Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad pół tysiąca interwencji związanych z silnym wiatrem. Tysiące odbiorców wciąż bez prądu [ZDJĘCIA]

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Prawie 300 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i niespełna 1500 ochotników walczyło w nocy ze skutkami wichury, która przeszła przez województwo. Podmuchy wiatru są coraz słabsze, więc nadszedł czas podsumowania podjętych działań.

Wczoraj odbyło się spotkanie w ramach zespołu zarządzania kryzysowego, które było przygotowaniem do działań podczas wichury. Od piątkowego popołudnia do godziny 11 w sobotę odnotowano już 530 interwencji straży pożarnej. Najwięcej interwencji było w powiatach koszalińskim, kołobrzeskim i sławieńskim.

- Ta ilość zdarzeń, która została zarejestrowana jest liczbą narastającą. Dzięki temu, że w miarę szybko podnieśliśmy stany osobowe i przygotowaliśmy sprzęt, to można było szybko realizować działania, które nadal trwają - mówi Marek Popławski, zastępca zachodniopomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Głównie były to interwencje związane z powalonymi drzewami i połamanymi gałęziami. Udało się uniknąć wypadków śmiertelnych, a podczas działań w całym województwie nieznacznie ucierpiał jeden strażak ochotnik. Wciąż wielu odbiorców pozostaje bez prądu.

- Ponad 9300 odbiorców pozostaje bez prądu. Większość to część wschodnia województwa. W części zachodniej to około 600 odbiorców. Te awarie są szybko i sprawnie usuwane - zapewnia wojewoda Zbigniew Bogucki - Dobra informacja dla wszystkich jest taka, że ten wiatr będzie coraz lżejszy - dodaje.

Pomoc dla poszkodowanych

W niektórych przypadkach silne podmuchy mogły spowodować uszkodzenie mienia. Poszkodowani mogą liczyć na finansowe wsparcie.

- Doraźna pomoc dla mieszkańców, którzy znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji, to wypłacane od ręki 6 tysięcy złotych na zabezpieczenie podstawowych potrzeb. Tam gdzie będzie potrzebny remont, to mieszkańcy mogą liczyć na pomoc do 20 tysięcy złotych, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach nawet do 200 tysięcy złotych, ale dzisiaj nie mamy informacji, żeby takie zniszczenia zostały poczynione w trakcie nocnej wichury - mówi Zbigniew Bogucki.

Osoby, które poniosły znaczne straty i chcą uzyskać wsparcie, powinny zgłosić się do władz samorządowych, które następnie zwrócą się o pomoc do wojewody.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński