MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad połowa obywateli Ukrainy nie chce wyjeżdżać z Polski do czasu zakończenia wojny

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Jak wynika z raportu OTTO Work Force Central Europe, obywatele Ukrainy chcą zaczekać w Polsce i zobaczyć jak rozwinie się sytuacja w Ukrainie
Jak wynika z raportu OTTO Work Force Central Europe, obywatele Ukrainy chcą zaczekać w Polsce i zobaczyć jak rozwinie się sytuacja w Ukrainie Szymon Starnawski / Polska Press
Co drugi pracownik tymczasowy z Ukrainy przeczekuje w Polsce i obserwuje jak rozwinie się sytuacja w ojczyźnie. Chętnych do wyjazdu z Polski na zachód jest mniej niż jeszcze rok temu.

Jak wynika z raportu OTTO Work Force Central Europe, obywatele Ukrainy chcą zaczekać w Polsce i zobaczyć jak rozwinie się sytuacja w Ukrainie. Tak odpowiedziało 54 proc. Ukraińców zapytanych o plany na najbliższe miesiące. Z kolei 30 proc. badanych planuje rozpocząć naukę języka polskiego. Natomiast znalezienie samodzielnego mieszkania planuje 29 proc. To o 8 proc. więcej niż rok temu. O 10 proc. zmalała natomiast liczba odpowiedzi dotycząca sprowadzenia do Polski rodziny z Ukrainy.

- Plany naszych pracowników tymczasowych na najbliższe miesiące skupione są przede wszystkim wokół dalszego pobytu w Polsce, nauki języka polskiego i znalezienia samodzielnego mieszkania - mówi Tomasz Dudek, z OTTO Work Force Central Europe. - Porównując wyniki badań z zeszłorocznym zestawieniem widać, że na popularności zyskały odpowiedzi związane z pobytem w Polsce i chęcią usamodzielnienia się. Można więc przypuszczać, że obywatele Ukrainy czują się w Polsce coraz pewniej i będą chcieli związać się z naszym krajem na dłużej.

Ukraińcy już nie tacy chętni do wyjazdu na zachód

Spośród badanych obywateli Ukrainy aż 59 proc. odpowiedziało, że nie planuje wyjazdu z Polski do innego kraju niż Ukraina, co oznacza wzrost względem zeszłego roku o 15 punktów procentowych. Natomiast tylko 16 proc. odpowiedziało, że planuje wyjazd z Polski do innego kraju niż Ukraina, co oznacza spadek o 6 punktów procentowych względem 2022 roku. Ankietowani planujący wyjazd do innego kraju najczęściej wskazywali na Niemcy (18 proc. badanych) oraz Kanadę/USA (15 proc. badanych). Co drugi ankietowany deklarujący wyjazd ma we wskazanym przez siebie kraju rodzinę lub przyjaciół.

Niemal co drugi obywatel Ukrainy zna język polski

Według raportu OTTO Work Force niemal połowa pracowników tymczasowych z Ukrainy deklaruje, że zna język polski w stopniu komunikatywnym. Natomiast co czwarty ankietowany deklaruje znajomość języka angielskiego. Jednocześnie aż 30 proc. spośród badanych wskazało, że nie zna żadnego języka obcego.

- Wojna w Ukrainie wciąż się przedłuża, a to sprawia, że uchodźcy coraz mocniej zadomawiają się w Polsce - mówi Tomasz Dudek.

- Ukraińskie dzieci uczęszczają do polskich szkół i przedszkoli, a ich rodzice starają się mocniej dopasować do polskiego rynku pracy. Niemal połowa pracowników tymczasowych z Ukrainy deklaruje znajomość języka polskiego w stopniu komunikatywnym, co oznacza, że obywatele Ukrainy wykorzystali ostanie miesiące na naukę języka, przez co mogą czuć się w Polsce jeszcze swobodniej. Jednocześnie spośród ankietowanych tylko co czwarty deklaruje znajomość języka angielskiego. Można więc przypuszczać, że bariera językowa jest jednym z powodów tego, że aż 59 proc. pracowników z Ukrainy nie planuje wyjazdu z Polski do innego kraju. Oczywiście nie bez znaczenia jest także bliskość geograficzna Polski i możliwość odwiedzenia rodziny, która pozostała w Ukrainie.

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński