MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ranking. Oto gdzie w Polsce są najwyższe zarobki. Przeprowadź się do tego miasta, jeśli chcesz więcej zarabiać

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Sprawdzamy, w których polskich miastach najlepiej się zarabia.
Sprawdzamy, w których polskich miastach najlepiej się zarabia. unsplash
W którym polskim mieście zarabia się najwięcej? Dane GUS i ranking płac w największych miastach już od kilku miesięcy pokazują, że najwięcej zarabiają mieszkańcy Krakowa. Warszawa zajmuje drugie miejsce, a trzecie – Gdańsk. Ten wynik może zaskakiwać osoby, którym to właśnie stolica od lat kojarzyła się z najwyższymi zarobkami. Wybierając miejscowość do mieszkania i zarabiania, warto także zwrócić uwagę na zdrowie. W Krakowie bowiem od lat jest problem ze smogiem.

Spis treści

Do tej miejscowości ludzie chętnie się przeprowadzają

Z raportu „Indeks Zdrowych Miast 2023” dowiadujemy się, że to w Rzeszowie osiedla się najwięcej ludzi. Saldo migracji wynosi 3,91 osób w wieku produkcyjnym. Tym samym ten wynik daje najniższą medianę wieku w badanych miastach (39,8 lat). W Rzeszowie zarobki wynoszą przeciętnie 7443,20 zł brutto.

W których miastach najlepiej się zarabia? Tutaj warto rozważyć przeprowadzkę

W ostatnich latach obserwujemy, że liczba ludności w dużych miastach wzrasta – od 2018 r. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Rzeszowie przybyło niemal 180 tys. osób. Jednocześnie wiele miast je traci – szczególnie Łódź, Bydgoszcz, Zabrze, Bytom, Radom, Katowice i Częstochowa. Tworzenie odpowiedniej jakości życia dla mieszkańców jest jednym z ważniejszych zadań samorządów, w tym miast - napisali autorzy raportu „Indeks Zdrowych Miast 2023”.

Najwięcej punktów według metodyki Indeksu Zdrowych Miast uwzględniając wszystkie kategorie - uzyskała Warszawa. Na drugim miejscu jest Bielsko-Biała, a na trzecim – Sopot. Kraków, w którym według GUS-u zarabia się najwięcej – otrzymał dopiero jedenaste miejsce.

Dane GUS nie pozostawiają złudzeń - najlepiej zarabia się w Krakowie. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wypłacane przez prywatnych przedsiębiorców w październiku wyniosło 9431,66 zł. To o 14,2 proc. więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej.

Kolejne miejsca w rankingu zajęły Warszawa - z zarobkami wynoszącymi 9242,72 zł (wzrost o 11 ,2 proc.) oraz Gdańsk - 8894,31 zł (10,8 proc. więcej).

Co ciekawe, to właśnie Warszawa wielu osobom kojarzy się z wyższymi wynagrodzeniami i lepszym standardem życia. Obecnie, jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej - aż 58,8 proc. dorosłych mieszkańców aglomeracji warszawskiej spłaca kredyt.

W Warszawie statystycznie zarabia się dużo dzięki licznej obecności prywatnych firm, w których wynagrodzenia kształtuje rynek. A to oznacza, że wielu Warszawiaków ma kredyt dlatego, że ich po prostu na niego stać. Warto jednak pamiętać, że zupełnie inaczej jest w przypadku pracowników administracji publicznej, służb mundurowych lub urzędników czy nauczycieli. Takie osoby zarabiają podobnie, jak w innych częściach Polski, choć koszty mieszkania i utrzymania są dużo wyższe.

Tutaj zarabia się najmniej. Jakie są pensje w Gorzowie, Białymstoku i Kielcach?

Ostatnie miejsca zajęły:

  • Gorzów Wielkopolski z zarobkami - 6272,82 zł (wzrost o 9,5 proc. od września 2022 do września 2023),
  • Białystok - 6193,21 zł (więcej o 9,9 proc.),
  • Kielce - 6171,88 zł (wzrost o 10,7 proc.).

W Gorzowie Wielkopolskim zarobki są o prawie 400 zł niższe, niż przeciętnie w woj. lubuskim. Również w Białymstoku wynagrodzenia są niższe (6193,21 zł brutto), niż w pozostałej części województwa podlaskiego (6457,99 zł). Największe zakłady produkcyjne oraz inne duże firmy swoje siedziby mają poza granicami tych miast wojewódzkich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ranking. Oto gdzie w Polsce są najwyższe zarobki. Przeprowadź się do tego miasta, jeśli chcesz więcej zarabiać - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński