Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebny szpik. Fundacja DKMS, ale także sami chorzy i ich rodziny apelują!

Bogna Skarul
Bogna Skarul
archiwum
Zarejestruj się jako dawca szpiku w Fundacji DKMS. To nic nie boli, a możesz komuś uratować życie.

- Zwracam się z apelem o rejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców szpiku w DKMS - napisała do nas nasza Czytelniczka Joanna Mirecka. - Potrzebujemy szpiku dla naszego kuzyna. Okazało się, że trójka rodzeństwa nie mogą zostać dawcami - pisze Nasza Czytelniczka i opowiada historię swojego kuzyna Krzysztofa.

Krzysztof ma 48 lat, mieszka od urodzenia w małej wsi, w Nętkowie gmina Recz.

- To był zawsze zdrowy, silny mężczyzna ciężko pracujący fizycznie - dodaje Joanna Mirecka. - Pewnego dnia po prostu ciężej zaczęło mu się oddychać i to był powód wizyty u lekarza. Nic nie zapowiadało najgorszego. A diagnoza - ostra białaczka limfoblastyczna. Krzysiek zawsze wszystkim pomagał i nigdy nikomu nie odmówił pomocy, jednak w tej chwili to on jej potrzebuje. Jego pasją jest praca w gospodarstwie. Ma swój ogródek, o który bardzo dba. W tej chwili namawiamy wszystkich do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku DKMS, ponieważ trójka rodzeństwa Krzysztofa nie może zostać dawcą. Szukamy dawcy niespokrewnionego.

Krzysztof jest aktualnie już po chemioterapii. Poszukiwania są pod tym linkiem

Z kolejnym apelem o pomoc zwróciła się do nas DKMS. Chodzi o Olę.

Ola ma plany, marzenia – i chłoniaka, z którym walczy od grudnia 2020 roku. Dotychczas to ona wspierała innych jako Honorowy Dawca krwi, a teraz sama potrzebuje pomocy. Gdy skończyła 18 lat, zarejestrowała się do Bazy Fundacji DKMS, by uratować kiedyś życie osobie potrzebującej przeszczepienia. Nie sądziła, że za kilka lat to ona będzie Pacjentką hematoonkologiczną, dla której rejestrować będą się inni.

Choroba Oli zaczęła się niewinnie - od bólu pleców. Ola myślała, że przyczyną jest siedzący tryb życia. Po prześwietleniu klatki piersiowej okazało się, że w 2/3 płuca znajduje się płyn. 1. grudnia została skierowana do szpitala na oddział pulmonologiczny. Po ściągnięciu płynu z opłucnej założono jej na cztery tygodnie drenaż - przez ten czas ściągnięto z płuc około 14 litrów płynu. Po kilku tomografiach i biopsji Ola usłyszała diagnozę: Chłoniak Limfoblastyczny Typu T w kierunku ostrej białaczki. Po dwóch tygodniach spędzonych na pulmonologii została przewieziona do Szpitala MSWiA w Olsztynie, gdzie rozpoczęła chemioterapię.

- Diagnozę usłyszałam leżąc na pulmonologii - opowiada Ola.- Nie dość, że towarzyszył mi ogromny ból, to nikogo bliskiego przy mnie nie było, ponieważ przez pandemię obowiązywał zakaz odwiedzin. Moja reakcja? Niedowierzanie, szok, strach. Od grudnia przyjęłam 5 cykli chemioterapii. W kwietniu tomograf wykazał, że nastąpiła remisja - guzy wchłonęły się, a w maju zabrano mnie do Katowic na przygotowania do autoprzeszczepu szpiku. Miałam być Dawczynią dla samej siebie. Przeszłam przez cały proces przygotowania i pobranie komórek do autoprzeszczepu. Po powrocie do domu miałam odpocząć i już tylko czekać z nadzieją na lepsze jutro oraz kolejną wizytę w Katowicach, która miała odbyć się 7 lipca. Zaraz po niej miał być autoprzeszczep. Podczas pobytu w domu ból wrócił, leki przeciwbólowe nie działały – zgłosiłam się do szpitala. Niestety okazało się, że choroba wróciła i autotransplantacja jednak nie będzie możliwa. Kolejny raz świat wywrócił się go góry nogami mnie i moim bliskim – mówi o swojej chorobie Ola.

- Mam już Dawcę spokrewnionego – będzie nim mój tata, który jest zgodny ze mną tylko w 50%. To może okazać się niewystarczające, dlatego zachęcam Was do rejestracji w bazie potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKKS - apeluje Ola. - To tylko kilka prostych kroków, by dać szansę na życie osobom, które tak jak ja walczą z nowotworem układu krwiotwórczego lub limfatycznego. Jako Dawczyni komórek macierzystych - i Pacjentka jednocześnie - potwierdzam, że donacja nic nie boli, a może uratować nam - chorym życie i pozwolić na powrót do zdrowia, bliskich i zwykłej codzienności, za którą tak bardzo tęsknimy.

Poszukiwania dla Oli są pod tym linkiem.

Jak zostać potencjalnym Dawcą szpiku?

Rejestracja do bazy potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę DKMS i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Gdy pakiet przyjdzie pocztą, należy postępować zgodnie z załączoną instrukcją – pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka oraz uzupełnić i podpisać formularz. Pakiet należy odesłać do Fundacji DKMS. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna, a pakiet wystarczy wrzucić do skrzynki pocztowej, wykorzystując kopertę zwrotną. Ważne, aby była to świadoma decyzja. Do bazy Dawców Fundacji DKMS mogą zarejestrować się wszystkie osoby o dobrym stanie zdrowia, między 18. a 55. rokiem życia.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński