MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice nie będą mieli wglądu w oceny swoich dzieci? MEN pracuje nad zmianami w przepisach

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Rodzice przestaną być informowani o postępach w nauce swoich dzieci? MEN nad tym pracuje.
Rodzice przestaną być informowani o postępach w nauce swoich dzieci? MEN nad tym pracuje. freepik.com
Wśród pełnoletnich uczniów w Polsce narasta dyskusja dotycząca ich praw w kontekście edukacji. Mimo osiągnięcia pełnoletności, która otwiera przed nimi wiele możliwości, takich jak prawo do głosowania, możliwość pracy czy zdobycie prawa jazdy, istnieje szereg kwestii, które wciąż pozostają nierozstrzygnięte. Jedną z nich jest problem wglądu rodziców w oceny pełnoletnich uczniów. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na tę sprawę i proponuje istotne zmiany, które mogą wpłynąć na relacje między uczniami a rodzicami oraz szkołą. Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji, odniosła się do pisma RPO.

Spis treści

MEN zauważa problem pełnoletnich uczniów

Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji, odniosła się do kwietniowego pisma Rzecznika Praw Obywatelskich. Okazuje się, że do ministerstwa wpłynęły skargi w zakresie informowania rodziców uczniów pełnoletnich o postępach w nauce oraz uzyskanych przez nich ocenach. Sprawy pełnoletnich uczniów zgłoszone do Ministerstwa Edukacji Narodowej zostały przekazane do odpowiednich Kuratoriów Oświaty.

– Ministerstwo Edukacji Narodowej dostrzega potrzebę weryfikacji przepisów oświatowych dot. uczniów pełnoletnich. Przedmiotowa sprawa jest obecnie analizowana przez Zespół Praw i Obowiązków Ucznia przy Ministrze Edukacji, który to zespół zarekomenduje Ministrowi Edukacji propozycje zmian legislacyjnych dot. praw ucznia, z uwzględnieniem praw uczniów pełnoletnich – wyjaśnia Katarzyna Lubnauer.

Przeczytaj także: Dofinansowanie do wypoczynku dzieci z ZFŚS 2024. Sprawdź kwoty, zasady i dowiedz się, jakie dokumenty trzeba złożyć

Sytuacja pełnoletnich uczniów

Zgodnie z przepisami prawa oświatowego oceny są jawne i dla ucznia oraz dla i jego rodziców. Czasami zdarza się, że pełnoletni uczniowie nie chcą, aby ich rodzice byli informowani o ich postępach w nauce. W związku z tym pojawiają się wątpliwości dyrektorów szkół, którzy nie wiedzą, czy powinni uznawać oświadczenia dorosłych uczniów, by nie przekazywać rodzicom informacji o ich sytuacji związanej z edukacją.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z problemem do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

– Do Biura RPO wpływają wnioski dotyczące dostępu rodziców do ocen uczniów i uczennic pełnoletnich. Zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców. Rodzice ucznia mają także prawo wglądu do jego sprawdzonych i ocenionych prac oraz dokumentacji dotyczącej egzaminów. Regulacje dotyczące szkół dla dorosłych, branżowych szkół II stopnia i szkół policealnych są bardziej precyzyjne – tu oceny są jawne dla słuchacza, a w przypadku niepełnoletniego słuchacza, również dla jego rodziców – czytamy na stronie RPO.

Może cię zainteresować: Nauczyciele HiT-u bez etatów w najbliższym roku szkolnym?

W liście do minister edukacji Barbary Nowackiej, Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na fakt, że w ostatnich latach świadomość społeczna zmieniła się i uczniowie coraz chętniej korzystają z praw i wolności, które im przysługują.

– Przepisy odnoszące się do udzielania rodzicom informacji muszą być zatem jasne. W konsekwencji, w mojej ocenie, powinny one uwzględniać zarówno odmienną sytuację prawną uczniów pełnoletnich, jak i skomplikowane relacje, które mogą mieć miejsce w rodzinie – wyjaśnia swoje stanowisko Marcin Wiącek.

Będą zmiany w przepisach?

Marcin Wiącek przypomina, że kwestia dostępu rodziców do ocen ucznia pełnoletniego była wątpliwa już w 2012 roku. Wówczas powstała również korespondencja Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i Ministra Edukacji Narodowej na ten temat.

GIODO zwrócił wtedy uwagę na fakt, że każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym. Prawo to nie może być ograniczane nawet w czasie stanów nadzwyczajnych (art. 233 Konstytucji RP). Przypomniano również art. 8 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Już wtedy zauważono konieczność wprowadzenia przepisów, które będą zapewniały lepszą ochronę danych osobowych pełnoletnich uczniów.

RPO w liście do minister edukacji proponuje konkretne rozwiązania, z których będą mogli skorzystać chętni uczniowie.

– [...] zwracam się do Pani Minister z uprzejmą prośbą o informację, czy do MEN również wpływają skargi związane z opisanym zagadnieniem. Będę wdzięczny Pani Minister za przedstawienie opinii w sprawie potrzeby zainicjowania prac legislacyjnych, które miałyby na celu lepszą ochronę danych pełnoletnich uczniów i uczennic wszystkich szkół ponadpodstawowych – czytamy w dokumencie.

RPO zwraca uwagę na to, że wprowadzenie odpowiednich przepisów wpłynie na ochronę danych pełnoletnich uczniów i uczennic.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło: Pismo Rzecznika Praw Obywatelskich

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rodzice nie będą mieli wglądu w oceny swoich dzieci? MEN pracuje nad zmianami w przepisach - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński