Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont alejek w Parku Żeromskiego w Szczecinie. Będzie przyjemniej spędzać tam czas [ZDJĘCIA]

Anna Folkman
Anna Folkman
Trwa remont w Parku Żeromskiego w Szczecinie. Jeszcze w czasie tegorocznych wakacji pójdziemy po nowych chodnikach i przejedziemy ścieżkami rowerowymi.

Remontowana jest jedna z głównych alejek Parku Żeromskiego, biegnąca równolegle do ulicy Malczewskiego. W związku z tym przejście w tym rejonie parku jest częściowo ograniczone. Prace powinny zakończyć się w połowie lipca.

- Inwestycja obejmuje remont asfaltowej alejki na powierzchni prawie 2300 m kw. - informuje Paulina Łątka z urzędu miasta. - W ramach prac usunięta została stara nawierzchnia wraz z obrzeżami chodnikowymi. Do wykonania nowej zastosowana została nawierzchnia mineralna przepuszczalna, typowa dla parków.

ZOBACZ TEŻ: Remont alejek w Parku Żeromskiego w Szczecinie. Dwie firmy są chętne [ZDJĘCIA]

Remont alejek w Parku Żeromskiego w Szczecinie. Dwie firmy s...

Po zakończeniu prac alejka będzie miała szerokość 4 metrów, z wydzielonymi pasami ruchu dla pieszych i rowerzystów. W miejscach, gdzie znajdowały się stare ławeczki zostaną wykonane utwardzone nawierzchnie z kostki granitowej i zamontowane nowe ławki wraz z koszami na śmieci.

W pierwszym etapie prace objęły odcinek starej asfaltowej alejki od ul. Parkowej do wysokości ul. Jana Kazimierza. Następnie przeniosły się na odcinek od ul. Matejki do wysokości ul. Jana Kazimierza.

ZOBACZ TAKŻE: Tak wyglądał park Żeromskiego na starych zdjęciach

Zobaczcie jak wyglądał na początku XX wieku. Zdjęcia ze zbiorów Emila Szwechłowicza Pierwszy zalążek obecnego parku powstał w 1721, kiedy w rejonie obecnych ulic Kapitańskiej i Storrady utworzono cmentarz ewangelicki dla mieszkającej w Szczecinie mniejszości francuskiej. W 1802 z uwagi na nowe prawo, zabraniające chowania zmarłych w kościołach i na przykościelnych cmentarzach, wydzielono za Bramą Królewską, pomiędzy Fortami Leopold i Wilhelm (w rejonie obecnych ulic Malczewskiego i Matejki), cmentarz miejski (nazwany Grabowskim). W 1900 roku decyzją władz miasta cmentarze Francuski i Grabowski zostały zlikwidowane, a w ich miejscu utworzono obecny park. Zobacz więcej zdjęć>>>Zobacz także: Bilety na koncert Jimka sprzedały się w niecałą godzinę! To rekord!!!

Tak kiedyś wyglądał park Żeromskiego w Szczecinie. Zobacz st...

- Na końcu roboty będą prowadzone w rejonie wejścia do parku od strony ul. Malczewskiego - kończy Łątka.

To właśnie od strony ul. Malczewskiego można dziś zauważyć pracowników. Widać już zarys drogi rowerowej i chodnika, nadal jednak przejście jest zabronione.

- Mieszkam od lat w tych rejonach. Park jest piękny i jego remont jest konieczny. Cieszę się, że choć główna aleja będzie teraz prosta i bez dziur - mówi pan Piotr z ul. Parkowej. - Uważam jednak, że przydałby się remont w całym parku.

ZOBACZ TEŻ:

WIDEO: Syrenie Stawy w Szczecinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński