Rewolucja w podatku od najmu: 22.02.2021. Do dziś musisz podjąć decyzję: ryczałt czy PIT. Korzyści z ryczałtu od najmu jak go płacić

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Od 2019 r. nie trzeba składać formalnego zawiadomienia o wyborze ryczałtu od najmu - wystarczy wpłacić ryczałt należny za styczeń do 20 lutego; w 2021 r. ze względu na kalendarz, do 22 lutego. Sławomir Kowalski / Polska Press
Najem prywatny jako źródło dochodu interesuje setki tysięcy Polaków bowiem wynajmowanie mieszkań czy choćby tylko pokoju od lat staje się coraz popularniejszą formą uzyskiwania dochodów – a w posiadanie takiej nieruchomości wchodzi się najczęściej albo poprzez nabycie jako formę inwestowania nadwyżek finansowych albo drogą dziedziczenia. Od 1 stycznia 2021 r. zmieniły się przepisy dotyczące podatku od najmu w formie ryczałtu.

Na początek dobra wiadomość: czasu na wybór formy opodatkowania, w tym zdecydowanie się na ryczałt jeszcze trochę zostało. Termin upływa bowiem ustawowo 20 lutego, a w praktyce (kalendarzowo) w tym roku - 22 lutego. Ale tak czy owak to już ostatnie dni na policzenie, analizę i ostateczne decyzje co do formy płacenia podatku. Zarówno zasady ogólne PIT jak i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mają swoje dobre strony, ale też i wady. Jednak co dla jednego podatnika będzie wadą, dla innego może być zaletą, więc?

Warto przed wyborem decyzji o ryczałcie od najmu wszystko dokładnie przeliczyć. Ryczałt nalicza się i płaci od przychodu brutto (bez odliczania kosztów własnych). Przy opodatkowaniu według skali tabeli podatkowej można pomniejszyć przychód o koszty, w tym np. remontu czy zakupu mebli i wyposażenia (za pośrednictwem amortyzacji). Po uwzględnieniu kosztów może się okazać, że podstawa opodatkowania zmniejszy się do tego stopnia, że warto będzie zapłacić 17 proc. PIT (pamiętając, że wtedy dochód z najmu sumuje się z innymi dochodami podlegającymi opadkowaniu według skali podatkowej czyli np. z pracy czy emerytury; jeśli suma przekroczy w 2021 r. 85 528 zł, stawka podatku wyniesie już 32 proc.).

Od strony podatkowej przez cały czas wiele było niejasności i sporów z fiskusem, zwłaszcza w odniesieniu do tzw. najmu prywatnego, zwanego też najmem okazjonalnym, zwłaszcza o klasyfikowanie źródła przychodu, z presją fiskusa by w przypadku zwłaszcza kilku mieszkań uznawać, że jest to działalność gospodarcza.

Zmienione pod koniec 2020 roku i obowiązujące od 1 stycznia br. przepisy dotyczące opodatkowania najmu ryczałtem powinny tę sytuację rozjaśnić-zmienić. To zaś z kolei sprawi, że wiele osób zainteresuje się powrotem do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania najmu. A w międzyczasie zmieniło się tu sporo zasad, np. co do trybu wyboru formy opodatkowania.

Rewolucja w podatku od najmu: 22.02.2021. Do dziś musisz podjąć decyzję: ryczałt czy PIT.  Korzyści z ryczałtu od najmu jak go płacić

Ryczałt od najmu 2021: zasady

  • Według dwóch stawek, tj. 8,5 proc. oraz 12,5 proc. od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł, opodatkowane będą w większości przypadków przychody związane z wynajmem oraz zakwaterowaniem.
  • Według stawki 10 proc. opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 68.10.1). Świadczenie tych usług, dotychczas wyłączało opodatkowanie ryczałtem.
  • Według dwóch stawek, tj. 8,5 proc. oraz 12,5 proc. od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł, opodatkowane będą w większości przypadków przychody związane z wynajmem oraz zakwaterowaniem.
  • Dodatkowo, te dwie stawki przewidziane są dla przychodów ze świadczenia usług pomocy społecznej z zakwaterowaniem (PKWiU dział 87), innych niż świadczonych w ramach wolnych zawodów oraz wykonywania usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych (PKWiU dział 72).

Rząd szykuje jednak poważne zmiany w programie Rodzina 500 plus. Będzie podwyżka i systematyczna waloryzacja wysokości świadczenia. Od kiedy? Po prostu kliknij w ten tekst

Ryczałt od przychodów z najmu 2021: kiedy i czy zgłaszać wybór formy opodatkowania

Przez wiele lat obowiązywała zasada, iż wyboru ryczałtu należy dokonać do 20 stycznia nowego roku podatkowego, zupełnie inaczej niż w przypadku zasad ogólnych gdy ten termin przypadał na 20 lutego.
Teraz zasady zostały ujednolicone i terminem tym jest 20 lutego (termin wpłaty pierwszej zaliczki czy w tym przypadku ryczałtu – za styczeń).
Co ważne, w 2019 r. została wprowadzona norma, zgodnie z którą w przypadku prywatnego najmu nie trzeba zawiadamiać o wyborze formy opodatkowania – wystarczy do 20 lutego zapłacić pierwszy ryczałt od najmu i jest to traktowane przez fiskusa jako dokonanie wyboru ryczałtu jako formy opodatkowania na dany rok podatkowy.
Wynika to wprost z treści art. 9 ust. 4 ustawy o podatku zryczałtowanym: w przypadku osiągania przychodów z jamu równoznaczne z dokonaniem wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy uznaje się pierwszą w roku podatkowym wpłatę na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tego tytułu.

Nie ma jednak przeszkód formalnych, by jednak niezależnie od tego zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o wyborze ryczałtu, zwłaszcza jeśli w 2020 r. płaciliśmy podatek od najmu na zasadach ustawy o PIT a nie w formie ryczałtu.

TEMAT DNIA! Kliknij i przeczytaj!

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2021: do kiedy płacić

Zgodnie a zrt. 21 ustawy o podatku zryczałtowanym, podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – upływem terminu określonego na złożenie zeznania.
Podatnicy mogą obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni kwartał roku podatkowego – przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania.

Dzień Ojca

Szukasz prezentu dla dziewczyny, partnerki, żony?

Materiały promocyjne partnera

Szukasz prezentu dla chłopaka, partnera, męża?

Materiały promocyjne partnera
Materiały promocyjne partnera

Książka w prezencie? Świetny pomysł

miejsce #8

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego

Brytowie - Snyder Christopher A. - książka

Publikacja jest przekrojowym spojrzeniem na dzieje…

50,00 zł42,88 zł-14%
Materiały promocyjne partnera

Zmysłowe perfumy w dobrych cenach

miejsce #3

ADIDAS ACTIVE BODIES 100ml

117,99 zł50,99 zł-57%
miejsce #7

Jesus Del Pozo HALLOWEEN MAN 125ml

219,99 zł139,99 zł-36%
Materiały promocyjne partnera
Materiały promocyjne partnera

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w podatku od najmu: 22.02.2021. Do dziś musisz podjąć decyzję: ryczałt czy PIT. Korzyści z ryczałtu od najmu jak go płacić - Strefa Biznesu

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W artykule są dwa istotne błędy. Najem prywatny nie znaczy to samo, co okazjonalny - okazjonalny zawiera się u notariusza i stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla wynajmującego. Dwa: podatek wpłaca się na indywidualne mikrokonto a nie na konto Urzędu Skarbowego - trzeba wpisać każdorazowo ten numer przy dokonywaniu przelewu (rodzaj przelewu PPE).

Dodaj ogłoszenie