Polska - Hiszpania 68:90. Eurobasket bez Polaków

Chyba tylko najwierniejsi polscy kibice wierzyli, że Polakom uda się dzisiaj pokonać mistrzów świata i awansować do ćwierćfinałów. Nic takiego się nie stało. Hiszpanie pokazali nam miejsce w szeregu, wygrywając 90:68.

Polska - Hiszpania 68:90 (14:23, 12:19, 20:29, 22:19)
Polska: Logan 20, Koszarek 17, Gortat 12, Lampe 7, Wójcik 6, Szubarga 2, Chyliński 2, Witka 2 oraz Roszyk, Szewczyk, Ignerski.
Hiszpania: Navarro 23, Pau Gasol 20, Marc Gasol 9, Mumbru 8, Fernandez 7, Llull 7, Reyes 7, Garbajosa 5, Cabezas 2, Rubio 2, Lopez, Claver.

Polacy do meczu ostatniej szansy wyszli w takim ustawieniu pierwszej piątki: Koszarek, Logan, Ignerski, Szewczyk i Gortat. Ten ostatni miał rywalizować na pozycji centra z Pauem Gasolem. Z nim walczył również w ostatnim finale NBA, gdzie Orlando Magic walczyli z Los Angeles Lakers. Górą byli wtedy koledzy Gasola i sam Hiszpan.

Nie inaczej było również na początku dzisiaj spotkania. Gasol trafił pierwsze 9 oczek dla Hiszpanów, na co 5 punktami odpowiedział David Logan. Polacy w pierwszych 5 minutach zanotowali 5 strat, więc trudno było liczyć na skuteczne odrabianie punktów i pierwszą kwartę przegraliśmy 14:23. Warto odnotować fakt pojawienia się na parkiecie kapitana naszej kadry - Adama Wójcika, który zaraz trafił trójkę.

Później na parkiecie pojawił się m.in. Maciej Lampe, ale Polacy dalej pozwalali na łatwe punkty Hiszpanom. Wśród Hiszpanów dalej punktował starszy z braci Gasol - Pau oraz Juan Carlos Navarro. czasy brane przez polskiego trenera, Muliego Katzurina, nic nie dały. Do przerwy przewaga Hiszpanów sięgnęła aż 16 punktów.

W trzeciej kwarcie było jeszcze gorzej. Hiszpanie grali już na zupełnym luzie i wychodziło im wszystko, a Polakom wręcz odwrotnie. Straty, niecelne rzuty - to wszystko sprawiało, że przewaga przeciwników nad naszymi zawodnikami sięgała 30 punktów, dzięki trójkom Logana i Koszarka zmniejszyliśmy straty. Po trzeciej kwarcie przegrywaliśmy 46:71.

W czwartej niestety nie byliśmy w stanie zebrać się w sobie i powalczyć, by zatrzymać ofensywę Hiszpanów. W ataku jeszcze sobie radziliśmy, bo kilka rzutów z dystansu nam wpadło. Na więcej, niestety, tego dnia nie było nas stać. Polacy przegrali z Hiszpanami i jako gospodarze pożegnali się z Eurobasketem.

Ten wynik oznacza, że nie zagramy w przyszłorocznych mistrzostwach świata.

Inny wynik grupy F i tabela: Serbia - Litwa 89:79