MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowy wzrost cen prądu w 2024? Czy nasze portfele to wytrzymają? Rachunki za energię mogą wzrosnąć nawet o 70 procent

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Ceny prądu w 2024 mogą wzrosnąć nawet o 70 procent. Na pewno nie uda się uniknąć wysokich podwyżek za energię w przyszłym roku. Już spłynęły wnioski w tej sprawie od kluczowych dostawców prądu. Eksperci przewidują, że rachunki za prąd będą wyższe przynajmniej o połowę. A przed nami zima, czyli okres kiedy zużywamy w domach najwięcej prądu. Jest się więc czego bać!

Spis treści

Wyższe rachunki za prąd w 2024 roku – dostawcy już złożyli wnioski!

Najwięksi dostawcy energii elektrycznej w Polsce złożyli już wnioski w sprawie podwyższenia taryfy za prąd dla gospodarstw domowych w 2024 roku. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) otrzymał takie pisma od kluczowych koncernów – Tauron, PGE, Enea i Energa.

Ogromne rachunki za prąd w 2024. Ceny energii będą ogromne!
W 2024 roku cena prądu wzrośnie nawet o kilkadziesiąt procent. Czy uda się dopiąć domowy budżet, gdy rachunki za energię będą horrendalne? vchalup/123RF.com

– Taryfy, które będziemy zatwierdzać na przyszły rok, będą odzwierciedlać aktualne koszty, te koszty są wyższe niż dwa lata temu. Jeśli chodzi o taryfy na 2024 rok, to oceniamy, że cały rachunek za energię mógłby wzrosnąć o kilkadziesiąt proc., powyżej 50 proc. Gdyby rozliczenia były prowadzone na podstawie taryf sprzed dwóch lat i tych, które będą obowiązywały w przyszłym roku, to spodziewamy się, że w energii elektrycznej wzrost mógłby wynieść kilkadziesiąt procent – mówił Rafał Gawin, prezes URE 31 października 2023 w wypowiedzi dla radia TOK FM.

O ile wzrosną rachunki za prąd dla gospodarstw domowych, czyli polskich rodzin dowiemy się już niebawem. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ma czas na rozpatrzenie wniosku do 15 grudnia 2023 roku. Można więc zakładać, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem zostaną prawdopodobnie ogłoszone wyższe taryfy za prąd w 2024 roku.

– Gawin zapytany o to, czy w efekcie potencjalnego wzrostu samego rachunku za energię o kilkadziesiąt procent, mrożenie cen energii na 2024 rok jest konieczne, podkreślił, że niezależnie, czy podwyżki wyniosą 40, 50, 60 czy 70 proc., to mogą to być zwyżki kilkudziesięcioprocentowe, których społeczeństwo może nie zaakceptować – możemy przeczytać w artykule na Strefabiznesu.pl

Zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych

Ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku określała m.in. maksymalną cenę prądu. Wiele gospodarstw domowych w Polsce mogło w tym roku korzystać z zamrożenia cen energii elektrycznej na obecnym poziomie do wyższego progu zużycia rocznego. Płaciliśmy więc tyle samo co w 2022 roku, czyli 414 zł/MWh.

Jedynie nadwyżka ponad obowiązujące dla poszczególnych grup limit była rozliczana zgodnie z maksymalną taryfą, którą od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 roku ustalono na kwotę 693 zł za megawatogodzinę (0,693 zł/kWh).

Wg obowiązującej ustawy limit gwarantowanej ceny prądu w 2023 wynosi:

  • osoby niepełnosprawne (do 3,6 tys. kWh),
  • gospodarstwa domowe dysponujące Kartą Dużej Rodziny (do 4 tys. kWh)
  • rolnicy (do 4 tys. kWh).

Gospodarstwa domowe mogły również skorzystać z 10 proc. ulgi, jeśli udało im się zaoszczędzić prąd. W sytuacji, gdy odbiorca zmniejszy zużycie energii elektrycznej o co najmniej 10% (od 1 października 2022 do 31 grudnia 2023), to może 10 proc. rabatu na rachunku za prąd, który będzie rozliczony w 2024.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekordowy wzrost cen prądu w 2024? Czy nasze portfele to wytrzymają? Rachunki za energię mogą wzrosnąć nawet o 70 procent - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński