MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 55 milionów złotych dla 30 zachodniopomorskich samorządów na nowe źródła ciepła [ZDJĘCIA]

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Udzielone przez Fundusz dotacje w łącznej wysokości 55,68 mln zł pozwolą na wymianę pieców w 983 mieszkaniach oraz 139 budynkach.
Udzielone przez Fundusz dotacje w łącznej wysokości 55,68 mln zł pozwolą na wymianę pieców w 983 mieszkaniach oraz 139 budynkach. Andrzej Szkocki
To pieniądze potrzebne mieszkańcom na wymianę pieców w mieszkaniach i budynkach wielorodzinnych. Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie nowe źródła ciepła zostaną zamontowane w niemal 1000 mieszkań oraz prawie 140 budynkach, zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe.

- Pieniądze, które trafią do 30 gmin w naszym regionie, realnie poprawią zdrowie, finanse i codzienność mieszkańców - mówił podczas wręczenia umów przedstawicielom gmin Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski.

- Będzie to można poczuć oddychając czystym powietrzem, płacąc niższe rachunki oraz funkcjonując w komfortowych warunkach w swoich mieszkaniach – wyjaśnił.

Udzielone przez Fundusz dotacje w łącznej wysokości 55,68 mln zł pozwolą na wymianę pieców w 983 mieszkaniach oraz 139 budynkach, administrowanych przez wspólnoty mieszkaniowe. Najwyższe dofinansowanie – ponad 7,7 mln zł – trafi do Gminy Miasta Stargard. Najwięcej mieszkań – 112 – zyska nowe źródła ciepła w Szczecinie, z kolei najwięcej – 30 – budynków, zarządzanych przez wspólnoty, które wymienią źródła ciepła znajdują się w Gryficach.

– Pomorze Zachodnie należy do grupy najbardziej ekologicznych województw w Polsce, jest liderem w produkcji energii z OZE - mówił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

- To zobowiązuje, dlatego podobnie, jak w perspektywie unijnej 2014-2020, tak i w obecnej 2021-2027, mamy do zrealizowania ambitne cele na rzecz środowiska naturalnego. Uda się to tylko w przypadku bliskiej współpracy z lokalnymi samorządami, organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami. Wszyscy chcemy żyć zdrowo i w czystym otoczeniu, dlatego kiedy są możliwości pozyskania wsparcia finansowego, warto wymieniać przestarzałe piece, montować nowoczesne pompy ciepła, dokonywać termomodernizacji budynków czy instalować panele fotowoltaiczne.

Przypomniał też, że sytuacja finansowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie jest najlepsza.

- Poprzedni zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska podrzucił nam kukułcze jajo - wyjaśnił Olgierd Geblewicz.

- Okazało się, że pieniądze zamiast na termomodernizację dla mieszkańców poszły między innymi na zakup helikopterów dla policji. Nie mam nic przeciwko helikopterom, ani policji, ale to nie z tego funduszu powinny pochodzić pieniądze na ich zakup - podkreślił marszałek.

- W końcu to pieniądze z opłat środowiskowych, na które składają się mieszkańcy, a oni też mieli swoje potrzeby.

Przyznał, że jako reprezentant samorządu w Radzie Nadzorczej funduszu był obecny przy przyznawaniu tych środków.

- Ale byłem w zdecydowanej mniejszości i raczej moje sugestie na nic się nie zdały - tłumaczył.

Dodał też, że w ramach różnych programów prowadzonych przez Fundusz głównymi beneficjentami okazały się być również kościoły i parafie.

- I tu też nie mam nic przeciwko kościołom - podkreślił Olgierd Geblewicz.

- Ale mieszkańcy też mieli swoje potrzeby.

Obiecał, że teraz fundusz wprowadzi zupełnie nową strategię przyznawania pieniędzy. Zachęcał także do występowania z wnioskami o pieniądze w ramach kolejnych programów, które przeznaczone są między innymi na termomodernizację obiektów publicznych czy budynków wielorodzinnych.

- Przypomnę, że termin składania wniosków w jednym z nich mija 14 czerwca - podkreślił.

Tymczasem w poniedziałek w ramach programu Ciepłe mieszkanie marszałek Olgierd Geblewicz, wojewoda Adam Rudawski, a także Waldemar Miśko i Marcin Zamaro z zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie wręczyli umowy na termomodernizację mieszkań i wspólnot mieszkaniowych w całym województwie zachodniopomorskim.

- To druga edycja programu, pierwsza miała miejsce w 2022 roku - mówił podczas uroczystości wręczania umów Waldemar Miśko, prezes zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

- Wartość pomocy dla poszczególnych beneficjentów to od 16 tys. zł do 40 tys. zł w zależności od ich dochodów.

Przypomniał też, że fundusz wspiera gminy i mieszkańców także w ramach programu Czyste powietrze, w którym mieszkańcy zachodniopomorskiego złożyli dotychczas aż 18 tysięcy wniosków.

- W tej chwili zwracam się do was samorządowcy, o informacje, ile jeszcze i komu należy dofinansować termomodernizację - zaapelował Waldemar Miśko.

- To nam pomoże w lobbowaniu dla województwa za przyznaniem kolejnych pieniędzy. I mam prośbę, aby jak najszybciej dziś przyznane pieniądze wydać, aby przy następnej edycji programu jeszcze więcej gmin zgłosiło się po potrzebne środki.

Wyjaśnił również, że szczeciński Fundusz realizuje program Ciepłe Mieszkanie w ścisłej współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- To rozwiązanie uzupełniające program Czyste Powietrze, jeśli chodzi o wsparcie mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy przy naszym wsparciu mogą wymienić stare, nieekologiczne źródło ciepła na nowe. Wszystko po to, by ogrzewać mieszkania taniej i bardziej ekologicznie, a także poprawić efektywność energetyczną i ograniczyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery – mówił Waldemar Miśko, prezes zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Wsparcie trafi do gmin:

- Barlinek (3,74 mln zł; 23 mieszkania; 15 budynków wspólnot),
- Chociwel (483,5 tys. zł; 23 mieszkania),
- Chojna (660 tys. zł; 18 mieszkań; 1 budynek wspólnot);
- Choszczno (4,3 mln zł; 90 mieszkań; 5 budynków wspólnot),
- Darłowo (2,8 mln zł; 16 budynków wspólnot),
- Dębno (1,61 mln zł; 42 mieszkania; 4 budynków wspólnot),
- Dolice (423 tys. zł; 20 mieszkań),
- Gryfice (5,95 mln zł; 60 mieszkań; 30 budynków wspólnot),
- Kalisz Pomorski (30 tys. zł; 1 mieszkanie),
- Kamień Pomorski (1,23 mln zł; 50 mieszkań),
- Karlino (940 tys. zł; 31 mieszkań),
- Kołobrzeg (2,1 mln zł; 6 budynków wspólnot),
- Lipiany (296,5 tys. zł; 11 mieszkań),
- Łobez (2,4 mln zł; 45 mieszkań; 3 budynków wspólnot),
- Mieszkowice (585 tys. zł; 27 mieszkań),
- Mirosławiec (110 tys. zł; 6 mieszkań),
- Moryń (451 tys. zł; 7 mieszkań; 2 budynków wspólnot),
- Myślibórz (375 tys. zł; 14 mieszkań),
- Płoty (3,35 mln zł; 30 mieszkań; 10 budynków wspólnot),
- Police (2,28 mln zł; 80 mieszkań),
- Rąbino (505 tys. zł; 5 mieszkań; 2 budynki wspólnot),
- Resko (242 tys. zł; 12 mieszkań),
- Stargard (605 tys. zł; 30 mieszkań),
- Miasto Stargard (7,73 mln zł; 84 mieszkania; 22 budynków wspólnot),
- Szczecin (2,96 mln zł; 112 mieszkań; 1 budynków wspólnot),
- Świdwin (2,39 mln zł; 105 mieszkań),
- Trzebiatów (2,65 mln zł; 15 mieszkań; 12 budynków wspólnot),
- Węgorzyno (563,5 tys. zł; 26 mieszkań),
- Wierzchowo (225 tys. zł; 10 mieszkań)
- Złocieniec (3,69 mln zł; 6 mieszkań; 10 budynków wspólnot).

Program Ciepłe Mieszkanie oferuje wsparcie na montaż kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła albo podłączenia lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Dofinansowanie można otrzymać także na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Sfinansować można również koszt przygotowania dokumentacji projektowej dotyczącej inwestycji. WFOŚiGW w Szczecinie pierwszą edycję programu zrealizował w 2022 roku. Efekt to 30 umów z gminami na łączną kwotę niemal 22 mln zł, dzięki czemu wymieniono źródła ciepła w 919 mieszkaniach.

To kolejne umowy dofinansowania, zawarte pomiędzy Funduszem, a samorządami w ramach drugiej edycji programu Ciepłe Mieszkanie, realizowanej w latach 2023-2024. Łącznie z podpisanymi wcześniej – do 80 gmin z naszego regionu trafi łącznie ponad 117 mln zł. Środki pozwolą na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w 2092 lokalach mieszkalnych oraz 319 budynkach, w których powstała wspólnota mieszkaniowa.

Budżet drugiej edycji programu to w skali kraju 1,75 miliarda złotych.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński