Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roczny chłopiec zakażony HIV. Najmłodszy w regionie

Anna Folkman
Zakaził się od matki, której w ciąży nikt nie zlecił badania. Trafił na leczenie

- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni - przyznaje Małgorzata Kłys - Rachwalska, przewodnicząca zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w naszym województwie. - Mimo że od 2012 roku obowiązuje rozporządzenie o obowiązkowym wykonywaniu dwukrotnie w czasie ciąży badania w kierunku wykrycia zakażenia HIV, odnotowaliśmy ostatnio dwa nowe przypadki. 1,5 roczna dziewczynka zmarła a roczny chłopiec jest w trakcie leczenia w Warszawie. Matki tych dzieci były pod stałą, regularną kontrolą ginekologów. Prowadziły skrupulatnie kartę ciąży. Niestety ich lekarze nie zlecili testu w kierunki HIV. One same też nie zdawały sobie sprawy jak jest to ważne.

Jedna z kobiet przeszła taki test w pierwszej ciąży, raz. Był poprawny. Kiedy nosiła drugie dziecko, lekarz przepisał wynik.

Z HIV można żyć, można urodzić zdrowe dziecko. Warunkiem jest jednak wczesne wykrycie, tak by można było wdrożyć odpowiednie leczenie. W krajach Unii Europejskiej odsetek ciężarnych, u których wykonywane są rutynowo testy HIV wynosi 60 - 98 proc., natomiast w Polsce mniej niż 10 proc. Od 1985 roku w naszym kraju odnotowano 150 zakażeń HIV u dzieci.

Dla kobiet w ciąży badania w kierunku HIV są bezpłatne. Zleca je lekarz prowadzący ciążę przy okazji innych badań, wynik jest imienny. Ciężarna nie musi udawać się do żadnego punktu, który specjalizuje się w takich badaniach.

Gdzie się badać, jeśli podejrzewasz, że możesz być zakażony/a?

W punkcie Konsultacyjno - Diagnostycznym anonimowo i bezpłatnie można wykonać test w kierunku HIV - przy al. Wojska Polskiego 160. Punkt czynny jest w poniedziałki i środy w godz.15.15- 19.15 oraz w piątki w godz.15.15-17.15. Prawdopodobnie od września badania będzie można wykonywać także w Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych przy ul. Broniewskiego 12. Należy pamiętać, że badanie powinno się wykonać po 3 miesiącach od ryzykownej sytuacji i przez ten czas wstrzymać się od ryzykownych kontaktów seksualnych, by nie być zagrożeniem dla innych.

Więcej przeczytasz we wtorkowym, papierowym wydaniu Głosu Szczecińskiego.

Zadzwoń i zapytaj

Przy Stowarzyszeniu wolontariuszy "DA DU" w Szczecinie działa Telefon Zaufania. Wystarczy wykręcić 91 45 42 450 (poniedziałki i czwartki 16 - 18). Pomogą w każdej sprawie związanej z HIV/AIDS. Można także pisać na adres [email protected]

Zobacz także: Nowa kampania Społecznego Komitetu ds. AIDS zachęca kobiety w ciąży do badania się na HIV

Polecamy na gs24.pl:

Rowerkowe szaleństwo na Jasnych Błoniach [wideo, zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński