,8-2 km od brzegu morza, pośrodku wsi, uległa zniszczeniu w wyniku procesów abrazyjnych. Do dzisiaj zachowała się jedynie południowa ściana kościoła znajdująca się u szczytu klifu.

ZOBACZ TEŻ:

Spektakularny widok na Bałtyk ze szczytu klifu

Co prawda ścieżka rowerowa jest dalej poprowadzona przy DK 102, ale warto pozostać przy samym nabrzeżu i od ruin leśną ścieżką kierować się na wschód, w stronę Rewala. Kilkaset metrów od ruin wyjeżdżamy z lasu i pozostajemy na szczycie klifu, z którego rozpościera się spektakularny widok na Bałtyk.

Zespół koordynujący budowę sieci tras rowerowych w Zachodniopomorskiem nakręcił film z zimowego przejazdu tą okolicą:

Dobrze oznakowany szlak przez Rewal

Następnie trasą rowerową przejeżdżamy przez Rewal trzymając się dobrze oznakowanego szlaku, który w zależności od odcinka poprowadzony jest pieszo-ścieżką, jezdnią o uspokojonym ruchu lub ścieżką rowerową. Kierujemy się w stronę Niechorza po nowo wybudowanej ścieżce wzdłuż ulicy Klifowej.

To element większej całości, na której budowę umowę podpisano w lipcu 2020 roku. W ramach tej inwestycji wykonany zostanie:

  • remont drogi leśnej od Łukęcina w kierunku Pobierowa o dł. ok. 450m,
  • budowa ścieżki rowerowej pomiędzy miejscowościami Pobierowo i Pustkowo o dł. ok 900m,
  • budowa ścieżki rowerowej od m. Rewal do Niechorza o dł. ok 2 km,
  • remont drogi leśnej w okolicach m. Pogorzelica na dł. ok 50m,
  • wprowadzenie stałej organizacji ruchu całej długości trasy rowerowej od Pogorzelicy za Pobierowo.

Ponadto w ramach tej samej umowy zostaną również wykonane odcinki „Velo Baltica” w gminach: Międzyzdroje, Dziwnów oraz Trzebiatów. Łącze zostanie wybudowane 7,6 km tras oraz oznakowane ponad 36 km tras.

ZOBACZ TEŻ:

Latarnia morska w Niechorzu

Zaraz po wjeździe do Niechorza wita nas tutejsza latarnia morska. Została ona uruchomiona w grudniu 1866 roku i działała do 1945, kiedy podczas działań wojennych zniszczył ją pocisk artyleryjski. Po wojnie obiekt został odbudowany według dawnej dokumentacji, a jego ponowne uruchomienie nastąpiło 18 grudnia 1948 roku.

Dalej szlakiem dojeżdżamy do kolejnej atrakcji turystycznej - stacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. W kierunku Pogorzelicy szlak wiedzie wzdłuż linii i prowadzi przez Rezerwat Przyrody Jezioro Liwia Łuża. Tu przez większość drogi jedziemy asfaltową ścieżką rowerową, ale dojeżdżając do jeziora Konarzewo kilkaset metrów pokonujemy drogą z płyt. Ta następnie przechodzi w leśną drogę szutrową.

ZOBACZ TEŻ:

Zamarznięty Bałtyk i tłumy w Międzyzdrojach

Zamarznięty Bałtyk i tłumy w Międzyzdrojach. Zobacz bajkowe ...

Tutaj ważna informacja dla rowerzystów. Od wjazdu na szutrową drogę, w okolicach jeziora Konarzewo, spotkamy tablice informujące o możliwości przejechania trasą alternatywną. Ta propozycja ma związek z dużym ruchem sprzętu budowlanego w związku z trwającą budową gazociągu Baltic Pipe.

Punkt widokowy Pogorzelica-Mrzeżyno

Niezależnie którą drogę wybierzemy, kierujemy się w stronę Mrzeżyna, omijając tereny 36. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. Z trasy leśnej wyjeżdżamy przy punkcie widokowym Pogorzelica-Mrzeżyno, na budowaną właśnie ścieżkę w stronę Mrzeżyna. W tej miejscowości w znajdziemy jedno z udogodnień dla rowerzystów - boksy na jednoślady, w których można na czas postoju chować pojazdy z bagażem.

Jak wyglądają, można zobaczyć na filmie:

Ten stosunkowo krótki odcinek (25 km) trasy Velo Baltica pokazuje nam turystyczny potencjał całej trasy oraz może być zachętą do odwiedzenia innych odcinków, które są już gotowe, np. na wschodzie województwa. Ponad rok temu oddany do użytku został fragment 18 kilometrów ścieżki łączącej

  • Mielno,
  • Chłopy,
  • Sarbinowo,
  • Gąski,
  • Ustronie Morskie
  • i Sianożęty, który ułatwia przejazd między Kołobrzegiem a Koszalinem.

Z kolei na zachodzie obecnie trwa (choć nie bez problemów) budowa ścieżki z Międzyzdrojów w stronę Świnoujścia.

WIDEO: Przewodnik rowerowy: Nowe Warpno, piękne miejsce tuż za rogiem. Zobacz wideo!

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński