reklama

Reforma oświaty z niewiadomymi. Co oznacza likwidacja gimnazjów?

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Zaktualizowano 
Czy likwidacja gimnazjów oznacza również koniec programów finansowanych z pieniędzy unijnych, na przykład dodatkowych lekcji z języków obcych? Co się stanie z tymi programami i pieniędzmi?

Szczecińskie gimnazja prowadziły wiele programów jakościowych. Może stać się tak, że samorządy będą musiały oddać unijne dotacje, jakie otrzymały w ostatnich latach na budowę gimnazjów, rozbudowę ich budynków, budowę boisk sportowych, czy wyposażenie sal lekcyjnych.

Część tych projektów jest w trakcie realizacji, a część dopiero miała się rozpocząć. Szkoły składały wnioski o dotacje unijne, ale teraz nie wiadomo czy je dostaną. Urzędnicy nie wiedzą czy powinny je przyznawać, skoro gimnazja ulegną likwidacji. Nie ma żadnych wytycznych ani z Ministerstwa Edukacji Narodowej, ani z Ministerstwa Rozwoju, odpowiedzialnego za przyznawanie tych dotacji. Umowy z jednostkami, które otrzymają unijne dotacje, mają zostać podpisane w październiku lub w listopadzie. Ale czy zostaną podpisane? Tego nikt nie wie. Szczecińscy urzędnicy milczą też w tej sprawie.

Tak naprawdę nadal nie ma samej ustawy o reformie oświaty, więc trudno oczekiwać, że samorządowi urzędnicy będą mieli jakąś wiedzę.

Szczecin językami stoi

W Szczecinie w gimnazjach od dawna stawiano na programy specjalne. Celem szczecińskiej oświaty w ostatnim roku szkolnym było podniesienie jakości pracy szkół poprzez wdrożenie nowych programów edukacyjnych w ramach innowacji pedagogicznych, programów projakościowych oraz unijnych. Szczególnie stawiano na naukę języków.

W sierpniu 2014 r. podczas konferencji przedstawiono założenia Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenbirgia i Polska promującego język niemiecki w szkołach. Powołano zespół ds. dwujęzyczności, który wraz z partnerami niemieckimi przygotował założenia do wniosku w ramach programu INTERREG V.

Ważne też było rozwijanie dwujęzyczności od przedszkola po szkołę ponadgimnazjalną. Podpisane były umowy na naukę angielskiego, hiszpańskiego, włoskiego, niemieckiego czy francuskiego.

- Mamy kilka zespołów szkół, które są dwujęzyczne na etapie gimnazjum i liceum. Współpracowały z ambasadami danych krajów. Nie wiadomo co się dalej stanie z tymi programami - mówi Paweł Bartnik, radny PO. - Czy będą tylko w liceum, czy w ogóle ich nie będzie? Szkoda tych programów, bo były dobre.

A to, że były rzeczywiście dobre świadczą wyniki egzaminów z języków obcych, jakie osiągali uczniowie. Z języka polskiego i matematyki zachodniopomorscy uczniowie nie osiągali najlepszych wyników, to wynikami egzaminów z języków obcych mogliśmy się już pochwalić.

- Ale to problem także dla samych uczniów, którzy mieli zapewne jakieś plany związane z nauką języków - zauważają nauczyciele.

- Zastanawiałam się nad wyborem gimnazjum dla córki, bo od przedszkola uczyła się włoskiego i kontynuowała naukę w podstawówce - mówi Anna Marzek ze Zdrojów. - Akurat mieliśmy szczęście, bo trafił się język włoski w pobliskim przedszkolu i szkole. Gdyby córka została w gimnazjum przy podstawówce. Teraz nie wiadomo jak będzie z kontynuacją w liceum, bo przecież cały program językowy trzeba będzie zmieniać, jeśli nie zostanie zlikwidowany.

Dwujęzyczne gimnazja

Jakich szczecińskich szkół ten problem dotyczy? Choćby gimnazjum Nr 10 przy ul. Siemiradzkiego 2, gdzie dodatkowo uczono języka angielskiego i niemieckiego. Ale także gimnazjum Nr 14 z Oddz. Dwujęzycznymi ZSO Nr 4 przy ul. Romera 2, gdzie uczniowie dokształcali się w językach włoskim i niemieckim. Problem będzie z uczniami w gimnazjum Nr 23 ZS przy ul. ul. Młodzieży Polskiej 9, gdzie stawiano na język angielski i niemiecki oraz z uczniami gimnazjum Nr 27 przy ul. St. Mikołajczyka 20, gdzie młodzież miała możliwość dodatkowych lekcji z języka angielskiego. W gimnazjum Nr 32 z Oddz. Dwujęzycznymi przy ul. Kopernika 16 uczono dodatkowo języka angielskiego i hiszpańskiego, a w gimnazjum Nr 42 z Oddz. Dwujęzycznymi przy pl. Mariacki 1 były dodatkowe lekcje z języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Także w gimnazjum nr 46 z Oddz. Dwujęzycznymi 1 przy ul. Ofiar Oświęcimia 14 można było dodatkowo uczyć się języka angielskiego. Dodatkowo naukę języka można było kontynuować w liceum.

Programy specjalne

W minionym roku szkolnym Wydział Oświaty w Szczecinie przeznaczył dodatkowe pieniądze na realizację programów projakościowych dla 37 przedszkoli i 86 szkół. Pieniądze zostały przekazane na przeprowadzenie ponad 36 tys. godzin zajęć z uczniami w szkołach i prawie 3 tys. godzin zajęć z dziećmi w przedszkolach. Na rok szkolny 2015/2016 o przyznanie dodatkowych godzin na realizację programów projakościowych wnioskowało 121 placówek i złożyło łącznie 1250 wniosków.

Tylko w ramach Programu Erasmus+ aż 7 szkół ubiegało się o dofinansowanie 11 projektów, których realizacja odbywałaby się do 2017 roku. Wśród nich są projekty gimnazjum nr 18, nr 34, nr 6, nr 20, Zespołu Szkół nr 6, nr 2 i Centrum Kształcenia Sportowego.

Kiedy ogłoszono harmonogram w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 - 2020 szczeciński magistracki Wydział Oświaty planował działania, które dotyczą wsparcia szkół i placówek prowadzących kształcenie ogólne oraz uczniów uczestniczących w kształceniu podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym w ramach Strategii dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Ponadto działania dotyczące wsparcia szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz uczniów uczestniczących w kształceniu zawodowym i osób dorosłych uczestniczących w pozaszkolnych formach kształcenia zawodowego w ramach Strategii dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Konsultacje

Urzędnicy na razie działają w ciemno, bez żadnych wytycznych. Na początku sierpnia podczas Konwentu Marszałków Maciej Kopeć, wiceminister edukacji zaprezentował założenia planowanych zmian w oświacie. Kluczowym założeniem proponowanych zmian jest nowa struktura szkół.

- Wprowadzenie zmian będzie wieloletnim procesem, który będzie przeprowadzany etapami począwszy już od roku szkolnego 2017/2018 - powiedział minister Kopeć. Przy opracowywaniu zmian struktury szkolnictwa zostanie również wzięta pod uwagę obecna infrastruktura szkół - dodał.

Minister zaznaczył, że proponowane zmiany pomogą w utrzymaniu miejsc pracy dla nauczycieli. Z roku na rok maleje liczba uczniów, i ten niż demograficzny spowoduje zwolnienia nauczycieli. W Ministerstwie Edukacji Narodowej opracowane zostaną przepisy, które będą chroniły miejsca pracy nauczycieli.

Nowe rozwiązania będą wdrażane w takim czasie, który pozwoli przygotować podręczniki, programy nauczania. Szczegółowe rozwiązania legislacyjne przedstawione będą jesienią i poddane szerokim konsultacjom społecznym. Wszystkie uwagi i postulaty zgłaszane podczas konsultacji zostaną przeanalizowane.

Plany reformy spotkały się z ostrą krytyką samorządowców, ale przede wszystkim Związku Nauczycielstwa Polskiego.

- To, co się proponuje, spowoduje ogromny chaos, który dotknie uczniów, samorządy, pracowników oświaty - mówi wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński. - Dotyczy to nas wszystkich - naszych dzieci, obywateli i całego państwa. Bez wątpienia będzie to zaprzepaszczenie ogromnego dorobku tych szkół, edukacyjnego i wychowawczego, wypracowanego ceremoniału szkolnego. Boimy się o miejsca pracy.

Programy specjalne w gimnazjach to kolejna kwestia, która pozostaje niewiadomą.

Zobacz też:
Reforma oświaty. Co się zmieni?

Szczecin: Śmiertelnie postrzelony 22-latek. Wizja lokalna wś...

Gs24.pl

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
PROTEST!

KAŻDY MOŻE PROTESTOWAĆ - 10 PAŹDZIERNIKA OGÓLNOPOLSKIM DNIEM PROTESTU NAUCZYCIELI!
Związek Nauczycielstwa Polskiego protestuje przeciw zmianom, które spowodują wyłącznie chaos organizacyjny i informacyjny.
W związku z negatywnymi konsekwencjami reformy edukacji minister Anny Zalewskiej, polegającymi m.in. na likwidacji gimnazjów, Związek Nauczycielstwa Polskiego organizuje 10 października pikiety w 16 miastach wojewódzkich. Manifestacje odbędą się przed gmachami urzędów wojewódzkich, ich organizatorami są Zarządy Okręgów ZNP razem z organizacjami tworzącymi koalicję "Nie dla chaosu w szkole"
Uważamy, że proponowana reforma ustroju szkolnego:
- ma charakter rewolucyjny: zburzy wszystkie struktury systemu tworzone przez wiele lat i w krótkim czasie dotknie wszystkich poziomów edukacyjnych;
- będzie niezwykle kosztowna, a koszty te w głównej mierze poniosą jednostki samorządu terytorialnego;
- stwarza więcej zagrożeń niż szans dla dobrej edukacji, a jej skutkiem będzie obniżenie poziomu jakości edukacji i zaprzepaszczenie wypracowanych przez szkoły osiągnięć;
- spowoduje zwolnienia nauczycieli, dyrektorów i pracowników szkolnej administracji i obsługi, przede wszystkim z gimnazjów.
Zwracamy się do rodziców, nauczycieli, samorządowców, organizacji pozarządowych, inicjatyw i ruchów społecznych oraz wszystkich osób, którym leży na sercu dobro dzieci o udział w tych manifestacjach. Szczególnie mocno apelujemy do nauczycieli o okazanie solidarności zawodowej.
W ramach Ogólnopolskiego dnia protestu przeciwko reformie edukacji organizujemy 17 manifestacji - we wszystkich miastach wojewódzkich, a w Zachodniopomorskim w Szczecinie i Koszalinie.MIEJSCA PIKIET:
WROCŁAW: godz. 14.00-16.00
Dolnośląski Urząd Wojewódzki, pl. Powstańców Warszawy 1
BYDGOSZCZ: godz. 14.00-15.00
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 3
LUBLIN: godz. 13.30-15.30
Urząd Wojewódzki, ul. Spokojna 4
GORZÓW WIELKOPOLSKI: godz. 14.30-15.30
Lubuski Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellończyka 8
ŁÓDŹ: godz. 13.30 - 15.30
Łódzki Urząd Wojewódzki, ul. Piotrkowka 104
KRAKÓW: godz. 15.00-16.30
Małopolski Urząd Wojewódzki, ul. Basztowa 22
WARSZAWA: godz. 14.00 - 15.30
Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Plac Bankowy 3/5
OPOLE: godz. 12.00-14.00
Opolski Urząd Wojewódzki, ul. Piastowska 14
RZESZÓW: godz. 14.00-16.00
Podkarpacki Urząd Wojewódzki, ul. Grunwaldzka 15
BIAŁYSTOK: godz. 14.00 - 15.00
Podlaski Urząd Wojewódzki, ul. Adama Mickiewicza 3GDAŃSK: godz. 13.30 - 14.30
Pomorski Urząd Wojewódzki, ul. Okopowa 21/27
KATOWICE: godz. 14.00 - 15.00
Śląski Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 25
KIELCE: godz. 14.30 - 15.30
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, al. IX Wieków Kielc 3
OLSZTYN: godz. 14.00 - 16.00
Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, Al. Piłsudskiego 7/9
POZNAŃ: godz. 14.30 - 15.30
Wielkopolski Urząd Wojewódzki, al. Niepodległości 16/18
SZCZECIN: godz. 13.30 - 15.00
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, ul. Wały Chrobrego 4
KOSZALIN: godz. 13.30 - 15.00
Delegatura Urzędu Wojewódzkiego, ul. Andersa 34
Zainteresowanych szczegółowymi informacjami na temat protestów w miastach wojewódzkich prosimy o kontakt z Okręgami ZNP. 

 

A
Ani.

Strach sie bac. Ze skali chaosu, ktory czeka szkoly, zdaja sobie sprawe tylko nauczyciele i reszta kadry w szkolach oraz rodzice zlwaszcza tych dzieci, ktore bezposrednio dotkna zmiany. Zajmuje sie sie nauka niemieckiego (unutalent.pl) i juz sobie wyobrazam, co sie bedzie dzialo z nauka tego języka, zwlaszcza w miejsce szkol dwujezycznych czy o rozszerzonych profilach jezykowych. Znam tez rodzicow z dwojka dzieci, jedno tuz przed liceum, drugie nieco nizej i juz wiadomo, ze sie razem spotkaja w tej samej pierwszej klasie liceum, ale beda uczone roznymi programami. To jest dopiero szczegolna sytuacja, na pewno nie komfortowa.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3