Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psi problem nie do rozwiązania? Mieszkańcy Szczecina mają dość

Anna Miszczyk [email protected]
W Szczecinie jest dziś zarejestrowanych około 14 tysięcy psów.
W Szczecinie jest dziś zarejestrowanych około 14 tysięcy psów. Fot. Andrzej Szkocki
Gdyby do ankiet spisu powszechnego dodano pytanie dotyczące posiadania psa, mielibyśmy większą kontrolę nad właścicielami zwierząt - mówi mieszkanka Szczecina.

Opłata za psa

Opłata za psa

Podatek za posiadanie psa w Szczecinie wynosi 50 zł rocznie. Z opłat zwolnione są osoby, które ukończyły 65 lat lub posiadają I grupę inwalidzką.

- Psów w Szczecinie przybywa. Schroniska są przepełnione. Widzę mnóstwo psów na ulicach i w parkach, nawet biegające samopas i w stadach - mówi Wiktoria Jeremicz, mieszkanka Szczecina. - Słyszymy o pogryzieniach ludzi, a nawet, że ktoś nie przeżył. Chodniki i zieleńce pokryte są psimi odchodami, co nie jest ozdobą naszego miasta.

Pani Wiktoria mieszka w bloku na parterze. Pod jej oknem właściciele psów zrobili dla swoich pupili toaletę. - Kiedy robi się ciepło, nie sposób otworzyć okna w domu - mówi szczecinianka.

Pani Wiktoria mówi, że lubi zwierzęta. Ale oprócz nich lubi też zieleń. - U nas ludzie psy mają, ale za nie nie odpowiadają. Tymczasem pies to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Ale jak tutaj cokolwiek egzekwować od właścicieli, jak nawet nie wiadomo, ile tych zwierząt jest w gminie i kto je ma - mówi pani Wiktoria. - Uważam, że gdyby w ankietach spisu powszechnego pojawiło się pytanie o posiadanego w gospodarstwie domowym psa, gminy miałyby pełne dane na ten temat.

Tomasz Klek z Urzędu Miasta przyznaje pani Wiktorii częściowo rację. - Byłoby to świetne źródło informacji o posiadaczach psów, bo dziś wielu umyka rejestrowi - mówi urzędnik. - I to nie tylko w grupie właścicieli psów wymagających rejestracji z tytułu ich przynależności do ras uznawanych za agresywne. Jednak z tego, co wiem, spis nie zawiera danych osobowych i ma zastosowanie tylko w statystyce. Co oznacza, że informacje, które byśmy pozyskali, nie mogłyby być wykorzystane przez gminę do realizacji obowiązków takich jak np. opłata od posiadania psa.

Jerzy Lach z Głównego Urzędu Statystycznego twierdzi, że wprowadzenie pytań dotyczących psów do ankiet spisowych byłoby trudne. - Zakres tematyczny powszechnego spisu ludności i mieszkań był uzgadniany w konsultacjach międzyresortowych i społecznych w 2008 i 2009 r. - informuje Jerzy Lach. - Na tym etapie resorty i inne jednostki mogły wnioskować o wprowadzenie nowego tematu. Uwzględniano też postulaty indywidualne.

Urzędnik dodaje, że celem spisu jest zdobycie informacji o stanie i strukturze ludności oraz budynkach i mieszkaniach, a nie o psach. A problem zgłaszany przez naszą Czytelniczkę regulują przepisy porządkowe.

Bądź na bieżąco - zasubskrybuj news'y ze Szczecina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński