Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj tajemnice Archiwum Państwowego w Szczecinie

Marek Jaszczyński
Dziś, 7 czerwca z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów poznamy najcenniejsze skarby, które kryje Archiwum Państwowe w Szczecinie.

Od godz. 10 do 16 będzie można zwiedzać niedostępne dla wszystkich miejsca. - Po raz pierwszy w historii archiwum pokaże publicznie swoje magazyny, do których na co dzień ma wstęp tylko kilku pracowników - mówi Maria Frankel, wicedyrektor AP. - Będzie można obejrzeć też bezcenne zbiory, w tym dokument z 1293 roku potwierdzający lokację Szczecina.

Archiwum Państwowe to zapewne jedna z bardziej tajemniczych instytucji w Szczecinie. Choć siedzibę ma w centrum miasta, u zbiegu ulic Jagiellońskiej i św. Wojciecha, większość mieszkańców nie bardzo wie, czym ten urząd właściwie się zajmuje.

W sobotę będzie okazja by to zmienić. Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, szczecińskie archiwum już kolejny rok otwiera swoje drzwi i zaprasza mieszkańców na wycieczkę po zabytkowym 114-letnim gmachu, wybudowanym specjalnie na potrzeby niemieckiego Staatsarchiv.

To będzie jedna z rzadkich okazji by zobaczyć najcenniejsze skarby z archiwalnych półek, m.in. dokument z 1293 r. będący potwierdzeniem przez Bogusława IV lokacji Szczecina dokonanej przez Barnima I w 1243 r. czy oryginalny wielki herb Pomorza z XVIII wieku. Nie zabraknie też innych atrakcji, także dla młodszych szczecinian. Każdy będzie mógł potwierdzić kopie dokumentów tradycyjną pieczęcią lakową, poznać podstawy pisma gotyckiego, przyjrzeć się znakom wodnym, poznać tajniki genealogii i poszukiwań rodzinnych. Miłośników dziejów Szczecina zainteresują z kolei filmy z lat 50. i 60. dotyczące miasta i regionu, w szczególności Stoczni Szczecińskiej i wodowania statków.

Czym na co dzień zajmuje się Archiwum Państwowe? Przechowuje na wieczność najcenniejsze dokumenty o historii państwa i regionu. Zbiory szczecińskiego archiwum liczą już ponad 11 kilometrów akt, to jest prawie milion teczek. Archiwum Państwowe ma dziś dokumenty wszystkich ważniejszych urzędów, przedsiębiorstw, szkół, szpitali, teatrów i muzeów w regionie. Każdy może z nich bezpłatnie skorzystać. Pracownię naukową odwiedza rocznie dwa i pół tysiąca osób, w tym wielu obcokrajowców. Z roku na rok coraz więcej zeskanowanych dokumentów trafia też do internetu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński