MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2024 w Szczecinie będzie Rokiem Jacka Nieżychowskiego

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Rok 2024 w Szczecinie będzie Rokiem Jacka Nieżychowskiego.
Rok 2024 w Szczecinie będzie Rokiem Jacka Nieżychowskiego. mat. prasowe
Rada Miasta Szczecina na wniosek Jacka Jekiela, dyrektora Opery na Zamku w Szczecinie i rodziny Jacka Nieżychowskiego – założyciela pierwszego po II wojnie światowej teatru muzycznego w Szczecinie i regionie, ustanowiła rok 2024 w Szczecinie Rokiem Jacka Nieżychowskiego.

27 stycznia 2024 roku w Operze na Zamku rozpoczną się obchody. Odbędzie się między innymi premiera specjalnego koncertu pamięci artysty. Ustanowienie 2024 roku Rokiem Jacka Nieżychowskiego pozwoli bliżej przedstawić mieszkańcom Szczecina jego postać, a także zorganizować wiele imprez artystycznych przypominających bogatą działalność człowieka - intelektualisty, człowieka -orkiestry, człowieka - zapaleńca, człowieka - lidera, który wszystko zamieniał w sukces. Bez niego Szczecin byłby dużo uboższy w ważnych dziedzinach dla wszechstronnego rozwoju: kultury i sztuki. To on wytyczył drogę swoim następcom od prowincjonalnego garnizonowego miasta do prężnej, europejskiej metropolii.

Artysta związał się ze Szczecinem już w 1947 roku. Był aktorem, śpiewakiem operetkowym, artystą kabaretowym, dziennikarzem i organizatorem życia kulturalnego naszego miasta. W 1956 roku doprowadził do utworzenia w powojennym Szczecinie Operetki Szczecińskiej Towarzystwa Miłośników Teatru Muzycznego. Gdyby nie jego pasja, wytrwałość, miłość do teatru i wpływy w świecie kultury Szczecin długo byłby czarną plamą na operetkowej, a więc i operowej mapie Polski. Jacek Nieżychowski był pierwszym dyrektorem i kierownikiem artystycznym Operetki. Do współpracy zaprosił m.in. Wandę Polańską, Irenę Brodzińską i Edmunda Waydę, którzy wkrótce stali się niekwestionowanymi gwiazdami szczecińskiej sceny, ulubieńcami publiczności i rozsławiali miasto w całym kraju. Na potrzeby Operetki Jacek Nieżychowski uzyskał i zaadaptował lokal po dawnej sali gimnastycznej Milicji Obywatelskiej przy ul. Potulickiej.

W roku 1960 Jacek Nieżychowski został dyrektorem i kierownikiem artystycznym Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych „Estrada” w Szczecinie przy Al. Wojska Polskiego 64. W latach 1962-63 stworzył Festiwal Młodych Talentów, który dokonał pokoleniowej zmiany w polskiej muzyce rozrywkowej. Próby i finały Festiwali odbywały się na kortach Szczecińskiego Klubu Tenisowego (w latach pięćdziesiątych był również wieloletnim Prezesem Okręgowego Związku Tenisa) oraz w Teatrze Letnim w Parku Kasprowicza.

Artysta odkrył i wypromował znane później całej Polsce i nie tylko talenty takie jak: Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Kasia Sobczyk, Karin Stanek, Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Wojciech Korda, Wojciech Gąsowski, Krzysztof Klenczon, Zdzisława Sośnicka, Halina Frąckowiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński