Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prostsze procedury w dostępie do wody dla naszych rolników

Oskar Masternak
Oskar Masternak
W związku z panującą w tym roku suszą Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie wprowadza tymczasowy, uproszczony dostęp do ujęć wody dla rolników.

Uproszczona procedura została przedstawiona podczas spotkania władz Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Szczecinie z rolnikami zrzeszonymi w Solidarności Rolników Indywidualnych Pomorza Zachodniego.

- To jest bardzo konkretna pomoc dla zachodniopomorskich rolników, którzy borykają się z problemem suszy. Zobowiązujemy się do tego, że wszystkie wnioski złożone przez rolników będą rozpatrywane bez zbędnej zwłoki. Najważniejsze jest sprawdzenie czy możliwe jest korzystanie z danego akwenu lub cieku, bez uszczerbków dla jego właściwości naturalnych. Udostępniamy wszelkie wody powierzchniowe płynące, ilość punktów poboru będzie odpowiednia do potrzeb rolników - mówi Marek Duklanowski, dyrektor szczecińskiego RZGW.

ZOBACZ TEŻ: Skąd pochodzi "kranówka" w Szczecinie? Sprawdziliśmy [ZDJĘCIA]

Filarem systemu dostarczania wody jest jedna z najnowocześniejszych w Europie oczyszczalnia „Pomorzany”. Jej uruchomienie pozwoliło wykreślić Szczecin z niechlubnej listy największych trucicieli Bałtyku. Co więcej - każdy dzień jej funkcjonowania sprawia, że woda w Odrze, Jeziorze Dąbie i Zalewie Szczecińskim staje się coraz czystsza. Potwierdzają to prowadzone przez ekologów obserwacje. Rejon niegdyś mocno zdegradowanego ekologicznie dorzecza Odry i Zalewu Szczecińskiego ulega widocznemu odrodzeniu - powracają tu m.in. nie widziane od dawna gatunki ryb i roślin. Nic dziwnego – ścieki po oczyszczeniu w oczyszczalni „Pomorzany” mają lepsze parametry, niż płynąca w tym samym miejscu woda w rzece.Całkowite zużycie wody w Szczecinie kształtuje się na poziomie ok. 20 mln m3 rocznie, co daje średnio ok. 60 tys m3 na dobę.Czytaj więcej >>>

Skąd pochodzi "kranówka" w Szczecinie? Sprawdziliśmy [ZDJĘCIA]

Zgody będą wydawane po analizie wniosków złożonych przez zainteresowanych, ma się to odbywać w trybie przyspieszonym, by rolnicy zdążyli skorzystać z uproszczonej procedury jeszcze w tym sezonie.

Wnioski będą rozpatrywane w ciągu siedmiu dni od momentu złożenia kompletu dokumentów. Wydawane w tym trybie zgody będą obowiązywały do uzyskania właściwego pozwolenia wodnoprawnego, nie dłużej niż do zakończenia okresu wegetacyjnego w roku 2019.

ZOBACZ TAKŻE: Warzywa drogie jak nigdy: jak zmieniły się ceny?

Warzywa drogie jak nigdy: jak zmieniły się ceny?

Pobór wody będzie odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami, z cieków i akwenów wskazanych przez Zarządy Zlewni oraz Nadzory Wodne. Wnioski są już przyjmowane od zainteresowanych rolników.

Na polach pozostały obecnie niektóre odmiany ziemniaków, kukurydza, buraki i owoce miękkie. To dla producentów tych płodów rolnych skierowana jest w tym roku pomoc.

W najbliższych latach RZGW planuje wykonanie inwestycji poprawiających retencję wody, mogącej służyć rolnikom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński