Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni zlustrowali strategię

ika
O projekcie strategii dla Szczecina dyskutowała Komisja Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności Rady Miasta. Dokument zaprezentował dyrektor Biura Planowania Przestrzennego, Maciej Cehak. Strategia ma obowiązywać przez najbliższe 15 lat i określać w jaki sposób rozwijać będzie się nasze miasto.

Ale też jakie są najważniejsze problemy, co chcemy osiągnąć i w jaki sposób.
- Brakuje mi w strategii gospodarki morskiej, zawsze była podstawą naszego miasta - stwierdziła Mirosława Masłowska.
- To prawda - przyznał Maciej Cehak - Ale nie ma firm gotowych zainwestować w gospodarkę morską.
Zdaniem planistów teraz rozwijają się u nas inne dziedziny: budownictwo, handel, transport, a zamierają tradycyjne gałęzie, które do tej pory kojarzyły się z naszym miastem.
- Dziwią mnie punkty, mówiące że Szczecin ma być centrum ważnych wydarzeń - powiedział Janusz Chudzyński. - Czy jesteśmy w stanie zmusić polityków, by spotkali się właśnie u nas?
Radnego Dariusza Wieczorka zaniepokoiło stwierdzenie, że w Szczecinie nie ma wolnych terenów, przeznaczonych na przemysł:
- Trzeba się zdecydować - powiedział - czy chcemy urbanizować miasto i dawać możliwości inwestowania, czy nadal będziemy otoczeni strefami zakazu chroniącymi zieleń, gdzie wskaźnik zabudowy jest 0,1. To oznacza, że 10 proc. gruntu jest pod inwestycje, a 90 proc. zajmuje przyroda. Na takich warunkach nigdy nie znajdziemy inwestora.
Wyjście z tej sytuacji znalazł Henryk Jerzyk, który zaapelował o przeklasyfikowanie gruntów z rolniczych na nierolnicze.
- W Płoni to jest około tysiąca hektarów takich gruntów - mówił Jerzyk. - Wiele z nich już się nie uprawia. Zresztą to jest przecież miasto, a nie wieś.
Maciej Cehak przyznał, że rzeczywiście w Szczecinie jest sporo gruntów rolnych. Na potrzeby przemysłu przygotowany zostanie duży obszar na północy miasta, za Skolwinem w pobliżu granicy z Policami.
Komisja zainteresowała się także problemem bezpieczeństwa w strategii. Poświęcono mu wiele miejsca, ale nie potraktowano priorytetowo.
- Programy, które wskazuje strategia już są realizowane - mówi dyrektor Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego, Przemysław Nadolski. - Przygotowywane są kolejne: bezpieczeństwo na wodzie i przy wodzie. Wprowadzone zostanie także cywilne zarządzanie kryzysowe.
Mimo wielu uwag, komisja pozytywnie zaopiniowała projekt strategii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński