MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawdziwa wizytówka każdego domu

Artur Kostecki
Dobrze zagospodarowany ogródek to miejsce, gdzie można się znakomicie zrelaksować.
Dobrze zagospodarowany ogródek to miejsce, gdzie można się znakomicie zrelaksować. Marcin Bielecki
Co zrobić, by ogród cieszył oko i był urządzony z głową? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę projektując nawierzchnię w ogrodzie.

Wymarzony efekt często jest trudno osiągnąć, bo przestrzeń powinna być jednocześnie funkcjonalna, łatwa w pielęgnacji i estetyczna. Założyliśmy, że chcemy zagospodarować działkę o wymiarach 20 na 30 metrów, na której postawiono dom o wymiarach 10 na 10 metrów.

Oczyszczamy teren

Zanim zabierzemy się za roboty budowlane, powinniśmy wykonać plan podjazdu do domu i ścieżek w ogrodzie. Przy odrobinie wysiłku możemy to zrobić sami, a jeżeli nas na to stać to zlecić takie zadanie fachowcowi.

Musimy też sobie odpowiedzieć na podstawowe pytania: jaki kolor będzie miała kostka, którą wyłożymy nawierzchnię w przydomowym ogrodzie oraz w jaki sposób ją odwodnimy.

Przed rozpoczęciem robót budowlanych musimy również oczyścić teren. Usuwamy zbędną roślinność, korzenie. Następnie zabieramy się za położenie podbudowy ze żwiru lub grysu oraz podsypkę z drobnego piasku. Dopiero po wykonaniu tych czynności, możemy przystąpić do układania kostek.

Miejsce na auto

Następna rzecz, o której musimy pomyśleć to podjazd i parking. Zakładając, że drzwi do garażu mają standardową szerokość 2,4 metra, by móc bez problemów do niego dojechać, na podjazd należy wygrodzić ścieżkę o szerokości około 3 metrów.

Zgodnie ze standardami na zaparkowanie jednego auta potrzebny nam będzie plac o wymiarach 2,5 na 5 metrów. Miejsce, gdzie będzie poruszał się samochód jest mocno eksploatowane. Dlatego też na parkingu i podjeździe układamy kostkę o grubości minimum 6 centymetrów.

Na chodniki dla pieszych wystarczy grubość 4 centymetrów.

Krętą ścieżką

Teraz możemy przejść do zaplanowania ścieżek w ogrodzie. Szerokość ścieżki to ok. 93 centymetrów. Dość efektownie wyglądają np. ścieżki kręte. Do ich wykonania potrzebne nam będą także krawężniki i palisady. Do wykonania nawierzchni alejek najlepiej nadaje się bruk o grubości ok. 6 centymetrów.

Pamiętajmy, że im węższy jest element nawierzchni, tym drobniejsza powinna być kostka. Unikniemy w ten sposób kłopotliwego docinania jej brzegów.

Kamień wygląda ładnie

W każdym ogrodzie powinno być wyodrębnione miejsce, w którym możemy ustawić krzesła ogrodowe, stół. Takie miejsce powinno mieć 3-4 metry średnicy. Jego nawierzchnię można wyłożyć np. ręcznie ciętym kamieniem. Doskonale komponuje się on z roślinnością, a dodatkowo charakteryzuje się małą nasiąkliwością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński