Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Floriana Krygiera odsłonięty. „Pogoni życzę mistrzostwa Polski” [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jakub Lisowski
Jakub Lisowski
Wideo
od 16 lat
Rodzina, przyjaciele, byli podopieczni oraz władze klubu i Szczecina uczestniczyli w odsłonięciu pomnika Floriana Krygiera, największej legendy Pogoni Szczecin.

1 października 2022 roku oddano do użytku cały stadion, a 3 sierpnia odsłonięto pomnik. To była inicjatywa Stowarzyszenia Kibiców Pogoni Szczecin „Portowcy”.

- W kibicowskim środowisku często się różnimy, ale pomysł pomnika Floriana nas zjednoczył. Cieszymy się, że ten projekt udało się zrealizować – mówił Rafał Szczupak z SKSP Portowcy.

Budowa pomnika została zgłoszona do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 i zyskała powszechne poparcie. Projekt zebrał ponad 11 tysięcy głosów. Później rozpoczęto etap projektowania, konkursu dla rzeźbiarzy i pracowni, aż w końcu wybrano pomysł Macieja Jagodzińskiego.

Pierwszy pomysł był trochę inny od efektu końcowego, bo zakładał sylwetkę Floriana Krygiera siedzącego na trybunce, na wyższej jej części, ale ostatecznie zrezygnowano z wysokiego pomnika.

- To nie ma być pomnik na kwiaty czy znicze. W naszym zamyśle jest, by każdy gość na naszym stadionie mógł przysiąść obok Floriana i zrobić choćby pamiątkowe zdjęcie – mówił Szczupak.

- Jesteśmy niesamowicie dumni i szczęśliwi, że wujek Florian jest tak dobrze wspominamy w Szczecinie i doczekał się też swojego pomnika. Pogoń była dla niego najważniejsza i ja mogę Pogoni życzyć mistrzostwa Polski – mówił Marian Krygier, bratanek śp. Floriana.

- To była niesamowita postać, serdeczny człowiek i zawsze pomocny. To właśnie w wychowanie młodzieży poświęcał najwięcej energii – mówił Jerzy Krzystolik, były piłkarz Pogoni i podopieczny Floriana Krygiera.

W czwartkowej uroczystości wzięła udział masa dzieciaków, która uczestniczyła w turnieju piłkarskim zorganizowanym przez SKSP „Portowcy”.

- Wyniki nie są najważniejsze. Ale życzę Wam, byście za kilkanaście lat zagrali na tym stadionie i poszli śladami np. Kamila Grosickiego czy Seby Kowalczyka – dodał Maciej Kasprzak z SKPS.

Florian Krygier był trenerem Pogoni z którą w 1958 r. po raz pierwszy w historii awansował do piłkarskiej elity w Polsce. Nie przegrał po drodze meczu. Później skupił się na pracy w roli trenera grup młodzieżowych, działacza, a gdy był już na emeryturze podejmował inicjatywy, by zapewnić Pogoni lepsze warunki do funkcjonowania. W 2004 r. jego imieniem nazwano stadion Pogoni. Zmarł 31 marca 2006 r. w wieku 99 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński