MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przemycali Syryjczyków i Irańczyków i zarabiali 13 tys. dolarów za osobę. Organizatorzy przemytu staną przed sądem

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oskarżonym grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oskarżonym grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Archiwum
Obywatele Iraku i Syrii przejeżdżali do Mińska, a następnie nielegalnie przekraczali zieloną granicę białorusko-polską i potem busami byli transportowani do Niemiec m.in. przez granicę w Zachodniopomorskiem. Organizatorzy przemytu staną przed sądem.

Śledztwo prowadził Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Zarzuty usłyszały cztery osoby. Odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Pozostałe zarzuty dotyczą organizowania osobom nielegalnego przekraczania granicy państwowej. Grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

W toku postępowania prokurator ustalił, że z wykorzystaniem zagranicznych biur podróży obywatele Iraku i Syrii przejeżdżali do Mińska, a następnie nielegalnie przekraczali zieloną granicę białorusko-polską i potem busami byli transportowani do Niemiec.

- Każda osoba płaciła przemytnikom od 10 do 13 tysięcy USD. Ujawniona grupa przestępcza działała od września 2021 roku do grudnia 2021 roku zarówno w Niemczech, jak również na terenie woj. podlaskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego - wyjaśnia prokurator Łukasz Łapczyński z Prokuratury Krajowej.

Do przerzutu nielegalnych migrantów spod granicy z Republiką Białorusi, przez terytorium Polski, pod granicę z Niemcami używano samochodów dostawczych z wypożyczalni, którymi kierowali poszczególni członkowie grupy. W zamian za każdy kurs z Podlasia pod granicę niemiecką otrzymywali zapłatę w wysokości 4 tysięcy złotych. Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa dokonała skutecznego przerzutu kilkudziesięciu imigrantów. Na skutek działania funkcjonariuszy policji i straży granicznej udaremniono przerzut 28 osób.

Wobec kierujących grupą przestępczą, jak również przewoźników migrantów, na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych osób prokurator zastosował dozór policji, zakaz wzajemnego kontaktowania się, nakaz przebywania w określonym miejscu, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe w łącznej kwocie ponad 700 tysięcy złotych.

- Wobec pięciu członków grupy przestępczej akty oskarżenia zostały skierowane już na wcześniejszym etapie i postępowanie to zakończyło się skażaniami, w tym na kary bezwzględnego pozbawienia wolności - wyjaśnia prokurator.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński