MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał z Władimirem Putinem. Wśród tematów Zaporoska Elektrownia Atomowa

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał z Władimirem Putinem
Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał z Władimirem Putinem PAP/EPA/TERESA SUAREZ / POOL
Prezydent Francji Emmanuel Macron odbył rozmowę z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Wśród tematów, jakie poruszyli była między innymi sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Rozmowę Macrona skrytykował szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. "Doświadczenie pokazało nam, że najlepszym miejscem do rozmów z Putinem jest pole bitwy” - ocenił.

„Prezydent Macron potępił kontynuację rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie i przypomniał swoje żądanie ich jak najszybszego zakończenia, rozpoczęcia negocjacji oraz przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – napisał Pałac Elizejski.

„Prezydent Francji nalegał na zapewnienie bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Przypomniał, że rosyjska okupacja była przyczyną zagrożeń, które dziś godzą w integralność elektrowni. Zażądał wycofania przez siły rosyjskie broni ciężkiej i lekkiej oraz przestrzegania zaleceń MAEA w celu zapewnienia bezpieczeństwa na tym terenie” – podano.

Rozmowa Władimir Putin - Emmanuel Macron

„Prezydent Macron przekazał także swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi niezbędną aktualizację dotyczącą światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Przypomniał, że sankcje europejskie nie dotyczą produktów rolnych, ani tych niezbędnych dla rolnictwa. Podkreślił, że zapewnienie, aby najbardziej zagrożone kraje nadal otrzymywały potrzebną im żywność, jest wspólną odpowiedzialnością partnerów międzynarodowych, zwłaszcza Rosji” – dodano.

„Prezydent Macron zwrócił się do prezydenta Putina o zapewnienie, aby porozumienie zawarte przez Rosję z Ukrainą i Turcją pod nadzorem ONZ było realizowane w taki sposób, aby eksportowane ziarno trafiało do tych, którzy mają najpilniejsze potrzeby. W tym celu podkreślił znaczenie skutecznej koordynacji w ramach inicjatywy FARM, którą Francja podjęła z zainteresowanymi organizacjami międzynarodowymi” – podkreślił Pałac Elizejski.

Prezydent Macron o sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Przekazał też, że prezydent Francji pozostanie w kontakcie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz dyrektorem generalnym MAEA i w najbliższych dniach ponownie porozmawia z prezydentem Putinem, aby można było osiągnąć porozumienie gwarantujące bezpieczeństwo Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

W sobotę Macron rozmawiał telefonicznie z Zełeńskim. Ostatnia rozmowa z Putinem miała natomiast miejsce trzy tygodnie temu.

Szef ukraińskiego MSZ krytykuje

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba skrytykował dialog prezydenta Francji z rosyjskim przywódcą.

„Prezydent Macron ma prawo decydować, z kim rozmawiać. Jednak doświadczenie pokazało nam, że najlepszym miejscem do rozmów z Putinem jest pole bitwy” – powiedział Dmytro Kułeba w wywiadzie dla francuskiego tygodnika „Le Journal du Dimanche”.

Dodał, że rozmowy z rosyjskim przywódcą nie działają, ponieważ jest on kłamcą i – zdaniem Kułeby – Emmanuel Macron o tym wie.

„Pamiętam niezwykłe wysiłki, jakie podejmował przed wojną, aby zapobiec konfliktowi. Nic nie wskazuje na to, że Putin od tego czasu zmienił zdanie lub był otwarty na negocjacje” - podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji.

Jednocześnie Dmytro Kułeba zgodził się ze stwierdzeniem prezydenta Francji, że „w odpowiednim czasie” Ukraina może zawrzeć pokój z Rosją.

„Każda wojna kończy się dyplomacją. Zobaczymy, na jakich warunkach dojdziemy do tego momentu. W osobie zwycięzcy, czy przegranego? To się liczy. Chcemy zasiąść przy stole negocjacyjnym w pozycji zwycięzcy. A to jest rozstrzygane na polu bitwy” – podkreślił.

Źródła: PAP, Polskie Radio 24

lena

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński