Raport piłkarski z niższych lig. Derby Szczecina w III lidze dla Pogoni

Yadegar Rostami  zdobył swoją pierwszą bramkę dla Pogoni II Szczecin
Yadegar Rostami zdobył swoją pierwszą bramkę dla Pogoni II Szczecin FOT. Dominik Markiewicz/pogonsportnet.pl
Pogoń II Szczecin w derbach miasta okazała się lepsza od Świtu. Tradycyjnie było dużo walki, ale to gospodarze byli konkretniejsi w sytuacjach bramkowych.

Przed samym meczem trudno było wskazać faworyta spotkania. W poprzednich sezonach Świt lepiej wyglądał w lidze, a Pogoń słabiej, więc to zespół ze Skolwina był faworytem. Pogoń nie potrafiła wygrać z lokalnym przeciwnikiem od sezonu 2015/16. Ale w sobotę więcej szans trzeba było przyznać gospodarzom - nie tylko z racji na swoje boisko, ale też i wzmocnienia z pierwszego zespołu czy zademonstrowaną formę w pierwszej wiosennej kolejce.

W składzie Pogoni zagrało kilku zawodników, którzy chcieliby na stałe grać w ekstraklasie. Trenują z „jedynką”, ale z różnych względów są co najwyżej zmiennikami. W obronie wystąpił Bartłomiej Mruk, na bokach Hubert Matynia i Kacper Kostorz, w środku Maciej Żurawski i Kacper Łukasiak, a w ataku Aron Stasiak.

W I połowie zespoły nie potrafiły zrobić sobie krzywdy. Pogoń częściej była przy piłce, angażowała w atak większą liczbę zawodników, ale nie miała bramkowych okazji. Świt raczej ograniczył się do kontrataków. Wynik został otworzony w 65. minucie. Oskar Kalenik dograł piłkę do Yadegara Rostamiego, a ten płaskim strzałem pokonał Przemysława Matłokę.

- Rostami i Kalenik weszli na boisko po przerwie i byli po prostu znakomici. Zresztą cała piątka, która pojawiła się na boisku z ławki, zasługuje na pochwały. Pokazali serducho, ale też wnieśli do naszej gry jakość, która pozwoliła wygrać mecz - stwierdził po meczu Paweł Ozga, trener Pogoni II Szczecin.

Świt mocniej zaatakował, ale długo nie potrafił mocniej zagrozić bramce Bartosza Klebaniuka. W 90. minucie świtowcy mieli najlepszą sytuację, ale Klebaniuk wybronił strzał Szymona Kapelusza. Po chwili Pogoń zaatakowała raz jeszcze. Akcję rozprowadzili Kalenik z Rostamim, a wykończył ją inny rezerwowy Kacper Zaborski.

- Byliśmy dzisiaj groźniejsi, spokojniejsi i bardziej panowaliśmy nad tym, co dzieje się na boisku. Myślę, że odnieśliśmy zasłużone zwycięstwo - podsumował Paweł Ozga.

20. kolejka: Olimpia Grudziądz - Zawisza Bydgoszcz 3:1, Pogoń II Szczecin - Świt Szczecin 2:0, Błękitni Stargard - Stolem Gniewino 1:1, GKS Przodkowo - Kluczevia Stargard 0:0, Jarota Jarocin - Sokół Kleczew 1:3, Pogoń Nowe Skalmierzyce - Polonia Środa Wielkopolska 0:2, Kotwica Kołobrzeg - Bałtyk Gdynia 2:0, Unia Janikowo - Bałtyk Koszalin 1:1, Elana Toruń - KP Starogard 0:3 (walkower).

Świt jest 6. Błękitni - 8., a Pogoń II - 9. Różnica między Świtem a Pogonią to tylko 2 punkty. Kluczevia zajmuje przedostatnią pozycję.

IV liga
Liderzy rozgrywek nie stracili punktów na swoich boiskach i powiększyli przewagę nad pozostałymi zespołami. Flota już w pierwszym kwadransie wbiła trzy bramki Olimpowi. W ten sposób ustawiła sobie mecz i dobrze się zrehabilitowała za ubiegłotygodniową wpadkę z Zefirem.

Vineta miała trudniejszego przeciwnika. Gwardia w I połowie momentami była lepsza, ale dobrej gry nie udokumentowała bramką. Za to po godzinie - po rzucie rożnym - do siatki gości trafił Marek Niewiada, a gości w końcówce dobił Kamil Wiśniewski.

Dąb znów stracił punkty. Zremisował z Raselem, choć szybko objął prowadzenie i miał kolejne szanse. Znów brakowało skuteczności. Rywal wyrównał zaraz po przerwie.

22. kolejka: Chemik Police - Ina Goleniów 3:0, Sokół Karlino - Hutnik Szczecin 0:3, Darłovia Darłowo - Leśnik Manowo 2:3, Vineta Wolin - Gwardia Koszalin 2:0, Orzeł Wałcz - Pogoń Połczyn Zdrój 5:1, Rasel Dygowo - Dąb Dębno 1:1, MKP Szczecinek - Jeziorak Szczecin 4:2, Flota Świnoujście - Olimp Gościno 4:1, Błękitni II Stargard – Zefir Wyszewo 6:1, Biali Sądów - Wieża Postomino 1:0.

Flota i Vineta mają po 56 punktów. Gwardia i Dąb po 42.

Klasa Okręgowa

Grupa I. 17. kolejka: Polonia Płoty - Jantar Dziwnów 3:1, Wybrzeże Rewal - Mewa Resko 4:1, Ikar Krosino - Spójnia Świdwin 4:1, Masovia Maszewo - Pomorzanin Nowogard 1:0, Rega Trzebiatów - Iskra Golczewo 2:0, Pomorzanin Sławoborze - Astra Ustronie Morskie 1:4, Sparta Gryfice - Gryf Kamień Pomorski 0:6.

W tabeli Wybrzeże ma 46 punktów, Gryf 42, a Rega 39.

Grupa II
17. kolejka: Ehrle Dobra - Iskra Banie 1:3, Energetyk Gryfino - Mierzynianka Mierzyn 0:1, Sokół Pyrzyce - Iskierka Szczecin 1:5, Morzycko Moryń - Osadnik Myślibórz 1:1, Pogoń Barlinek - Łabędź Widuchowa 4:2, Arkonia Szczecin - Odra Chojna 4:0, Czarni Lubanowo - Stal Lipiany 3:2, Stal Szczecin – Unia Dolice 2:0.

W tabeli Iskierka ma 6 punktów więcej od Osadnika i jeden mecz rozegrany mniej.

Grupa IV
17. kolejka: Sparta Węgorzyno - Korona Człopa 1:2, Orzeł Bierzwnik - Zorza Dobrzany 2:4, Ina Ińsko - Olimp Złocieniec 3:0, Gavia Choszczno - Calisia Kalisz 2:0, Sarmata Dobra - Światowid Łobez 1:0, Iskra Pomień - Piast Chociwel 0:3, Błękitni Pomierzyn - KP Drawsko 1:1. Drawa wycofała się z rozgrywek.

W tabeli Gavia ma 5 punktów przewagi nad Piastem.