MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwania przy dawnej restauracji w Zdrojach. Wiemy, co znaleźli miłośnicy lokalnej historii

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wielbiciele dawnego Szczecina dołożyli cegiełkę do historii prawobrzeżnej części miasta
Wielbiciele dawnego Szczecina dołożyli cegiełkę do historii prawobrzeżnej części miasta Marek Łuczak
Wielbiciele lokalnej historii prowadzili poszukiwania u stóp Skórczej Góry w Parku Leśnym Zdroje w Szczecinie.

- Odnaleźliśmy kolejny mur oporowy na górnym tarasie restauracji, wyeksponowaliśmy również napis Ivers Andenken, na pomniku Friedricha (Fritza) Ludwiga Petera Iversa - kupca i konsula generalnego Szwecji i Norwegii ze Szczecina, żonatego z Marii Rosalie z d. Teschner. Fritz Ivers urodził się 13 marca 1826 roku w Eckernförde, zmarł 12 grudnia 1900 roku w Szczecinie, posiadał dom letniskowy w Zdrojach - relacjonuje nadkomisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk. - Sprawdziliśmy również miejsce, gdzie miał znajdować się drugi pomnik na środkowym tarasie, jednak nie natrafiliśmy na jego ślad. Wkopy sondażowe, na 90 cm w głąb skarpy, nie natrafiły na mur i zaprawę, jedynie na luźne kamienie, pod którymi był calec. Możliwe, że pomnik i mur oporowy zostały zniszczone lub są przykryte zbyt dużą warstwą ziemi i gruzu ze zniszczonej restauracji i wieży Baresela. Podczas prac pozbieraliśmy i wynieśliśmy kolejne dwa 120 litrowe worki butelek, które zalegały na zboczach dawnej restauracji.

Sama restauracja Finkenwalder Höhe powstała w końcu XIX wieku na zachodnim zboczu Skórczej Góry. W 1899 roku jej dzierżawcą był Max Strauss, który w późniejszym czasie został właścicielem restauracji Mittelmühle. Restauracja składała się z drewnianego pawilonu z werandą, mieszczącego bar, restaurację i salę taneczną oraz ceglanego budynku, mieszczącego administrację. Na sztucznie utworzonych tarasach widokowych znajdowały się dodatkowe stoliki dla lubiących odpoczywać na łonie natury.

Po wschodniej stronie lokalu, bliżej Skórczej Góry wykonano strzelnicę z długim na 100 m torem, obramowanym wałami i kulochwytem w części wschodniej. Według ksiąg adresowych w 1910 roku była to własność gminy Zdroje, w tym czasie najemcą lokalu był Bruno Merz (do 1921, potem byli kolejni, Otto Brendemühl (1922), Albert Duchow (1930), Paul Rojahn (1935) i Albert Drews (1941). W 1932 roku obiekt przeszedł gruntowną renowację, w dalszym ciągu był własnością gminy Zdroje. Od 1941 roku, po przyłączeniu Zdrojów do Szczecina, obiekt stał się własnością miasta Szczecin. Do 1938 roku obowiązywał dla niej adres ul. Letniskowej: Weg zur Finkenwalder Höhe, potem już do 1945 roku Bergstraße.

Dodatkową atrakcją była wspomniana wieża widokowa, zwana od nazwiska fundatora - wieżą Baresela. Wieżę ukończono w 1904 roku. Jej fundatorem był Johannes Baresel – mieszkaniec Zdrojów, wieloletni działacz i urzędnik gminny, uczestnik wojny francusko – pruskiej z 1870 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński