Jacek Kmiecik
Gruzini Giorgi Kwilitaia (z lewej) i Guram Kaszia probują powstrzymać napastnika reprezentacji Luksemburga Gersona Rodriguea EPA/PAP
W meczu półfinałowym ścieżki C baraży o Euro 2024 reprezentacja Gruzji pokonała na stadionie Borisa Paichadze (Dinamo Arena) w Tbilisi zespół narodowy Luksemburga 2:0.

Luksemburczyków napoczął Ziwziwadze

W 41. minucie wynik meczu otworzył gruziński napastnik Budu Ziwziwadze występujący w węgierskim klubie Ujpest Budapeszt.

Po przerwie Luksemburczycy ruszyli do ataku. Najpierw w 51. minucie pomocnik FSV Mainz Leandro Barreiro oddał dobry strzał, ale przed stratą gola uchronił „Krzyżowców” bramkarz Valencii Giorgi Mamardaszwili.

Anulowany gol i usunięty z boiska obrońca Luksemburczyków

Cztery minuty później goście doprowadzili do remisu po strzale napastnika Slovana Bratysława Gersona Rodriguesa, ale po obejrzeniu powtórki wideo hiszpański sędzia Jose Sanchez Martinez anulował gola i wyrzucił luksemburskiego obrońcę Ajaccio z francuskiej Ligue 2 Maxime'a Chanota za faul poprzedzający bramkowy atak Luksemburga. Co ciekawe Rodrigues celebrując gola kopnął narożną chorągiewkę rożną za co otrzymał żółtą kartkę, ale po anulowaniu żólta kartka dla Luksemburczyka nie została anulowana.

Dublet Ziwziwadze i awans do finału baraży bez Kwaraccheli

W 61. minucie Ziwziwadze zdobył drugą bramkę strzałem pod poprzeczkę po wyłóżeniu piłki przez partnera z ataku Lewana Szengelii z greckiego Panetolikosu.

Gruzja, choć zagrała bez swojego najlepszego piłkarza – skrzydłowego Napoli Chwiczi Kwaracchelii, awansowała do finału ścieżki C, w którym zmierzy się ze zwycięzcą pary Grecja – Kazachstan. Luksemburg stracił szanse na zakwalifikowanie się do finałów mistrzostw Europy 2024 w Niemczech.