MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa dworca PKP Szczecin Dąbie. Zobacz, co się zmieni [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Stan obecny dworca odbiega od standardów nowoczesności. Jednak stary dworzec nie zniknie z krajobrazu Dąbia. Dworzec w nowej odsłonie zobaczymy za cztery lata
Stan obecny dworca odbiega od standardów nowoczesności. Jednak stary dworzec nie zniknie z krajobrazu Dąbia. Dworzec w nowej odsłonie zobaczymy za cztery lata
Dobra wiadomość dla mieszkańców Dąbia jest taka, że w miejsce obecnego budynku nie powstanie koszmarny, szklany pawilon. Kolej szuka projektanta, który zajmie się dworcem w Dąbiu. Finał prac w 2023 roku.

Innowacyjny dworzec systemowy

To już pewne, że budynek nie zostanie wyburzony. Alternatywą byłby innowacyjny dworzec systemowy. W Polsce są cztery takie miejsca.

Najbliżej Szczecina taki dworzec istnieje w Strzelcach Krajeńskich Wschód, pozostałe w Mławie, Nasielsku i Ciechanowie. Co to takiego? To szklany, parterowy pawilon, w którym znajdują się wyłącznie kasy, poczekalnie i niewielka część komercyjna.

Dzięki ekologicznym rozwiązaniom i mniejszym rozmiarom taka konstrukcja ma być tańsza w utrzymaniu jednocześnie oferując pasażerom komfortowe warunki oczekiwania na pociąg.

Jednak „szklanego klocka” nie chcieli mieszkańcy Dąbia, przynajmniej ci, którzy w maju tego roku przyszli na konsultacje dotyczące przyszłości dworca.

Obecnie trwa postępowanie przetargowe na wybór projektanta modernizacji dworca.
Michał Stilger

- W maju przeprowadzone zostały konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania dworca po przebudowie. W spotkaniu mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani: mieszkańcy, podróżni, przedstawiciele organizacji społecznych, samorządowcy - mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy spółki Polskie Koleje Państwowe. - Obecnie trwa postępowanie przetargowe na wybór projektanta modernizacji dworca. Planowana jest kompleksowa modernizacja obecnego budynku dworca, której głównym celem jest dostosowanie obiektu do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób o ograniczonej mobilności.

Zmiany przy dworcu

Wiemy też jak zmieni się najbliższe otoczenie dworca. Ma to związek z uruchomieniem Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

ZOBACZ TEŻ:

Szczecińska Kolej Metropolitalna ma powstać do 2022 roku. Połączy Szczecin, Stargard, Goleniów, Gryfino, Kobylankę, Police i Stargard. W sumie na terenie Szczecina zostanie wybudowanych lub zmodernizowanych 26 z 40 węzłów przesiadkowych Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, w tym 24 w ramach tego zamówienia.Inwestycja pochłonie 741 mln zł, z czego 512 mln zł ma pochodzić z dofinansowania.Zobacz na kolejnych slajdach, czy jesteś w zasięgu SKM-ki → * 1szary kolor: 15-minutowa dostępność piesza stacji i przystanków kolejowych* żółty 15-minutowa dostępność rowerowa stacji i przystanków kolejowych (szacunkowy czas w linii prostej)CZYTAJ WIĘCEJ:■ Gigantyczna kasa na Szczecińską Kolej Metropolitalną. Ponad pół miliarda złotych - zobacz, co za to zrobią [WIZUALIZACJE]■ Szczecińska Kolej Metropolitalna. Dwie firmy gotowe do projektowania [WIZUALIZACJE]

SKM w Szczecinie. Zobacz, jak będziesz mieć blisko do stacji [MAPY]

Przebudowa dworca w Dąbiu. Co powstanie?

  • Po południowej stronie stacji ma powstać nowy parking dla pojazdów, co ułatwi dostęp do dworca.
  • Wykonane zostanie nowe przejście podziemne na peron 2 zapewniające bezpośredni dostęp do przystanków autobusowych.
  • Przewiduje się wykonanie nowego zadaszenia peronów 1 i 2 połączonego z zadaszeniem peronu autobusowego.
  • Po stronie południowej stacji powstanie nowy układ drogowy łączący ulice Pomorską z Wiosenną, który zapewni dojazd do stacji bez konieczności przekraczania linii kolejowej od strony osiedli Słonecznego i Majowego.

Może biblioteka?

Przypomnijmy, że w czasie konsultacji, przedstawiciele Rady Osiedla Dąbie poparli pomysł, żeby dworzec w Dąbiu pełnił wiele funkcji, a więc oprócz komunikacyjnej był również ośrodkiem kultury. Takie rzeczy udało się w Polsce już zrealizować.

Przykładem może być realizacja Stacji Kultura w Rumii, gdzie w budynku dworca jest biblioteka, a kasy to tylko dodatek do nietypowej roli budynku stacji.

ZOBACZ TEŻ:

Spółka PKP rozpoczęła konsultacje dotyczące przyszłości budynku dworca. Na tym etapie każdy pomysł jest dobry. Inwestycja ma być zakończona do lipca 2022 roku. CZYTAJ DALEJ >>>

Biblioteka? Klub? A może szklany pawilon? Jaka jest przyszło...

Natomiast Dworzec w Grodzisku Mazowieckim przejęło miasto i zrobiło w nim galerię dotyczącą przeszłości miasta, można tu usiąść wygodnie na kanapie i wypić kawę.

Dodajmy, że kompleksowa modernizacja dworca w Dąbiu jest częścią realizowanego przez PKP S.A. Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego przebudowanych i wybudowanych od podstaw zostanie łącznie około 200 dworców kolejowych w całym kraju.

Zakończenie modernizacji planowane jest w 2023 roku.

ZOBACZ TEŻ:

Zmiany na dworcu Szczecin Główny. Kolejny etap prac [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE:

Przebudowa dworca PKP w Szczecinie. Jest poślizg. Kiedy koni...

POLECAMY RÓWNIEŻ:

9 czerwca 2019 roku zmienia się rozkład jazdy pociągów. Zobacz, plakatowy rozkład na kolejnych podstronach!

Nowy rozkład jazdy PKP od 9 czerwca 2019. Odjazdy i przyjazd...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński