MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przytnij hortensje. Ale jest haczyk, bo nie wszystkie tnie się tak samo. Sprawdź, kiedy chwycić za sekator i jak ciąć różne gatunki

Katarzyna Laszczak
Wiosną trzeba przyciąć hortensje. Ale nie wszystkie!
Wiosną trzeba przyciąć hortensje. Ale nie wszystkie! Katarzyna Laszczak
Przycinanie hortensji jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Bez tego nie będą dobrze kwitły, albo nawet wcale nie wytworzą kwiatów. Jest jednak pewien haczyk – bo są gatunki, których nie przycina się prawie wcale. Jeśli wiosną skrócimy ich pędy, pozbawimy je pąków i nie będą miały kwiatów. Dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, które hortensje wymagają cięcia, a które nie. Sprawdź, jak przycinać hortensje bukietowe, krzewiaste i ogrodowe.

Spis treści

Cięcie hortensji zależy od gatunku

Hortensje to wyjątkowo piękne i niezbyt trudne w uprawie krzewy. W ogrodach najczęściej uprawiamy trzy gatunki: ogrodowe, bukietowe i krzewiaste.

O ile na co dzień niezbyt musimy przejmować się ich rozróżnieniem, to w przypadku cięcia ma to zasadnicze znaczenie. Jeśli nie zachowaliśmy etykiety rośliny i nie pamiętamy, którą mamy, to nic straconego, bo łatwo je rozpoznać. Wystarczy przypomnieć sobie (lub sprawdzić na zdjęciach), jak kwitły.

Gatunek hortensji łatwo określić po kwiatach. To ważne, bo nie wszystkie przycina się tak samo i można im bardzo zaszkodzić.
Gatunek hortensji łatwo określić po kwiatach. To ważne, bo nie wszystkie przycina się tak samo i można im bardzo zaszkodzić. Katarzyna Laszczak
  • hortensje ogrodowe – mają duże kuliste kwiatostany w różnych kolorach – od niebieskiego i różowego, przez fiolet; mogą być też białe,
  • hortensje krzewiaste (drzewiaste) – również mają kuliste kwiatostany, ale tworzące je kwiaty są drobniejsze niż u hortensji ogrodowych. Kwitną na biało, zielonkawo, są też mniej popularne odmiany o delikatnie różowych kwiatach,
  • hortensje bukietowe – ich kwiatostany są wydłużone, stożkowate. Mają kwiaty białe lub zielonkawe, a w czasie kwitnienia często zmieniają kolor na odcienie różu.

Kiedy już wiemy, jaką mamy hortensję, wiosną powinniśmy przystąpić do cięcia tych krzewów.

Jak przycinać hortensje ogrodowe?

Tych hortensji nie przycina się prawie wcale! Wynika to z faktu, że kwitną one na starszych pędach, a pąki zawiązują już w poprzednim sezonie. Jeśli mocno przytniemy je wiosną, nie będą miały kwiatów. W przypadku hortensji ogrodowych należy tylko:

  • ściąć zeszłoroczne kwiaty (jeśli nie zrobiliśmy tego po kwitnieniu) – robi się to wysoko, najlepiej tuż pod kwiatem,
  • usunąć pędy uszkodzone, połamane, przemarznięte itp.

Co kilka lat można wyciąć całkowicie też najstarsze pędy, dzięki czemu krzew „odmłodzi się”, wypuszczając młode, silne pędy. Te same zasady dotyczą mniej popularnej hortensji dębolistnej.

Dowiedz się więcej: Jak wygląda oryginalna hortensja dębolistna i jak o nią zadbać

Jak przycinać hortensje krzewiaste (drzewiaste)?

Hortensje krzewiaste kwitną na młodych pędach, dlatego wszystkie trzeba przyciąć co roku. Siła cięcia zależy od wieku krzewu. Młodym roślinom należy skrócić pędy o około połowę ich długości, starsze można przyciąć na wysokość 20-30 cm.

Jak przycinać hortensje bukietowe?

Hortensje bukietowe również kwitną na młodych pędach i wymagają regularnego, corocznego cięcia. Pędy należy skracać o ok. 2/3 ich długości. Dodatkowo warto wyciąć pędy cienkie i słabe, dzięki czemu, na tych, które zostaną, będą większe kwiaty.

Kiedy przycinać hortensje?

Hortensje przycina się pod koniec zimy i wczesną wiosną – od końca lutego, przez marzec, do początku kwietnia, kiedy krzewy jeszcze nie mają liści. Termin zależy nieco od regionu Polski, a także pogody. Należy to robić przy dodatnich temperaturach i tak, żeby wkrótce po cięciu nie nadeszły większe mrozy. Dlatego przed cięciem, sprawdźmy prognozę na najbliższe dni. Wybierzmy też dzień, kiedy nie pada.

Najczęstsze błędy przy cięciu hortensji

Podstawowe błędy przy przycinaniu hortensji są dwa:
1. brak cięcia hortensji bukietowych i krzewiastych
2. cięcie (skracanie pędów) hortensji ogrodowych.

Czy ciąć hortensje po kwitnieniu?

Hortensjom można ściąć przekwitłe kwiaty jeszcze latem lub wczesną jesienią. Jednak można zostawić je aż do wiosny i dopiero wtedy je usunąć. Kwiaty hortensji długo wyglądają ładnie i choć w końcu zbrązowieją, to będą atrakcyjnie prezentować się w zimowym ogrodzie, a co ważniejsze, takie krzewy będą mniej wrażliwe na przemarznięcie. Jeśli mieszkamy w zimniejszym regionie Polski, ze ścięciem kwiatów lepiej poczekajmy do wiosny. Bez względu na termin, pamiętajmy, żeby u hortensji ogrodowej ścinać kwiaty z jak najmniejszym fragmentem pędu.

Narzędzia niezbędne w Twoim ogrodzie!

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przytnij hortensje. Ale jest haczyk, bo nie wszystkie tnie się tak samo. Sprawdź, kiedy chwycić za sekator i jak ciąć różne gatunki - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński