Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed startem nowego systemu uczą jak segregować śmieci

Joanna Maraszek
Zaproponowana mieszkańcom segregacja śmieci to dopiero pierwszy etap przy pozbywaniu się nieczystości. Pakowaniem i wywozem śmieci dalej zajmuje się już wyłoniona z przetargufirma.
Zaproponowana mieszkańcom segregacja śmieci to dopiero pierwszy etap przy pozbywaniu się nieczystości. Pakowaniem i wywozem śmieci dalej zajmuje się już wyłoniona z przetargufirma. Sebastian Wołosz
Ulotki i kampania internetowa mają przygotować wyspiarzy do nowego gospodarowania odpadami.

Nowe zasady gospodarowania odpadami wchodzą w życie już pierwszego lipca. Świnoujscy samorządowcy, mimo że świadomość mieszkańców miasta w zakresie ekologii nie jest najlepsza, uważają, że na edukację jest jeszcze czas.

- Ważne, żebyśmy dotarli z informacją do każdego do końca czerwca - informuje Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujścia. - Damy jasny sygnał, kiedy mieszkańcy powinni wypełniać deklaracje i przeprowadzimy edukację w tym zakresie. Informacja dotycząca szkoleń co do sortowania jest na naszej stronie. Żeby rozpowszechniać informacje, będziemy także współpracować z mediami.

O świadomość ekologiczną mieszkańców Świnoujścia nie martwi się Beata Tułodziecka - Terenda, zastępca Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa.

- Edukacja jest prowadzona przez wiele lat, chociażby przez Ligę Ochrony Przyrody. Poza tym o szczegółowe informacje zadbała także firma Remondis. Na pojemnikach do śmieci znajdują się plakaty informujące o tym, co można wrzucać, a czego nie, jakie odpady nadają się do recyclingu - twierdzi.

Jednak kampania, zdaniem pani naczelnik będzie nieodzowna.

- W pomoc w rozpowszechnianiu informacji będziemy chcieli wciągnąć także Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Ten pomysł, zdaniem mieszkańców jest trafiony, bo jak sami przyznają, nie do końca wiedzą, co nadaje się do recyclingu, a co nie.

- Zawsze mam problem z kartonami po sokach. Nie mam pojęcia, czy powinnam je wrzucać do pojemnika z makulaturą. Niby są z papieru, ale mam wątpliwości - opowiada pani Małgorzata, mieszkanka osiedla Matejki w Świnoujściu. - Przyznam się, że też nie wiem, jakie szkło mogę wrzucać do specjalnego pojemnika. Tu mam butelkę po syropie. Jest szklana, ale to szkło brązowe, nie wiem, czy się nada.

Śmietniki na surowce wtórne przeważnie są pełne, co świadczy o tym, że nie ma problemu z tym, by z nich korzystać. Jednak przeważnie są również pełne przedmiotów, które nie powinny się w nich znaleźć.

- Nie rozumiem, dlaczego ludzie wrzucają folię do pojemników z plastikiem - dziwi się pan Michał, mieszkaniec osiedla Rycerska. - Przecież plastik i folia to nie to samo, nie wiem, czy to w ogóle ma sens.

Informacje na temat sortowania surowców wtórnych mają być rozpowszechniane drogą internetową oraz poprzez 20 tysiąca ulotek przeznaczonych dla mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński