Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prehabilitacja, czyli przygotowanie do zabiegu. Jak zrobić to poprawnie?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Od nowego roku szpital na szczecińskich Pomorzanach realizuje działania prehabilitacyjne w zabiegach ginekologicznych.
Od nowego roku szpital na szczecińskich Pomorzanach realizuje działania prehabilitacyjne w zabiegach ginekologicznych. archiwum
Jak pomóc pacjentowi przygotować się do zabiegu? W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym na Pomorzanach organizowane są spotkania prehabilitacyjne w ginekologii.

Opieka fizjoterapeutyczna m.in. pacjentów po zabiegach, długotrwale unieruchomionych lub z różnego rodzaju dolegliwościami choćby neurologicznymi czy ortopedycznymi, to już w medycynie norma. Ale, jak się okazuje, można pomoc pacjentowi także przed zabiegami. W tym celu np. organizowane są w szpitalu przy al. Powstańców Wielkopolskich spotkania prehabilitacyjn w ginekologii.

Prehabilitacja jest kompleksowym (w aspekcie fizycznym i psychicznym) przygotowaniem pacjenta do zabiegu operacyjnego. Jej celem jest poprawa ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia chorego przed planowanym leczeniem operacyjnym. W efekcie zmniejsza poziom lęku przed zabiegiem, przygotowuje na to, co pacjenta czeka po zabiegu, pomaga prawidłowo zadbać o siebie po operacji, dzięki temu daje mu także poczucie sprawczości i namacalnego wpływu na to, co się dzieje z chorym po powrocie do domu.

Od nowego roku szpital na szczecińskich Pomorzanach realizuje działania prehabilitacyjne w zabiegach ginekologicznych. Mają one formę spotkań dla pacjentek, które czeka zabieg operacyjny w Klinice Położnictwa i Ginekologii i Klinice Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt.

- Kompleksowe przygotowanie pacjentki do leczenia operacyjnego gwarantuje lepszy przebieg operacji. W efekcie pacjentka lepiej ją przechodzi -zapewnia dr hab. Anita Chudecka-Głaz, lekarz kierujący Kliniką Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt. - Daje to szansę na szybszą rekonwalescencję, a co za tym idzie - możliwość szybszego przystąpienia do systemowego leczenia uzupełniającego.

Jakie są poruszane zagadnienia? Przede wszystkim, dotyczące przyszłej operacji. Co należy o niej wiedzieć i jak się do niej przygotować fizycznie. A po zabiegu - choćby jak wstawać z łóżka, jakie wykonywać ćwiczenia, jak bezpiecznie korzystać z toalety i jak mobilizować bliznę. A także jak powinna wyglądać dieta wspomagająca regenerację organizmu?

- To ważne, by pacjentka odpowiednio wcześniej, prawidłowo przygotowała swoje ciało i umysł do zabiegu ginekologicznego - umożliwi to szybszy powrót do sprawności, pomoże w zadbaniu o funkcje fizjologiczne i seksualne - tłumaczy dr Magdalena Ptak, prowadząca spotkania fizjoterapeutka dna miednicy. - To istotna pomoc dla pacjentek przed zabiegami ginekologicznymi i onkoginekologicznymi. Przygotowanie pacjentek poprzez prehabilitację ma dla nich kolosalne znaczenie. Sprawne ciało, prawidłowa defekacja i mikcja, poczucie dobrze wykorzystanego czasu przed operacją ginekologiczną są gwarancją, że czas po zabiegu będzie spokojniejszy, lepszy, a regeneracja ciała i blizn oraz powrót do sprawności krótsze.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu, trwają około godziny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński