Restrukturyzacja szansą na nowy start

Materiał informacyjny FUNDACJA PEŁNA CIEPŁA
W świetle dynamicznych zmian gospodarczych i technologicznych, firmy na całym świecie stoją przed wyjątkowymi wyzwaniami. Aby sprostać współczesnym oczekiwaniom rynku, przedsiębiorstwa zaczęły szukać innowacyjnych ścieżek rozwoju. Jak wyjaśnia Katarzyna Rogoźnicka, z Centrum Doradztwa Gospodarczego - jedną z kluczowych strategii, która zdobyła popularność, jest restrukturyzacja firm. Idee, które towarzyszą tej transformacji, są jak nowa era w biznesie, kształtując nowy sposób myślenia o organizacjach i ich celach. Nierzadko restrukturyzacja staję się jedyną drogą, która pozwala oddłużyć przedsiębiorstwo i tchnąć w firmę nowe życie.

Gdy firma boryka się od dłuższego czasu z kłopotami finansowymi to znak, że czas na restrukturyzację?

- Restrukturyzacja, choć czasem traktowana z niepokojem, może być kluczowym narzędziem do oddłużenia firmy i przywrócenia jej zdolności do skutecznego funkcjonowania. To proces wymagający, ale dobrze przeprowadzone postępowanie restrukturyzacyjne pozwala pozbyć się długów, a nawet wstrzymać groźbę zajęcia komorniczego. W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie biznesu umiejętność elastycznego dostosowywania się do nowych warunków może okazać się decydująca dla przetrwania i sukcesu przedsiębiorstwa. Jeśli zatem pojawia się problem z płynnością finansową, warto skontaktować się z nami, doradcami restrukturyzacyjnymi.

Od czego takie działanie się zaczyna?

- Zaczynamy od przeanalizowania sytuacji, w której jest firma. Musimy zastanowić się nad strukturą przychodów i rozchodów. Wskazać główny powód problemów - czy to wzrost rat kredytowych, czy brak płatności od kontrahentów, a może niska wydajność zespołu? Dopiero po takim badaniu podejmujemy decyzję, co dalej. Restrukturyzacja nigdy nie jest pierwszym wyborem, pierwszym wyborem jest optymalizacja. Dopiero jeśli ta nie pomoże lub jest na nią za późno, otwieramy postępowanie. Dzięki niemu przedsiębiorca może uzyskać np. ochronę przed zamknięciem konta czy wypowiedzeniem umów, a także wdrożyć zmiany kontraktów czy harmonogramów i złapać oddech.

Lokalnie przedsiębiorcy radzą sobie z kryzysem?

- Firmy w Szczecinie i całym naszym regionie stosunkowo dobrze sobie radzą z obecną sytuacją rynkową. Są przedsiębiorcy, którzy wykorzystali kryzys, jako szansę i urośli w siłę, ale są też tacy, którym jeszcze nie udało się podnieść po pandemii.

Czy firmy wiedzą, gdzie szukać pomocy i jakie są dostępne metody rozwiązywania problemów?

- To trochę zaskakujące, ale nie. Wciąż wiele firm nie wie, gdzie szukać pomocy i jak ta pomoc może wyglądać. Choć oczywiście zdarzają się przedsiębiorcy bardzo dobrze przygotowani i świadomi. Mieliśmy nawet klientów, którzy chcieli samodzielnie otworzyć postępowanie restrukturyzacyjne. Tu jednak zaznaczę, że było to niemożliwe, ponieważ do tego potrzeba choćby wykwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego. Ale na pewno taka postawa zrobiła na mnie wrażenie (uśmiech).

A może to obawa przed kolejnymi kosztami - kosztami kancelarii?

- Nasza praca to nasza misja. Wychodzimy do klienta z otwartą głową, nie proponujemy od razu twardych rozwiązań. Udzielamy konsultacji jednorazowych – telefonicznych. Sprawdzamy, w którym kierunku możemy się udać. Tu nie ma miejsca na takie obawy.

W takim razie, co jest sygnałem, że to już czas na skierowanie swoich kroków do kancelarii?

- Zawsze powtarzam, że to moment, gdy w kasie brakuje pieniędzy na spłatę bieżących zobowiązań.

Ile czasu potrzeba na wprowadzenie wszystkich działań?

- Postępowanie restrukturyzacyjne trwa 4 miesiące. To czas, aby porozumieć się z wierzycielami i zatwierdzić plan spłaty. Jednak przed musimy przygotować dokumenty i się przygotować. Więc powiedzmy, że od 5 do 6 miesięcy.

Centrum Restrukturyzacji
ul. Grodzka 10/2, Szczecin
Katarzyna Rogoźnicka (Michalska) – tel.: (+48) 693 110 250

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński