Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przerzut szpicy NATO. Ćwiczenia w szczecińskim porcie

Marek Rudnicki
Na Nabrzeżu Fińskim wyładowano dziś z transportowca Morning Celesta, który przypłynął dziś do Szczecina, sprzęt armii hiszpańskiej, tj. około 400 pojazdów terenowych i 90 kontenerów. To głównie sprzęt lekki, tj. wozy terenowe i ciężarówki (około 400) oraz kontenery z drobnym zaopatrzeniem (90).

Hiszpanie wraz z Polakami, Brytyjczykami i Albańczykami biorą udział w ćwiczeniach NATO Brilliant Jump 2016, czyli w teście sprawdzającym współdziałanie jednostek w trakcie przerzucenia do Polski tzw. szpicy.

Szpicę tworzy obecnie 40 tys. żołnierzy NATO będących w stałej gotowości, których zadaniem jest szybka reakcja w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, zwłaszcza podejmowania działań w ramach operacji reagowania kryzysowego. U nas weźmie udział w Brilliant Jump 2016 około 5 tys. żołnierzy. Ze szczecińskiego portu sprzęt pojedzie na poligon do Żagania.

Łącznie w ćwiczeniu weźmie udział ok. 2,5 tys. żołnierzy z Hiszpanii (1200), Wielkiej Brytanii (1000), Polski i Albanii.

Podczas Brilliant Jump 2016 żołnierze przećwiczą manewr przerzucenia do Polski i szybkiego przemieszczenia Siły Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Joint Readiness Task Force – VJTF), zwanej właśnie „szpicą”. Składa się ona z brygady lądowej, wspomaganej przez lotnictwo, marynarkę wojenną i siły specjalne. Jej część, wielkości batalionowej grupy bojowej (ok. 900 żołnierzy), ma być gotowa do działania w wyniku zagrożenia w 48 godzin, pozostałe jednostki w ciągu tygodnia.

Są to pierwsze w tym roku ćwiczenia przerzutu szpicy. W ten sposób NATO chce wypróbować plan szybkiego reagowania na wypadek konieczności udzielenia pomocy Polsce i krajom bałtyckim (w zamyśle - ze strony Rosji).

Siła Bardzo Wysokiej Gotowości działa rotacyjnie. Co roku jej trzon tworzy inne państwo członkowskie NATO. W tym roku jest to Hiszpania i stad jej jednostka w szczecińskim porcie i ćwiczeniach, tj. 7. Brygada Lekka Piechoty „Galicia”.

Międzynarodowy Korpus Północno-Wschodni był odpowiedzialny za koordynację całego procesu przyjęcia w porcie i rozładunku transportu. W przyszłości ma dowodzić cała szpicą (zgodnie z decyzjami podjętymi na szczycie NATO w Newport w 2014 r.).

Polecamy na gs24.pl:

Pożar pieczarkarni przy ul. Twardej w Podjuchach w Szczecinie

Pożar na prawobrzeżu w Szczecinie. Pali się pustostan

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński