MKTG SR - pasek na kartach artykułów

CBA zajęło dokumenty pacjentek znanej ginekolożki ze Szczecina. Teraz prokurator zajmie się CBA

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Krytycznie o zachowaniu CBA wypowiedziało się wielu prawników
Krytycznie o zachowaniu CBA wypowiedziało się wielu prawników archiwum gs24.pl
Jest śledztwo w sprawie przejęcia dokumentacji pacjentek znanej szczecińskiej ginekolożki, dr Marii Kubisy. Prokuratura bada, czy agencji CBA nie przesadziło z nadaktywnością w pełnieniu obowiązków.

To, co w lutym 2023 r. zdarzyło się w gabinecie dr Kubisy, wstrząsnęło nie tylko środowiskiem lekarskim. W poszukiwaniu dowodów na rzekome przestępstwo pomocnictwa w przerywaniu ciąży, CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie zajęło dokumentację kilku tysięcy pacjentek lekarki. Działania agentów i śledczych zakwestionował sąd. Zwrócił uwagę, że w przypadku wrażliwych danych, agenci powinni byli wskazać, o które akta konkretnie chodzi, zamiast szukać po omacku i zabierać wszystkie.

Krytycznie o zachowaniu CBA wypowiedziało się wielu prawników. Przypomnieli podobne zdarzenie sprzed dotyczące byłego już szczecińskiego adwokata. Prokuratura poszukując dowodów przestępstwa w kilku sprawach dotyczących testamentów, zajęła akta wszystkich klientów kancelarii. Takie zachowanie śledczych ostro skrytykowały wtedy sądy.

Wstrząśnięte pacjentki dr Kubisy zawiadomiły prokuraturę. Po analizie sprawy Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze wszczęła śledztwo pod kątem przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych. To przestępstwo, za które grożą trzy lata więzienia.

- W 1 Wydziale Śledczym Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze prowadzone jest śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych Centralnego Biura Antykorupcyjnego w toku śledztwa Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, poprzez przeszukanie i zatrzymanie dokumentacji medycznej zawierającej dane wrażliwe pacjentek. W sprawie wszczęto śledztwo własne, do osobistego prowadzenia przez prokuratora, mające na celu ustalenie wszystkich okoliczności faktycznych sprawy oraz ocenę postępowania funkcjonariuszy biorąc pod uwagę obowiązującą procedurę, a także skutki wynikające z przeprowadzonych czynności - wyjaśnia prokurator Ewa Antonowicz z zielonogórskiej okręgówki.

W lutym 2024 r. Prokuratura Regionalna w Szczecinie wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko dr Kubisie. Twierdzi, że lekarka sprzedała środek poronny sześciu kobietom. Ginekolożka stanowczo zaprzecza.

Dr Kubisa to jedna z najbardziej cenionych ginekolożek nie tylko w kraju. Jej kompetencje docenili także lekarze z Niemiec, proponując jej stanowisko ordynatorki oddziału ginekologii operacyjnej i chirurgii plastycznej szpitala w Prenzlau. Pracuje też w szpitalu w Nowogardzie.

Po akcji CBA w gabinecie, wiele pacjentek ginekolożki opowiedziało swoje historie związane z profesjonalną opieką, jaką otrzymały ze strony dr Kubisy. Były przypadki, że lekarka uratowała im życie na stole operacyjnym.

Sprawę pomógł nagłośnić także Olgierd Geblewicz, marszałek województwa, który interweniował u Prokuratora Generalnego, aby przyjrzał się, czy śledztwo Prokuratury Regionalnej w Szczecinie z czasów Zbigniew Ziobry przeciwko ginekolożce było prowadzone należycie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński