Jacek Kmiecik
Prezes Ancaragucu Faruk Kocakopie leżącego na boisku sędziego Halila Umuta Melera screenshot YouTube
Turecka Federacja Piłki Nożnej przełożyła mecze wszystkich lig kraju z powodu pobicia sędziego meczu 15. kolejki Super Ligi Ankaragucu – Rizespor (1:1). Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan potępił atak na arbitra na swoim profilu społecznościowym.

Szef klubu Ankaragucu Faruk Koca po ostatnim gwizdku wbiegł na boisko i zaatakował sędziego Halila Umuta Melera. Po pierwszym ciosie w twarz arbiter upadł na murawę i otrzymał kilka kolejnych ciosów. Sędzia wstał o własnych siłach. Pod lewym okiem miał siniaka. Opatrzono go w pokoju sędziowskim i odwieziono do szpitala.

Decyzje sędziowskie i wyrównanie gości rozwścieczyły prezesa Ankaragucu

Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1. Rizespor wyrównał w siódmej minucie doliczonego czasu grye. Bramkę, która przyniosła gościom remis, strzelił argentyński napastnik Adolfo Gaich. Wcześniej sędzia usunął z boiska po jednym zawodniku z każdej z drużyn. W 50. minucie pokazał drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę napastnikowi gospodarzy Gambijczykowi Aliemu Sowe. A w piątej minucie doliczonego czasu gry drugą żółtą kartką i w efekcie czerwoną ukarał obrońcę Rizasporu Eimirowi Han Topcu.

Prezes Ankaragucu trafił do szpitala i po leczeniu zostanie zatrzymany

Szef tureckiego MSW Ali Yerlikaya na portalu społecznościowym X (dawniej Twitter) poinformował, że prezes klubu Ankaragucu, który pomeczu z Rizesporem zaatakował sędziego, znalazł się w szpitalu i po leczeniu zostanie zatrzymany.

„Jest leczony w szpitalu pod nadzorem naszych organów ścigania. Po leczeniu zostaną przeprowadzone czynności zatrzymawcze. Zatrzymano także kilka innych osób za atak na sędziego” – napisał Yerlikaya.

Prezydent Turcji potępił pobicie sędziego i życzył powrotu do zdrowia

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odniósł się do ataku prezesa na sędziego na portalu X.

„Potępiam atak na sędziego Halila Umuta Melera po rozegranym dziś wieczorem meczu Ankaragucu – Rizespor i życzę mu szybkiego powrotu do zdrowia. Sport to pokój i braterstwo. Sportu nie da się pogodzić z przemocą. Nigdy nie pozwolimy na przemoc w tureckim sporcie” – napisał turecki prezydent.

Turecka Federacja Piłkarska przełożyła mecze we wszystkich ligach

Tureckiej Federacji Piłkarska oświadczyła na swojej stronie internetowej, że zdecydowanie potępia „nieludzki i podły atak” na sędziego i przekłada nadchodzące mecze we wszystkich ligach kraju na czas nieokreślony.

W tabeli tureckiej Süper Lig Ankaragucu zajmuje 11. miejsce z 18 punktami. Rizespor plasuje się na 8. miejscu z 22 punktami. Prowadzi Fenerbahce Stambuł przed Galatasaray Stambuł – oba zespoły mają po 40. punktów.