MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Robaki z Czarnobyla są odporne na promieniowanie? Niezwykłe odkrycie naukowców

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
To odkrycie z Czarnobyla może pomóc zrozumieć, dlaczego niektóre osoby są bardziej narażone na zachorowanie na raka. Niewielkie robaki – nicienie, które zamieszkują obszar elektrowni jądrowej w Czarnobylu, okazują się niezwykle odporne na promieniowanie. Badania ich DNA nie wykazały większych uszkodzeń. To zaskakujące, biorąc pod uwagę wysoki poziom promieniowania na tym obszarze.

Spis treści

Promieniowanie w Czarnobylu: wytrzymałe nicienie

Katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w roku 1986 przekształciła jej okolicę w najbardziej skażony obszar na Ziemi. Do dnia dzisiejszego, prawie czterdzieści lat później, wielu miejscach utrzymuje się wysoki poziom promieniowania. Ludność została ewakuowana, jednak region jest pełen życia – wiele roślin i zwierząt nadal tam żyje.

Znak ostrzegawczy o promieniowaniu w lesie w Czarnobylu, w kółku nicienie
W swoich analizach naukowcy skupili się na 15 nicieniach z gatunku Oscheius tipulae. David Spears FRPS FRMS/German Meyer/Getty Images

W ostatnich latach badacze odkryli, że niektóre zwierzęta żyjące w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia różnią się fizycznie i genetycznie od swoich odpowiedników w innych częściach kraju. Stąd pojawiły się pytania dotyczące wpływu promieniowanie na DNA. Czy nagła zmiana środowiska spowodowała wybranie gatunków, a nawet osobników w obrębie gatunku, które są naturalnie bardziej odporne na promieniowanie jonizujące?

Nicienie z Czarnobyla. Badania DNA

Nowe badanie przeprowadzone przez zespół Sophii Tintori z New York University we współpracy z naukowcami z Ukrainy wykazało, że przewlekłe narażenie na promieniowanie w Czarnobylu nie uszkodziło prostych genomów żyjących tam obecnie mikroskopijnych robaków – nicieni. Jak podkreślają autorzy, nie oznacza to, że region stał się bezpieczny, natomiast sugeruje, że szybko reprodukujące się robaki są wyjątkowo odporne.

– Te robaki żyją wszędzie i żyją szybko, więc przechodzą dziesiątki pokoleń ewolucji, zanim typowy kręgowiec osiągnie dojrzałość płciową – powiedział Matthew Rockman, profesor biologii na New York University i główny autor badania.

Robaki z Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Badania nicieni na miejscu

We współpracy z naukowcami z Ukrainy i kolegami z USA – w tym biologiem Timothym Mousseau z Uniwersytetu Południowej Karoliny, który bada skutki promieniowania pochodzącego z katastrof w Czarnobylu i Fukushimie – Tintori i Rockman odwiedzili w 2019 r. Strefę Wykluczenia w Czarnobylu, aby sprawdzić, czy promieniowanie ma wykrywalny wpływ na robaki występujące w regionie.

Mając ze sobą liczniki Geigera do pomiaru lokalnego poziomu promieniowania i sprzęt ochrony osobistej chroniący przed radioaktywnym pyłem, zebrali robaki z próbek gleby, gnijących owoców i innego materiału organicznego. Robaki zebrano z miejsc w całej strefie o różnym natężeniu promieniowania, od odpowiadającego Nowemu Jorkowi (znikoma radioaktywność) do niebezpiecznych dla ludzi miejsc o wysokim napromieniowaniu porównywalnym z przestrzenią kosmiczną.

Analiza DNA: nicienie vs promieniowanie

W swoich analizach naukowcy skupili się na 15 nicieniach z gatunku Oscheius tipulae. Zsekwencjonowali genomy tych 15 robaków z Czarnobyla i porównali je z genomami pięciu osobników O. tipulae z innych części świata.

Mimo użycia kilku różnych metod analizy nie udało się wykryć uszkodzeń radiacyjnych w genomach robaków z Czarnobyla.

– Nie oznacza to, że Czarnobyl jest bezpieczny – raczej oznacza to, że nicienie są naprawdę odpornymi zwierzętami i mogą wytrzymać ekstremalne warunki – zauważyła Tintori.

Wpływ badań na rozumienie DNA

Wyniki dostarczają naukowcom wskazówek na temat tego, jak naprawa DNA może różnić się w zależności od osoby i pomimo genetycznej prostoty O. tipulae mogą prowadzić do lepszego zrozumienia naturalnej zmienności u ludzi.

– Teraz, gdy wiemy, które szczepy O. tipulae są bardziej wrażliwe, a które bardziej odporne na uszkodzenia DNA, możemy wykorzystać te szczepy do zbadania, dlaczego niektóre osoby są bardziej narażone na działanie czynników rakotwórczych niż inne – podkreśliła Tintori.

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Robaki z Czarnobyla są odporne na promieniowanie? Niezwykłe odkrycie naukowców - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński