MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 500 uczestników konferencji w Międzyzdrojach rozmawia o awariach budowlanych

Bogna Skarul
Bogna Skarul
31 Międzynarodowa Konferencja Awarie Budowlane w Międzyzdrojach
31 Międzynarodowa Konferencja Awarie Budowlane w Międzyzdrojach BS
To już 31 Międzynarodowa Konferencja Awarie Budowlane, która odbywa się w Międzyzdrojach. Ale tradycje ma jeszcze większe. Wcześniej bowiem, aż przez 20 lat budowlańcy, naukowcy, urzędnicy rozmawiali o nich w Szczecinie.

To konferencja, która spełnia bardzo ważną rolę edukacyjną. Nie tylko mówi o normach, zasadach projektowania, obliczeniach, ale tez bierze pod uwagę inne przypadki - awarie, które zdarzają się, zdarzały i zdarzać będą.

- Spotykamy się w Międzyzdrojach i rozmawiamy o tych awariach między innymi dlatego, że "uczymy się na cudzych błędach" - mówi prof. dr hab. inż. Maria Kaszyńska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, która jest organizatorem tego spotkania już od 30 lat. - Wszyscy popełniamy błędy. Błędy były, są i będą. I to są błędy popełniane na różnych etapach: projektowania, budowania i użytkowania obiektu. Mamy też awarie, które zdarzają się podczas prac modernizacyjnych i remontowych, choćby przy renowacji zabytków - opowiada i zapowiada debatę dotyczącą bezpieczeństwa w budownictwie.

Nowością tegorocznego spotkania jest panel poświęcony elektrowniom atomowym.

- Budowa elektrowni jądrowych to olbrzymie wyzwanie dla inżynierów budownictwa. Do tego dla nas, w Polsce to zupełna nowość. A trzeba się do tego przygotować. Chcemy posłuchać tych, którzy mają już doświadczenie - mówi profesor Kaszyńska.

A jak to się robi w Stanach Zjednoczonych opowiadać będzie jeden z gości, który zajmował się budowaniem elektrowni atomowych. To sesja organizowana wspólnie z przedstawicielami Departamentu Energii Jądrowej z Ministerstwa Środowiska i Klimatu.

- Elektrownie atomowe to dla nas wyzwanie - podkreśla prof. Kaszyńska. - Musimy rozszerzać wiedzę. Była przecież już wiele lat temu koncepcja budowy takiej elektrowni w Żarnowcu i ZUT uczestniczył w tym procesie. Projektowaliśmy mieszanki betonowe i opracowywaliśmy technologię betonowania masywnego fundamentu pod generator. Prowadziliśmy pod tym kątem badania naukowe. Wszyscy musimy się uczyć nowych technologii.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński