MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już niedługo wielu nauczycieli straci prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Wszystko przez jedno słowo w Karcie Nauczyciela. Będą zmiany?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Urlop dla poratowania zdrowia nie bez przyczyny jest jednym z przywilejów nauczycieli. Wiele osób w tym zawodzie odczuwa wypalenie zawodowe, a możliwość skorzystania z tego rodzaju urlopu pozwala im na bardziej wydajną pracę w następnych latach. Okazuje się jednak, że zmiana przepisów odebrała prawo do urlopu dla poratowania zdrowia pewnej grupie nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego już kilkukrotnie apelował o zmianę w tym zapisie. O co chodzi?

Spis treści

Wcześniejsza emerytura odbierze prawo do urlopu

Wprowadzenie od 1 września 2024 r. możliwość skorzystania ze wcześniejszej emerytury dla nauczycieli okazuje się rozwiązaniem niekorzystnym. Dlaczego? Nauczyciele, którzy 1 września nabędą prawa do emerytury, zostają pozbawieni prawa do urlopu dla poratowania zdrowia.

Dla kogo wcześniejsza emerytura?

  • od 1 września 2024 r. – nauczyciele urodzeni przed dniem 1 września 1966 r.;
  • od 1 września 2025 r. – nauczyciele urodzeni po dniu 31 sierpnia 1966 r. a przed dniem 1 września 1969 r.;
  • od 1 września 2026 r. – nauczyciele urodzeni po dniu 31 sierpnia 1969 r.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił uwagę na fakt, iż zapis: „Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne” może sprawiać kłopoty i w rzeczywistości uniemożliwia skorzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia wielu nauczycielom.

Zaproponowano bardzo proste rozwiązanie: zastąpienie słowa emerytura słowami powszechna emerytura. W ten sposób nauczyciele, którzy zyskają w tym roku prawo do wcześniejszej emerytury, nie stracą możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia.

Przeczytaj również: Co zmieni się w szkołach od 1 września 2024 r.? Prawdziwa rewolucja? Oto wszystkie planowane zmiany w roku szkolnym 2024/2025

MEN wie o problemie, ale czeka

Do działania wielokrotnie wzywano Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zdecydowanej reakcji jednak brak.

– Jest mało prawdopodobne, że taka nowelizacji do 31 sierpnia się pojawi. Dopóki jest ten przepis, dla tej grupy pracowników nie będzie możliwe skorzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia. Ale Sejm może ową nowelizację uchwalić wstecznie, jeżeli jest korzystniejsza – mówił w Portalu Samorządowym Sławomir Wittkowicz.

Podczas spotkania zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli ministerstwo przyznało, że zdaje sobie sprawę z niefortunności zapisu, nic się jednak na razie nie zmieniło.

Dalsze rozmowy na temat zmian w przepisach dotyczących emerytur i urlopu dla poratowania zdrowia mają być podjęte na kolejny posiedzeniu zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli 4 lipca.

– Mam nadzieję, że uda się coś w końcu ustalić, bo chciałam od września iść na urlop dla poratowania zdrowia. Teraz mój urlop stoi pod znakiem zapytania, a dyrektor nie wyraził zgody na urlop już od czerwca – mówiła w rozmowie ze Strefą Edukacji pani Marta, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. Jestem zestresowana, nie wiem, co czeka mnie po wakacjach, a moje zdrowie nie jest w dobrej kondycji – dodaje nauczycielka.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Już niedługo wielu nauczycieli straci prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Wszystko przez jedno słowo w Karcie Nauczyciela. Będą zmiany? - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński